“ÇOCUKLARIN KULAKLARINI KAPADIM”

Savaşın kazananı emperyal güçler, kaybedeni ise tüm insanlıktır.
Savaş haberlerini izledikçe kendimi buruşturulup atılan kağıtlara benzetmeye başladım. Emperyalist güçler güçlerine güç katarak daha da korkunç bir görünüme bürünmek için tüm imkanları ile savaş çığırtkanlığı yaparken mazlum insanlar bedel ödemekteler.
İsrail’in Filistin’de uyguladığı zulüm akıl almayacak boyutta bir vahşete dönüşmüş durumda. Hastaneler bombalanıyor, bebekler öldürülüyor.
Filistin’de bu cinayetler işlenirken batı medyasından insanın midesini bulandıran haberler geliyor. İsrail’e yardım eden şirketlerden övgüyle söz edilirken, Filistin’e destek veren sanatçı ve sporcuların iş akitlerinin iptal edilerek cezalandırılmaları bir marifetmiş gibi yansıtılıyor.
Tarafsız gibi görünen bazı medya kuruluşları da aslında taraflılar. Savaşın vahşetini ve insanlığa zararlarını anlatma yerine hangi taraftan kaçar kişi öldüğünü anlatmakla yetiniyorlar.
Bu durum tam bir aldatmaca. Savaş sayılarla anlatılamaz. Savaşa giden her bir ferdin arkasında onu bekleyen nice canlar vardır.
Cepheye gidenler tanımadıkları insanlarla can kavgası verirken geride kalanlar ise başka bir savaşın içindedir. Yüreklerinin bir tarafı umutla gidenleri beklerken diğer tarafı hayatlarını idame ettirebilmek için çabalayan bedenlerine moral olur.
Savaş tröstleri büyütürken bireyleri küçültür hatta yok eder.
Devlet Tiyatroları’nın düzenlediği” “ikinci Uluslararası Kadın Oyun yazarları Tiyatro Festivali kapsamında gösterilen “Çocukların Kulaklarını Kapadım” isimli oyunu izlerken yukarıda belirttiğim düşüncelerin bin katı geçti aklımdan.
Gori (Gürcistan) Devlet Dram Tiyatrosu’nun sahnelediği oyunu Elene Matskonashvili belgelere dayanarak yazıp yönetmiş.
Elene Matskonashvili’nin rejisinin mükemmel olduğunu söylemeliyim. Küçücük sahnenin her santimetrekaresini değerlendirmiş. Bir tarafta savaş haberlerini sayılara indirgeyerek sunan medya diğer tarafta cephede var olma mücadelesi veren askerler bir başka tarafta ise cephe gerisinde kalanların yaşadığı acılar bizleri derinden etkiledi.
Gürcistan- Rusya Savaşı’ndan bir kesit izlerken bazen kendi istiklal savaşımız kimiz zaman da Filistin geldi gözümüzün önüne. Bir tiyatro oyunu ile birlikte canlı kaydedilmiş görüntüleri yansıtan bir belgesel izlemiş gibi olduk.
Oyunculuk da mükemmeldi. Savaşın içinden gelen bir tiyatro topluluğunun yaşadıklarını ifade etmeleri zor olmamış. Kullanılan dans ve müziklerde oyunun ruhuna uygundu.
Oyun sonundaki söyleşi bölümünde yönetmenin “barış” çağrısı yapması çok anlamlıydı. Savaşta ölen “siz” olmayınca uzaktan savaş çığırtkanlığı yapmak kolaydır. Önemli olan barışı tesis edecek çözümler üretebilmektir. Bunu başarabilecek en önemli güçlerden biri “medya” diğeri de “sanattır”. “Medya” savaş çığırtkanlarının tekelinde kaldığı sürece “sanat”ın görevi daha da ağırlaşmaktadır.
Gönül ışığını aydınlatan “Çocukların Kulaklarını Kapadım” oyununu tiyatro severlerin değil asıl dünyayı yönetenlerin izlemesi gerekir. Bütün politik güçleri, silah tüccarlarını, savaştan çıkar sağlayan tröstlerin yöneticilerini bir araya toplayıp bu oyunu izletmeyi hayal etmek bile umut veriyor.
Yönetmene “Savaşın çıkmasında öngörüsüz davranan politikacıların tutum ve sorumluluklarını” sormak istedim fakat içlerinde bulunan şartları düşününce vazgeçtiğim. Savaş ortamında şartları zorlayarak bu oyunu çıkarabilmeleri büyük bir başarı.
Kendilerini bir kez daha alkışlıyor; egemen güçlere teslim olmayıp, dünyaya barış getirmek için çabalayanları saygıyla selamlıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Özden - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.