KADIN OLMAK ZOR

Kadınlar üzerinden yapılan tartışmalar her dönemde vardır ve güncelliğini hep korumaktadır. Dünyada ve toplumda yüzyıllardır kadınlar ve erkekler farklı roller içinde ele alınmıştır. Tarihsel süreç içerisinde kadınlar ev içi ve sosyal hayattan uzak geri planda bırakılırken, erkekler daha sosyal iş hayatında aktif bir konumda var olmuşlardır. Toplumun oluşturmuş olduğu bu sistem, toplumsal cinsiyet kavramını literatüre yerleştirmiştir. Eve bağımlı kılınan annelik ve aile içi rollere hapsedilen kadınlar, cinsiyet ayrımcılığı kavramına tepkide bulunarak feminizm kavramı ve tartışmasını başlatmışlardır. Kadınların bu eşitsizliklere başlattığı mücadele, kadın haklarının tartışmaya açılmasını ve günümüze kadar uzanan hak mücadelesi arayışını başlatmıştır.

“Kadın olmak zor!”

Kadın olmak zor; ba­zı zamanlarda ve ba­zı coğrafyalarda da­ha da zor. Eşitsizlik, kapsayı­cılıkla ilgili sorunlar, eğitime başlayabilme ya da devam edebilmekle ilgili engeller, önyargılar, iş hayatında kar­şılaşılan cinsiyete dayalı ay­rımcılık ve maalesef şiddet. Bu kara liste böyle uzayıp gi­diyor…

“Normal” zamanlarda böy­lesi sorunlarla mücadele eden kadınlar, iş afetlere ve afet dönemlerine geldiğinde daha da acı sonuçlarla karşı karşıya kalıyorlar. İstatistik­lere göre bir felaket olduğun­da kadınların ölüm oranı er­keklere göre 10 kattan daha fazla! Yani bırakın geri kalan hakları, afetler söz konusu ol­duğunda yaşama-ölme den­gesi bile kadınların aleyhine.

Dünya çapında kadınlar ve kız çocukları, erkeklere ve er­kek çocuklarına göre afet ris­kine daha fazla maruz kalıyor, daha yüksek ölüm oranları­na sahipler, afetin neden ola­bildiği hastalıklara daha fazla maruz kalıyorlar.

Her yıl, 100 milyondan faz­la kadın ve kız çocuğu, sos­yo-ekonomik ve kültürel ge­leneklerle bağlantılı cinsiyet eşitsizlikleri ve bilgiye sınır­lı erişimleri nedeniyle afetle­rin yarattığı sonuçlardan er­keklere oranla çok daha derin etkileniyorlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nazile Akarsu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.