CUMHURİYET’İ UNUTTUK!

ÖZEL HABER / ANIL ÜSTÜN - NAZİLE AKARSU

Sakaryalılara Cumhuriyet’in kaçıncı yılını kutladığımızı sorduk, şaşırtıcı cevaplar aldık

KAÇINCI YILI KUTLAYACAĞIZ?

Muhabirlerimiz bu önemli gün öncesinde sokağa çıkıp, Sakaryalılara Cumhuriyet’in kaçıncı yılını kutladığımızı sordu.  İsmail İşeri, “29 Ekim’de Cumhuriyetimiz’in 99. Yıldönümü’nü kutlayacağız. Cumhuriyet 29 Ekim 1923 yılında ilan edildi. Cumhuriyet bana özgürlük, yasaların kalkmasını ifade ediyor. Bu topraklarda özgürce yaşayabilmemizi ifade ediyor. Cumhuriyetimize yeterince sahip çıkamadığımızı düşünüyorum” dedi.

‘HER GÜNÜMÜZÜ BORÇLUYUZ’

İbrahim Hızır, “29 Ekim’de Cumhuriyetimiz’in 97. Yıldönümü’nü kutlayacağız. Cumhuriyet benim için özgürlüğü ifade ediyor. Yaşadığımız her gün Cumhuriyetimiz’in armağanıdır. Nefes aldığımız, okuduğumuz, konuştuğumuz her şey, her günü Cumhuriyetimize borcuyuz. Cumhuriyetimize sahip çıkamıyoruz. Sahip çıkılmaya çalışılsa da çıkılmasına müsaade edilmiyor” ifadelerini kullandı.

‘SAHİP ÇIKAMIYORUZ’

Musa Zengin, “29 Ekim tarihinde Cumhuriyet’in kaçıncı yılının kutlanacağını bilmiyorum. Cumhuriyet bana özgürlüğü ifade ediyor. Yürüdüğümüz toprakları ifade ediyor. Cumhuriyetimize bence sahip çıkamıyoruz. Türkiye’de gençler bilhassa Cumhuriyete sahip çıkamıyor, aslında çıkmak istemiyor. Gençlerimiz maalesef her şeyden bir haber. Türkiye hakkında bir haberi yok. Kimse ülkedeki olanlar karşısında duyarlı değil, kimse sahip çıkmıyor” dedi.

‘GENÇLERDEN UMUTLUYUM’

Nejdet Berber, “29 Ekim’de Cumhuriyetimiz’in 97. Yılı’nı kutlayacağız. Cumhuriyet benim için bir milletin tekrar uyanışını ifade ediyor. Bu toprakları ifade ediyor. Bugün Cumhuriyet hakkında konuşabiliyorsak, demek ki Cumhuriyetimize sahip çıkabilmişiz. Cumhuriyetimize bence sahip çıkabiliyoruz. Gençlerden umutlu olmasalar bile bence en çok Cumhuriyete sahip çıkan onlar” dedi.

‘RAHAT DOLAŞAMAYIZ’

“Cumhuriyete yeterince sahip çıkmıyoruz” diyen Ali Candan, “29 Ekim’de Cumhuriyetimiz’in kaçıncı yıl dönümünü kutlayacağımızı bilmiyorum. Cumhuriyet bana ülkenin kurtuluşunu, birlik-beraberliği ifade ediyor. Cumhuriyetimize sahip çıkılmıyor, ama sahip çıkmalıyız. Çünkü eğer Cumhuriyet olmasa bizim hiçbir önemimiz olmaz. Eğer Cumhuriyetimize sahip çıkmazsak, bu topraklarda rahat dolaşamayız” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYET ÖZGÜRLÜKTÜR”

Bahattin Kılıç, “Cumhuriyetimiz’in 97. Yıldönümü’nü kutlayacağız. Cumhuriyet benim için özgürlüğü, bağımsızlığı ifade ediyor. Cumhuriyetimize maalesef sahip çıkamıyoruz. Bize emanet edenleri düşünerek, cumhuriyetimize daha iyi sahip çıkmamız gerekiyor, ama çıkamıyoruz. Özellikle gençler emanete sahip çıkamıyor. Gençler maalesef ülkede olanlar hakkında bir bilgisi yok, gündemi takip etmiyorlar” diye belirtti.

‘İZİN VERİRLERSE’

Elif Bozkurt, “Cumhuriyetimiz’in 97. Yılı’nı kutlayacağız. İzin verirseler gerçi kutlayacağız. Kutlamaların hepsi yasaklandı. Biz gençler olarak Cumhuriyetimize sahip çıkıyoruz izin verildiği sürece. Cumhuriyet benim için uygarca yaşamayı, Türk kadınının kendi ayakları üstünde durmasını ifade ediyor” ifadelerine yer verdi.

97. YILI KUTLUYORUZ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Kurtuluş Savaşı’nı 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ile taçlandırdı.  27 Ekim 1923'te İcra Vekilleri Heyeti'nin istifası ve yerine meclisin güvenini kazanacak yeni bir kabinenin kurulamaması üzerine, Mustafa Kemal Paşa, yönetim biçiminin Cumhuriyet olması için İsmet Paşa ile birlikte bir kanun değişikliği tasarısı hazırlayarak, 29 Ekim 1923'te Meclis'e sundu. Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nda yapılan değişikliklerin kabulü ile Cumhuriyet, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilmiş oldu. Bu yıl ise Cumhuriyet’in 97. Yılı kutlanacak.

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6