TÜRKİYE VE TARIM

Türkiye’nin ithalat ile ihracat arasındaki dış ticaret açığında en çok ithalat yapılan ürünleri incelendiğinde tarım ürünü ve hayvan ithalatı bayağı bir yer tutmaktadır. İhracat gelirlerimiz 30 milyar dolar ithalata ödediğimiz 23,5 milyar dolardır.

Türkiye’nin en çok ithal ettiği, ürünler sırasıyla; Buğday, soya fasulyesi, Ayçiçek yağı, Ayçiçek, pamuk, canlı hayvan, hayvanlar için gıda maddeleri, şeker ve şeker ürünleri, et ürünleri, süt ve süt ürünleri, kahve, çay gibi ürünler hububat ve hububat ürünleri, balık ve diğer deniz ürünleri öndedir.  

Türkiye’de, tarımda yaşanan sorunlar öncelikle çözülmeye başlanırsa acil kalkınma ve gıda enflasyonun düşmesi sağlanır.

Yabancıya arazi ve konut satmakla ve T.C. verilmekle elde edilen dövize gerek kalmaz daha fazla döviz girdisi olur.

Gıda enflasyonun, gerçekleşen enflasyondan yüksek olmasının ana nedeni üretim yetersizliğidir.

Ülkemizin yaşanan en büyük tarım sorunlarından öncelikli, sulama sorunudur. Ülkemizde sulanması gereken toplam arazi 8,5 milyon hektarken sulanabilen rakam ortalama 4 milyon hektardır. Kuraklık nedeni ile her yıl 4,5 milyon hektarın üzerinde arazi nadasa bırakılmak zorunda kalmaktadır.

Tarımda maliyet arttırıcı unsurların olumsuz etkilerinin başında Gübre, tarım ilacı, tohum, tarım makineleri ve mazot gibi temel üretim kalemlerinde yaşanan aşırı fiyat artışı üreticiyi olumsuz etkilemektedir.

Çiftçilere verilen eğitimin yetersiz oluşu konvansiyonel tarımdan modern tarıma geçişi zorlaştırmaktadır. Tarım ile ilgili güncel gelişmelerin takip edilememesi tarımda kaliteyi etkilemiştir.

Ülkemizde miras hukuku dolayısıyla araziler çok fazla küçük parçalara ayrılmaktadır. Tarım arazilerinin parçalı ve dağınık yapısı işletmelerin küçülmesine bağlı olarak verimlilikte azalmaktadır.

Parçalı arazi yapısının önüne geçmek amacıyla arazi toplulaştırma faaliyetlere hız verilmelidir. Eğer bu faaliyetlerde başarılı olunmazsa belli bir pilot alanda tüm arazi sahiplerinin mülkiyetler onlarda kalmak kaydıyla sahip oldukları arazi miktarları üzerinden kuracakları tarımsal kooperatif ortaklığı sayesinde verimli ucuz maliyetlerle kâr marjı yüksek üretim yapıla bilinir.

Tarımı baz alarak büyüyen ve kalkınan bir ekonomi için; var olan ziraat üniversiteleri ve fakülteleri önderliğinde AR-GE çalışmaları için ev sahipliği yapmalıdır. Eğitim, araştırma ve nitelikli iş gücü yaratılmalıdır. Tarım-gıda ürünlerinin işlenmesi için makinelere yüksek düzeyde otomasyona sahip olunmalıdır.

Dünya devletleri, küresel iklim krizine çare üretmek amacıyla küresel bir mücadeleyi otuz yıldır sürdürmektedir.  Türkiye olarak acilen tarıma önem verip ithalata dayalı tarım girdilerinden vazgeçip kendi çiftçimizi eğitim ve finansman olarak desteklemeliyiz.

Tarım arazilerini, meraları kamu alanı adı altında başka amaçlar için kullanmamalıyız. İmara açmamalıyız. Acilen tüketim modelinden üretim modeline geçip tarımda da güvenli gıda anlayışı ile geniş kapsamlı olarak üretmeliyiz.

Öncelikle meyve sebze mamulleri ile süs bitkileri mamullerinin ihracatı için seferberlik ilan etmeliyiz.

Yurdumuzun ihracatının 2025 yılında 60 milyar dolara gelmemesi için bir neden yoktur.

Atatürk’ün tarımla ilgili düşüncesi olan “Milli ekonominin temeli ziraattır. Ziraatta kalkınmaya büyük önem vermekteyiz. Köylere kadar yayılacak programlı ve pratik çalışmalar, bu maksatla erişmeyi kolaylaştıracaktır.

Gelecek hafta: Sakarya ve Tarım konusu olacak   bilginize

Sağlıkla kalın, Sevgi ile kalın, Hoşça kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Haluk Akbay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.