banner28

Herkese merhaba!  Kısa bir aradan sonra yeniden beraberiz. Sizlere bu köşeden güncel ve pratik hukuki bilgiler vermeye devam edeceğim. Bildiğiniz gibi görüşemediğimiz bu sürede 1 Eylül’ de yeni adli yılımız başladı. Bu sene de yeni adli yılımızdan beklentimiz adaletin zamanında tecellisi, hak kaybı yaşanmaması, liyakatli hukukçuların görevlerini yapması. Buradan tüm hukuk camiasının yeni adli yılını kutluyor, hakkını arayan her vatandaşımıza da hayırlı olmasını diliyorum.

Bugün sizlere kira hukukundan bahsetmek istiyorum. Malum pandeminin birinci pikinde çalışamayıp evde kaldığımız zor günlerde bu konuyla ilgili birçok soru gelmişti. Bununla ilgili hatırlatmak istediğim en önemli husus,  torba yasa ile getirilen 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında ödenmeyen iş yeri kiralarının fesih ve tahliye gerekçesi yapılamayacağına ilişkin hükümdür. Bu 3 aylık döneme ilişkin ödenemeyen kiralar tahliye gerekçesi yapılamayacak, uygulamada icra dairesi kanalıyla sıklıkla başvurduğumuz ödenmeyen kiraların haciz ve kiralanan taşınmazın tahliyesi yolunu işlettiğimizde ise tahliye gerekçesi yapılamayacaktır.

Bu dönemdeki ödenmeyen kiraların iş yeri kiraları olmasına dikkat edelim. Tabii tahliye gerekçesi yapamadığımız aylara ilişkin ödenmeyen kira borçları silinmiyor. Faiz işletilebiliyor. İcra işlemlerine ilişkin sürelerin yeniden başladığı 15 Haziran’ dan itibaren ise icra kanalı ile talep edilebiliyor. Konut kiralarına ilişkin böyle bir düzenleme getirilmediğini hatırlatalım. Yine kira hukukuna ilişkin yeni bir düzenleme getirilmediğini de belirtelim.

Pandemi sebebiyle geçmiş dönemde kirasını ödeyemeyen ve yine bir olası ikinci pikte iş yerlerinin açılmaması durumunda kirasını ödemekte zorlanan işletme sahipleri iş yeri sahibi ile anlaşarak kirada uygun bir indirim veyahut yeni şartlara ilişkin bir uyarlama talep edebilir. Tabi kirada indirim veya uyarlama iş yeri sahibinizin rızasına ve anlaşmanıza bağlı olarak gündeme gelebilir. İş yeri sahipleri, kiracılarına indirim ve uyarlama yapma mecburiyetinde değildir. Ancak Borçlar yasasına göre kiracılar mahkemeye başvurarak ödenemeyen yüksek iş yeri kiraları için hakimden uyarlama yapmasını veya hakim müdahalesini talep edebilir. Uyarlama mümkün değilse kiracı ileriye etkili olarak fesih hakkını kullanabilir. Hakim, hakkaniyet gereği iki taraf içinde uygun bir kira bedeli belirleyebilir veya şartları oluştuysa feshe karar verebilir. Dikkat edelim, fesih talebi yine iş yeri sahibi tarafından ileri sürülememektedir.

Pandemi veya olağanüstü hallere ilişkin özel koşullar haricinde kira sözleşmesi, bildirim yoluyla veya dava yoluyla sona erdirilebilir. Bildirim yolu ile kira sözleşmesini sona erdirmek yalnızca kiracıya tanınmış bir haktır. Kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az 15 gün öncesine kadar sona erdirme iradesini içeren bildirimde bulunmadıkça kira sözleşmesi bir yıl için uzamış sayılır. Kiraya veren sürenin bitimine dayanarak kira sözleşmesini sona erdiremez. Ancak on yıllık uzama süresi sonrasında kiraya veren herhangi bir bildirimde bulunmadan kira sözleşmesini sona erdirebilir.

Dava yolu ise, kiraya verenin gereksinim ve yeniden inşa ve imar amacıyla onarım gerektiren durumlarda kiraya verene tanınmış haklardandır. Yeni malikin konut veya iş yeri amacıyla kullanma gereksinimi de bu maddeye girmektedir. Kiraya verenin, kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişiler için konut ya da iş yeri gereksinimi ile kullanma zorunluluğu olduğunda sözleşme süresinin bittiği tarihten itibaren bir ay içinde açacağı dava ile sözleşmeyi sona erdirebilir.

Kiracı kira bedelini ödemiyorsa, hukuki tavsiyem ödenmeyen kira bedellerinin haczi ile taşınmazın tahliyesine ilişki icra emri göndererek taşınmazın tahliyesini icra dairesi kanalı ile sağlamaktır. Ancak dilerseniz Borçlar yasasındaki iki haklı ihtar prosedürünü de işletebilirsiniz. Buna göre kiracı, bir yıl ve daha uzun süreli kira sözleşmelerinde bir kira yılı veya bir kira yılını aşan süre içerisinde kira bedelini ödemediği için kendisine yazılı olarak iki haklı ihtarda bulunulmasına sebep olmuşsa, kiraya veren, kira süresinin ve bir yıldan uzun süreli kiralarda ihtarların yapıldığı kira yılının bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile kira sözleşmesini sona erdirebilir.

Haftaya görüşmek üzere…

Av. Betül URUK

www.betuluruk.av.tr

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6