Hakaret Suçunun Unsurları

Bilinmektedir ki ülkemizde en yaygın olarak savcılığa suç duyurusunun yapıldığı suçlar hakaret, tehdit gibi suç türlerinden oluşmaktadır. Özellikle hakaret suçu oldukça yaygın görülmektedir. Ancak bu suçun oluşabilmesi için koşullar var elbette. Bu konuya kısaca değinmek isterim.

Hakaret suçu Türk Ceza Kanunu madde 125 ile 131 arasında şerefe karşı suçlar başlığı altında düzenlenmiştir. Hakaret suçu; belli somut bir durum ve olgunun isnat edilmesi suretiyle kişinin şeref ve saygınlığının zedelenmesi şeklinde olabileceği gibi, genel ve soyut nitelikteki söz ve davranışlarla kişinin değersizleştirilmesi, rencide edilmesi olarak da karşımıza çıkabilir.

Hakaret suçunun basit şekli şikayete tabi olan suçlardandır. Suçun mağduru, hakaret edeni ve hakareti öğrendiği tarihten başlamak üzere 6 ay içerisinde şikayet hakkını kullanmak zorundadır. Aksi takdirde şikayet hakkını kaybeder. Şikayet hakkı, en geç dava zamanaşımı süresi içinde kullanılmalıdır.

Hakaret suçunun oluşmasına neden olan sözlerin tek tek kanunda sayılması tahmin edilecektir ki mümkün değildir. Suçun oluşabilmesi için kişinin onur, şeref veya saygınlığını rencide edecek somut bir fiil veya olgu isnat edilmeli veya sövme yoluyla kişinin onur, şeref veya saygınlığına saldırılmalıdır. Görüldüğü üzere, hakaret suçunda önemli olan kişiyi rencide eden, toplum içinde değersizleştiren fiillerin cezalandırılmasıdır.

Bir kişiye açık bir şekilde “şerefsiz”, “haysiyetsiz”, “geri zekalı”, “aptal”, “hayvan”, “müsvedde” vb. gibi sözler söylemenin hakaret suçunu oluşturacağı kuşkusuzdur.

Kişiye isnat edilen somut olgu kişinin mevcut fiziksel veya psikolojik bir özelliğine vurgu yapsa da hakaret suçunu oluşturur. Örneğin, duymayan birine “Allah’ın sağırı” demek, gözü görmeyen birine “kör herif” demek hakaret suçunun oluşmasına neden olur.

Hakarete uğrayanın kişisel özellikleri dışında kalmak şartıyla kendisine isnat edilen fiil veya olgu ispatlandığı takdirde hakaret suçu oluşmaz. Örneğin, meydana gelen bir olay ile ilgili karşı tarafa “sen o parayı çaldın” şeklinde söylemlerde bulunulduğunda, bu olgu ispatlanırsa hakaret suçu oluşmaz. Fakat daha önce işlediği bir hırsızlık suçundan sabıkalı olan kişiye, “sen hırsızsın” demek hakaret suçudur. Zira kişinin işlediği suç ve bu kapsamda almış olduğu ceza hiçbir bireyi ilgilendirmeyeceği gibi yalnızca kendisini ilgilendirmektedir.

Hakaret suçunu teşkil eden fiiller, sözle işlenebileceği gibi yazı, şekil, görüntü, el işareti veya mimiklerle de işlenebilir. Örneğin, bir kişinin masasının üzerine hakaret boyutuna gelecek şekillerde yazılar bırakmak, şekiller çizmek. Özellikle bu konuda çok yaygın görülen sosyal medya üzerinde kişilerin birbirlerine karşı yapmış olduğu hakaret içerikli sözler de bu kapsamda ele alınabilir. Zira belirtildiği üzere hakaret suçu yazarak da işlenebilir ki özellikle sosyal platformlarda kişiler birbirlerini tanımadığı halde sırf bu nedenle bile kişiye her türlü hakaret edeceğini düşünerek ne yazık ki her türlü kötü sözü söyleyebiliyor. Ancak bu konuda özellikle belirtmek isteriz ki mağdurlar 6 aylık yasal şikayet süresini kullanarak şikayette bulunup kişinin Siber suçlar kapsamında bilgilerine ulaşılıp gerekli cezaları almalarını sağlayabillirler..

Yine hakaret olarak değerlendirilse de kaba ve nezaketsiz söz ve davranışlar hakaret suçunu oluşturmaz. “Terbiyesiz, saygısız, yalancı” vb. sözler hakaret suçu oluşturmaz. Örneğin, kişinin bağırarak konuşması, bulunduğu ortamlarda saygısızca hareket etmesi hakaret sayılmaz. “İşyerimden defol git” demek nezaketsiz bir davranış olup hakaret değildir. Kıyafet alan birine, “bu kıyafet size olmaz, siz şişmansınız” demek hakaret değildir. Yine zayıf birine “iskelet gibisin” demek hakaret suçu kapsamında değerlendirilmez.

Özellikle belirtmek isteriz ki beddua niteliğindeki sözler hakaret suçunu oluşturmaz. Örneğin, “allah seni bildiği gibi yapsın”, “allah belanı versin”, “cehenneme kadar yolun var” “allah çocuklarından çıkartsın” gibi sözler beddua niteliğinde sözler olduğundan Yargıtay tarafından hakaret suçu olarak kabul edilmemektedir.

Kimsenin, başkasının haklarına müdahale etmediği, başkasının hayatına saygısızlık etmediği güzel günler geçirmemiz dileğiyle..

Av. Nilgün GİRGİN

[email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av. Nilgün Girgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.