İŞGALE İLK KURŞUN

Ya İstiklal, Ya ölüm!”

İlk kurşun deyince akla Hasan Tahsin gelir. Anadolu’nun işgalinde direnişin kıvılcımını çakmış, bu uğurda hayatını ortaya koymuştur. Şehit edilişinin üzerinden tam 103 yıl geçti. Okul yıllarında tarih derslerinde adını bir cümleyle duyduğumuz Hasan Tahsin “Yunan’a ilk kurşunu atan” cümlesi hafızalarımızda tazeliğini koruyor. 1888’de Atatürk’ten yedi yıl sonra tıpkı onun gibi Selanik’te doğdu.İttihat ve Terakki bursuyla gittiği Paris Sorbon üniversitesinde İtalyanların Trablusgarp’ı işgaline karşı miting düzenlemiştir. Onun vatanseverliğinin tezahürünü karakterinden aldığını görebiliriz. Nitekim ilerleyen yıllarda bu genç adam hukuki Beşer yani insan hakları gazetesinde yazılarında daima bağımsızlık ve direniş konularını işleyecekti. Esas adı Osman Nevres’tir. Dönemin şartları içinde gazetede takma isim olarak Hasan Tahsin mahlasını kullanmıştır. Yazdığı bu gazete aynı zamanda milli uyanış ve hareketin çıkış noktası olmuştur. Farklı kaynaklara da göz atmakla birlikte ve elbette kendi kalem terazimde tartarak Hasan Tahsin ilk kurşunu atmış mıdır, atmamış mıdır takdiri sizlere bırakıyorum. 1940’lara kadar neymiş efendim Hasan Tahsin ismi dile getirilmemişmiş. Pek çok inkılap devrim ve demokrasiyi yerleştirme çabasında olan genç Türkiye Cumhuriyetinde yapılacak çok iş olduğundan olamaz mı?

Tarihi anlam ve önemi sonradan kavranıp yıllar sonra adına anıt, anma vs. yapılan mümtaz şahsiyetler örnekleriyle vardır. Bu onları yok saymak değildir. O hazin günlere dönersek 15 Mayıs 1919’da İzmir’e Yunan işgalinin başladığı gündür. Her taraf Yunan bayraklarıyla donatılmıştır. İçip sarhoş olan Rumlar yerel Türk halkına ilk taşkınlıklara başlamışlardır bile. 1. Kordonda on binlercesi işgal kuvvetlerine tezahüratlar yapmaktadırlar. Altmışa yakın İngiliz, Fransız, İtalyan gemileriyle dolan liman artık Türkler için ticarete de kapanmıştır. İşgalin dehşetini iyi idrak etmek için manzaraya bakalım. Yunan bayrağı paket postanesinin üstünde sallanıyor. Yunanlılar Göztepe’deki evlere giriyorlar. 3000 Türk’ün katledildiği sonraları Avrupa gazetelerinde yer almıştır. İrili ufaklı pek çok hadisenin cereyan ettiği işgal sırasında Türkler arasında yükselen uğultular arasında bir ses vardır. O genç Hasan Tahsin’dir. ‘Karşı koyalım silahla’ diye bağırır. Ölürüz diyenlere “sefalet içinde yaşamaktansa ölmek daha hayırlıdır” der. Şehadeti göze alan bu genç adamın hakkında ittihat ve terakkici olmasından tutunda gazeteci kimliği üzerinden pek çok safsataya denk geliriz. Halbuki İttihat ve Terakkinin fırkasına girerek Teşkilat-ı Mahsusa’da görev almış İstanbul’a dönünce de Balkanlar’da Osmanlı’ya isyanı teşvik eden İngiliz istihbaratı Buxton kardeşlerin faaliyetlerini önlemiştir. İşgal günü kalabalıktan uğultular arasında ‘’karşı koyalım’’ diyen genç gazeteci Yunan seçkin birliğinin bayraktarını tek kurşunla öldürerek Türk direnişini başlatan sembol isim olmuştur. 31 yaşında ilk kurşunu attığı yerde şehit edildi. 1973’de İzmir Konak meydanında Hasan Tahsin anısına ilk kurşun anıtı dikilmiştir. Bugün hala ilk kurşunu kim attı, yağız bir Türk delikanlısı attı, üç beş el pencerelerden atıldı vs. şeklinde bilgi kirliliği var. Sütçü İmam’ın, Nene Hatun’un, Hasan Tahsin’in adı ölümsüzdür. İlk kurşunu kim atarsa atsın vatanını seven, milli mücadeleye canını ortaya koyan tüm Türk milletinin adına o kurşunu atmıştır. Hasan Tahsin ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nagihan Canbul - Mesaj GönderYorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.