İSTEMEZUK

Hep bir tartışma hali var, ilk defa proje kamuoyuna paylaşıldığından itibaren bitmek bilmeyen tartışmalar. Cadde 54 meselesi, ilk anlarda bahse konu proje paylaşımının mevcut hayata geçirilen proje ile hiç ilgisi yok.

Uzunçarşıda bulunan Adapazarı simgesi olan yapıların benzeri ile bir alış veriş merkezi planlanmıştı, Serdivan Belediyesinin ilk paylaşımı bu yönde idi. Arşivlerde vardır sanırım o gün ki görüntüler.

Şehrin bir bölümü proje desteklerken kalan bölümü itiraz ediyordu ki bende kendimi projeye karşı çıkan tarafta tarif ediyordum.

İtirazda önceliğim yeşil alanın imarlaştırılması, Serdivan Fikir Sanat Evinin yıkılacak olması ve mevcut şartların orada böylesi bir yoğunluğu karşılamaya yetmeyeceği endişeleriydi.

Bugün ne oldu; yeşil alan tahrip edildi, Serdivan Futbol sahası ve çevresinde bulunan yeşillik ki herkes hatırlar ve bilir sabahın erken saatlerinden itibaren Serdivanlının yürüyüş adresi ve dinlenme merkeziydi.

Hemen caddeye yakın bölümde bulunan Serdivan Fikir Sanat Evi, öğrencilerin huzur içerisinde ders çalıştığı güzide mekan.

Tüm bunlar yıkıldı niçin Cadde 54 diye dev bir alışveriş merkezi yapılmak adına yani rant devşirmek, elde etmek adına. Bir şehrin geleceği tahrip edildi. Günün hangi saati olursa olsun trafik işkenceye dönüştü, ne araç trafiği ne de yaya trafiği sağlanabilmekte.

“Attığın taş ürküttüğün kurbağaya değsin” her şeyi yıktın betona teslim ettin, hiç değilse sonuç bir şeye benzese ve kaybettiklerimizin yerini doldursa.

Hem yeşil alanlardan olduk hem de nefes alınacak alanlar feda edildi, sonuç ortada.

Cadde 54 projesini tanıtırken başlanılan yol ile kat edilen yol arasında dağlar kadar fark var, bir kez yapılar çok katlı değil ve Uzunçarşı prototipi yapılar iken bugün şehrin en yüksek yapılarından oluşan bir merkez haline döndü.

Özellik uygulandı, özel imar geliştirildi. Bu yükseklikte sanırım başkaca bina yok şehrin herhangi bir yerinde. Niçin ayrıcalık uygulandı, neresinde kamu yararı görüldü onu da bilmiyorum. Belediyeye ait küçük bir hissedarlık var bildiğim kadarı ile yani kamuya ait değil.

Aksine özel teşebbüse ait bir işletme iken niçin özellikli imar uygulandı, bilen varsa açıklasın.

Yine Cadde 54 tanıtım dönemlerinde dünya markalarını getireceğiz, şehirle buluşturacağız diye reklam çalışmaları yürütülüyordu. Projenin dezavantajını sanırım bu yolla kapatmaya gölgelemeye çalışıyorlardı. Olumsuzluk tarafı görünmesin isteniyordu.

Tüm itirazlara rağmen yapılar, yeşil alanlar yıkıldı bugün gördüğümüz yapılar ortaya çıktı. Dünya markaları diye tarif edilen işletmeler kimlerdi ve istenilen markaların ne kadarı geldi, hizmet veriyor bilemiyorum.

Ancak bildiğim bir gerçek var ki Cadde 54’e gelen uluslararası düzeyde firmalar, Serdivan Belediyesinin uyguladığı daraltma hatta ve hatta kısmen baskıcı tavır ile hizmet üretmekte alan daraltma çabalarından rahatsızlar.

Özellikle restoran işletmelerinin menülerine kadar müdahaleden söz ediliyor ki anlaşılır gibi değil. Turizm Bakanlığınca izni alınan, ruhsatlandırılan işletmelere müdahale olduğu söylenmekte.

Çok iyi bildiğim dünya markası bir restoran turizm ruhsatlı ve bu işletmeye cezai işlem uygulanmak istendi dahası Turizm ruhsat iptali için Bakanlığa yazı bile gönderildi. İşletmenin olayı sıkı tutmasından dolayı tabiri caizse direkten döndü.

Olayın en komik tarafı da ruhsat iptal sebebi; 15 Temmuz öncesi meclis kararına dayandırılması.

Sakın yapmayın, şehrin imajına zarar vermeyin.

Dünya markalarını şehirle buluşturacağız diye çıkılan yol ile gelinen yol arasında çok fark var. Yasakçı bir anlayış ile hizmet üretilmez, kaldı ki Belediyelerin görevi güvence sağlamak, işletmelerin hizmet üretmesine katkı sunmak.

Şehrin sanayi şehri olması bağlamında Dünya markası bu tür işletmelere ihtiyaç vardır ki, Şehrimizde çalışan üst düzey yöneticiler ikamet ve ihtiyaçlarını komşularımızdan karşılıyor.

Cadde 54 yanlış bir proje ve hala daha yanlış olduğunu savunuyorum. Bugün hiç değilse bırakında işletmeler rahat çalışsın. Demokles’in Kılıcı gibi görev üstlenmeyin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Salim Aydın - Mesaj GönderYorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.