banner28

Eşit işe eşit ücret hem kamuda hem de özel sektörde her zaman arzulanan bir uygulama olmuştur. Bazı kamu kurumlarında oldukça zor şartlar altında çalışan personeli gördükçe, iş güçlüğü zammının objektif kriterler ışığında hayata geçirilmesinin hayati öneme sahip olduğu görülecektir. Özellikle kadınlar bu haksızlığa isyan ediyor, ses çıkarıyor ama değişen hiçbir şey olmuyor. Kadınlar aynı iş yerinde çalışan erkeklere oranla daha fazla tacize uğruyor ve daha az ücret alıyor.

Birçoğumuzun aslında adını belki de adını ilk defa duyduğu mobbing, insanlığın var oluşundan bu yana hep yaşanan ve insan hayatını zorlaştıran bir konu. Mobbing işyerinde çalışanların bir başka kişiyi ve kişileri rahatsız edici, ahlak dışı ve sistematik söz ve davranışlarla taciz edilmesi, bezdirilmesi, sistemli ve sürekli olarak bir çalışanın genellikle psikolojik ve bazen de hem psikolojik hem de fiziksel olarak bir baskı altına alınması olarak tanımlanabilecektir.

Mobbing özellikle hiyerarşik bir yapılaşmanın olduğu gruplarda, zayıf bir kontrolün olduğu kurumlarda güçlünün altta kalanlara psikolojik yollardan baskı yapılmasıdır. Mobbinge maruz kalan işçi süreçte çoğu zaman psikolojik sıkıntılara girmekte ve hatta sonuç maalesef mobbing mağdurunun intiharına kadar varabilmektedir. Yani esasen mobbing son derece önemli bir konudur.

Hükümetlerin kadın istihdamına bakış açıları da farklı olabiliyor. Birçok devlet adamı kadının alt düzeydeki işlerde çalışmasını destekleyip amir pozisyona gelmesine çok sıcak bakmıyor. Bu birçok şirkette de görülen bir durumdur. Bahane olarak da kadının evleneceği, çocuk sahibi olacağı, ev sorumluluğu olduğu, tam verimli çalışamayacağı öne sürülüyor. Bunu yanı sıra kadına mobbingin yine kadınlar tarafından yapıldığı da bir gerçek. Yatay mobbing dediğimiz aynı düzeydeki kişilerin birbirine yaptıkları mobbingi en çok kadınlarda görüyoruz.

Peki, kadına karşı yapılan bu mobing nasıl aşılabilir. Burada devlete çok fazla rol düşüyor. Kurum ve kuruluşlarda kadınlara daha fazla hak verilmeli, kadınlara karşı yapılan yasaların genişletilmesi gerekiyor. Eğer devlet kurumlarında kadına daha fazla hak ve eşitlik verilirse, özel sektörde çalışanlar kadınlar haklarını yasal olarak daha kolay arayabilir.

Kadın maalesef her dönemde aşağılanmaya, çok fazla çalışıp daha az ücret almaya mahkum edilmiştir. Bu da kadını kadın olarak değil ikinci hatta üçüncü sınıf insan olarak görmelerinden kaynaklanıyor. Biz varız ve var olmaya devam edeceğiz bunu siz istemeseniz de sesimizi sonuna kadar çıkaracağız siz ne kadar sesimizi kısmaya çalışsanız da. Siz bizi öldürseniz de biz tekrar küllerimizden doğup karşınıza dikileceğiz. Kadınları artık görün ve haklarımızı bize verin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6