YERLİ ÜRETİCİ KÜSÜYOR

İREM KAPLAN -  ÖZEL HABER

TOPRAK KAYBEDİYORUZ

Sakarya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mahit Tınmaz, “Süt ürünleri üretiminde biz 1 numarayız diyemeyiz. Çünkü sürekli artan bir nüfusumuz var. Bununla birlikte azalan bir tarım arazisine sahibiz. Toprak kaybediyoruz. Bu sebeplerden 1 numara olamayız. Çok öncelerde dünyada kendi kendini doyuran 7 ülkeden biriydik. Ama ben inanmıyorum artık 1 numara olsak, bugün Rusya’dan, Ukrayna’dan buğday neden ithal edelim?” dedi.

“MAKAS AÇILDIKÇA AÇILDI”

Başkan Tınmaz, “2019 Kasım ayından itibaren süt fiyatı bizde 2 lira 30 kuruş olarak sabitlendi. Vatandaşlar zannediyor ki bu fiyat üreticinin eline geçiyor. Hâlbuki burada bir yanlışlık var. Üreticinin eline geçen fiyat bu değil. Bahsettiğimiz fiyat fabrika teslim fiyatı. Bu fiyata toplama, soğutma, hizmet verme bedelleri dahil. Kasım 2019’dan beri fiyat budur. Daha sonra 13 aylık bir fiyat belirlemesi yapıldı. Türkiye gibi bir ülkede 13 ay sabit kalan hiçbir girdi fiyatı var mı? Yok. Sütü sabitledik, iyi güzel ama maalesef yemi bu gün biz yüzde 50 zam ile alıyoruz. Yemin fiyatını ne yazık ki sabitleyemedik. Başlangıçta belirlenen fiyat iyi bir fiyattı. Daha sonra dengeler bozuldu. Makas açıldıkça açıldı. Bugün daha da kötü açılmaya devam ediyor. Yüzde 50’yi geçtik, yüzde 60’lara kadar zam var şu anda” ifadelerine yer verdi.

“ÜRETEMEZ HALE GELECEĞİZ”

Mahit Tınmaz, “Devletin enflasyonu tutma hedefleri tarım ürünlerindeydi. Bu bahane edilerek süte zam yapılmadı. Et ve süt üreticisi şu anda büyük sıkıntı içerisinde. Şartlar bu şekilde devam ederse ne süt, ne et üretemez hale geleceğiz. Bu şekilde üretim çok büyük sıkıntıya girer. Biz üreticilerin en büyük sorunu girdi maliyetleri. Yem ve diğer girdilerin fiyatlarının artması sorun. Bugün elektrik fiyatları artmış durumda, akaryakıt fiyatları aynı şekilde geçen yıla bakarak yükselmiş durumda, ama ürettiği ürün, fiyatı sabit kalmış. Ne yazık ki devlet buna bir çözüm üretemedi. Konsey toplantısı yapıldı. Tabii fiyat listesi çıkmadı. Maliye ve Tarım Bakanlığı arasında süte zam vermeme kararı çıktı. Bu da Türkiye enflasyonunun yüksek çıkması bahane edilerek yapıldı. Enflasyon zaten yüksek. Sadece bizim et ve sütümüzle Türkiye’nin enflasyonu düşecek olsa biz fiyatın daha da aşağı çekilmesine razı oluruz” dedi.

İŞ YUKARLARDA BİTİYOR

Mahit Tınmaz, “Üreticilerin zarar ederek üretme şevki, hevesi kalmadı. Şu anda birçok işletme kapanma noktasında. Tabii kapatabilenler kapatma noktasında. Bugün hayvanların kesimi için bile iki-üç ay sonraya gün verilmekte. Üretici ister-istemez iki-üç ay daha zarar etmek zorunda bırakılıyor. Birçok işletme kesip kurtulacak, ama kurtulamıyor. Bizlerin genel merkezleri var. Sorunlarımızı genel merkez ellerinden geldiğince takip ediyor. İlk etapta sorunlarımızı onlara belirtiyoruz. Yerel yöneticilerin bu tür konularda yapabilecekleri çok fazla şey yok. Yapabilecekleri bir şey olsa ellerinden geleni yapacaklarına ben inanıyorum. Fakat iş yukarlarda bitiyor. Bu arada devletin araya girmesi gerekirdi” cümlelerine yer verdi.

DEVLET DESTEK VERMELİ

Başkan Tınmaz, “Son üç aylık süt destekleme primleri 15 kuruştan 40 kuruşa çıkarıldı. Bu aslında 6. aydan itibaren 40 kuruşla değil, 50-60 kuruşla desteklenmeliydi. Bu desteklenmelerin de çok zaman geçmeden ödemelerinin yapılması gerekirdi. Eğer dediğim gibi 6. aydan itibaren 50- 60 kuruşa çıkarılsaydı, biz bu yükü kaldırabilirdik. Hemen ödenecek diye bir şey de demiyoruz tabii. Şu anda nisan, mayıs, haziran süt destekleri ödeniyor. Geriye dönük en az 3 ay daha süt desteği hak edişimiz var. Bu gibi konularda devlet araya girmezse, devlet bizi desteklemezse üretici sıkıntı çeker. Böyle devam ederse de giderek küçülürüz” ifadelerine yer verdi.

MECBUREN YANSITMAK ZORUNDA

Mahit Tınmaz, “Peynir fiyatlarından bahsediliyor. Peynir tüketmek lüks oldu deniliyor. Ben bunu kabul etmiyorum. Bizler yeteri kadar peyniri, sütü, süt ürünlerini Türkiye’de anlatamıyoruz. 1 paket sigaranın 18-20 lira olduğu bir yerde yarım kilo peynirin de o fiyattan satılması pahalı sayılmaz. Diğer lüzumsuz şeylere daha fazla para harcıyoruz. Ama bizdeki en büyük eksiklik ürettiğimiz ürünün değerini anlatamamamız. Tabii ki üründeki fiyatın artış sebeplerine de bakmak lazım. Bunun sebebi ne olabilir? Akaryakıt artmıştır, vergiler artmıştır, asgari ücret artmıştır, bunu üretenlerin de maliyetleri artmıştır. Bunu mecburen yansıtmak zorunda. Genel bir görünüş, genel bir kanaat var ki, biz de sanki raftaki peynir fiyatını üretici arttırdı. Aslında bilmiyorlar üreticiye ödenen fiyat 1 yıldır sabit. Maliyetlerimiz arttı, fiyatlarımız kaldı” dedi.

İTHALATA KESİNLİKLE KARŞIYIM

Mahit Tınmaz, “Venezüella’dan peynir ithal etmek çok güzel bir haber. Aslında ilk zamanlar ‘Türkiye dışardan peynire neden ihtiyaç duysun ki?’ diye düşünüyordum. Ama sonradan yukarıdaki pazarlıkları bizim bilmediğimizi fark ettim. Şimdi Venezüella’dan peynir ithal ederken, bunun yanında hangi ürünleri alıyoruz ki peyniri de bize dayatarak vermeye çalışıyorlar. Takas sisteminde belirli ürünleri alırken, ‘Sen bunu da alacaksın ki diğerini biz sana verelim’ diyorlar sanırım. Onun için bu ithal etme durumu. Yoksa bizim Venezüella’dan peynir ithal etmeye ihtiyacımız yok. Ben ithalata kesinlikle karşı olan biriyim. İthalat yerine, ithalata vereceğimiz paranın yüzde 10’unu içerdeki üreticiye versek bizler onlardan daha çok, daha güzelini üretiriz” dedi.

KENDİ TOPUĞUMUZA SIKIYORUZ

Konuşmasının devamında Tınmaz, “Bugün bakıyoruz yurt dışından gelen buğday, mısır ve arpaya gümrük vergisi sıfırlandı. Bunu sıfırlamak yerine arada sıfırlanan farkı yerli üreticiye verseler hiçbir açığımız kalmaz. Yerli üreticiyi işten küstürüp, bıraktırıp ondan sonra yurt dışındaki üreticiye destek veriyoruz biz aslında. Hem bizim dövizimiz gidiyor, hem de kendi üreticimiz varken yurt dışındaki üreticiyi desteklemiş oluyoruz. Dolayısıyla kendi topuğumuza sıkmış oluyoruz. Gıda stratejik bir üründür. Şakası olmayan bir üründür. İthal ettiğimiz gıdaların ham maddelerinde ne tür hastalıkların geldiğini bilmiyoruz. Mutlaka kontrolü sağlanır, ama yine de stratejik ürün olduğu için kendi ülkemizde üretmek çok daha iyi” ifadelerine yer verdi.

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6