Müjde! İşçi çıkarma yasağı, ücretsiz izne ayırma ve kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı. Üzülsek mi sevinsek mi bilemedim. Bu zorlu süreçten sonra hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını bir nebze kabul etmiş olsak da, ülkemiz ekonomisinin covid-19 esintilerini hala atamaması hepimiz için üzücü.

İşverenlerin yararlandığı kısa çalışma ödeneği 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı. Yalnız uzatma kararı hali hazırda kısa çalışma ödeneğinden yararlanan iş yerleri için geçerli. Bu iş yerleri içinde ödenekten yararlanan işçiler dışında başka işçiler için başvuru yapılamayacak.

İşverenler için işten çıkarma yasağı ise 17 Ocak 2021 tarihine kadar ertelendi. İşverenler hangi durumlarda işten çıkarma yapabilir ve yasağın istisnalarından olan işçinin istifası ve belirli süreli iş sözleşmesini önceki yazılarımda bahsetmiştim. Bu süre boyunca işverenler işçilerini ücretsiz izne ayırabilmeye devam edecekler. Bu konuda herhangi bir kısıtlama yok.

İstifa demişken süreci kötüye kullanmak isteyen işverenler işçileri ücretsiz izindeyken istifa koduyla işten çıkış verebiliyorlar. Bu tarz durumlarda işe iade davası açma ve diğer haklarınız saklıdır.

İşe iade davası açılabilmesi için belirli şartların oluşmuş olması gerekmektedir. Öncelikle bu davayı yalnızca iş güvencesi hükümlerine tabi işçiler açabilmektedir. Bunun için de işyerinde en az 30 işçinin çalışması gerekmektedir. İşçi sayısının hesabında işverenin aynı iş kolunda başka işyerleri de varsa buradaki işçiler de sayılmaktadır. İşçinin iş sözleşmesi belirsiz süreli iş sözleşmesi olmalı ve kıdemi ise en az 6 ay olmalıdır. İşçi, işveren vekili tarzı bir statüde çalışmıyor olmalıdır. İşveren vekili ise, işletmenin bütününü sevk ve idare eden, işçiyi işe alma ve işten çıkarma yetkisi bulunan çalışanlardır. Ve tabi ki bir şart daha, feshin geçerli bir nedene dayanmamasıdır.

İşe iade davası açabilmek için arabulucuya başvurmak zorunludur. İşçi fesih bildirimi kendisine tebliğ olduktan sonra bir ay içerisinde arabulucuya başvurmalı, eğer arabulucu da işvereni ile anlaşamazsa son arabuluculuk tutanağının düzenlendiği tarihten İtibaren 2 hafta içerisinde iş mahkemelerinde işe iade davasını açmalıdır. Buradaki arabulucuya başvuru süresi hak düşürücü süredir, süreyi geçirirseniz mahkeme tarafından davanız reddedilecektir.

Burada önemli olan bir nokta ise, işveren fesih için ihbar süresi kullanıyorsa, örneğin 2 hafta sonra işten çıkarılacaksın gibi, işçinin burada işe iade davası açma süresi ihbar bildiriminin kendisine ulaştığı tarihtir, 2 hafta sonraki işten ayrılma tarihi değil. Buraya dikkat edelim.

İşe iade davası sonuçlanıp, işçinin işe iadesine karar verilirse, işçi kararın istinaf incelemesinden geçerek kesinleşmesi üzerine kararın kendisine tebliğinden itibaren 10 gün içerisinde işverene yazılı olarak işe başlamaya hazır olduğunu bildirmelidir. İşveren ise bu bildirime karşı 30 gün içerisinde işçiyi işe başlatıp başlatmayacağını, başlatmıyorsa boşta geçen süre ve işe başlatmama tazminatını ödemeye hazır olduğunu işçiye bildirmelidir.

İş güvencesi kapsamında olmayan işçiler ve kıdemi 6 aydan az işçiler ise işten çıkarıldıklarında, kapsam dışı işçiler kıdem ve ihbar tazminatlarını isteyerek bunun yanında işverenden kötü niyet tazminatı isteyebilir. Kıdemi 6 aydan az olan işçiler de kötü niyet tazminatına başvurabilir. Kötü niyet tazminatı eğer mahkeme tarafından hükmedilirse 4 aylık ücret tutarında hükmedilir.

Sağlıkla kalın

Av. Betül URUK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6