banner28

Korona virüs vaka sayılarının yeniden yükselmeye başlaması hepimiz için üzücü. Tedbirlere her zamankinden daha fazla dikkat ettiğimiz takdirde virüsü yenen biz olacağız. Tabii vaka sayılarındaki bu artış iş ve sosyal yaşantımızdaki problemleri tekrar gündeme getirecektir. Gözlerimiz şimdiden Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bir kere uzatılmış olan işçi çıkarma yasağının sona ereceği tarihe çevrildi bile. Zaten bir kere uzatılmış olan işçi çıkarma yasağı süresi acaba yeni bir kararname ile bir kere daha uzatılacak mı? Hali hazırdaki durumda yasağın 17 Eylül’ de sona ermesi bekleniyor.

Bu sürede neler yaşandı? İşçi çıkarma yasağının uygulandığı yaklaşık 5 aylık zaman diliminde, işverenler işçilerinin iş sözleşmesini yasada belirtilen istisnalar dışında feshedemediler. Bunun yerine işçiye ücretsiz izin teklif edebildiler ve ücretsiz izne çıkan işçi işverenden ücret alamasa da günlük cüzi bir miktar devlet desteği aldı.. Kısa çalışma ödeneği uygulaması da ağustos ayı sonuna kadar uzatılmıştı. Bu sayede işverenler 5 ay boyunca kısa çalışma ödeneğinden yararlanmış oldu.

İşçi çıkarma yasağı uzatılırsa, işverenler yine, yasada belirtilen İş Kanunu madde 25 fıkra 2’ deki “Ahlak ve iyi niyete uymayan nedenler” başlığı altında sayılmış haller dışında işçi çıkarma yapamayacak. Yine iş yerinin salgın sebebiyle kapanması durumunda, kapanma sebebiyle işten çıkarma yapılabilecek istisna kapsamında olduğunu İŞKUR belirtti. İşveren deneme süreli iş sözleşmesinde deneme süresinde fesih, belirsiz süreli iş sözleşmesinin haklı sebep bildirilmeden feshi, toplu işçi çıkarma, diğer nedenler, işverence zorunlu nedenle ve tutukluluk sebebiyle fesih, işveren tarafından sağlık nedeniyle fesih yapamayacak.

İşveren, yasak başlamadan veya yasak süresinde işe aldığı bir işçiyi yasak devam ederken deneme süresinde olması sebebiyle işten çıkaramayacaktır. İşveren ile işçinin anlaşarak iş sözleşmesinin sona erdirdiği hallerde ise, işveren sona ermeyi teklif edemeyeceği için bu da, bu süreçte yapılamayacak bir uygulamadır.

Belirli süreli iş sözleşmelerinde ise, sözleşmenin bitim tarihi sözleşme imzalanırken bilindiği ve çalışılacak süre de taraflarca belirlenmiş olduğu için, süre bittiğinde sözleşme kendiliğinden sona erer. Sözleşme kendiliğinden sona erdiği için ise işçi çıkarma yasağı ihlal edilmemiş olur. Eğer belirli süreli sözleşme, süresinden önce işverence feshedilirse yasak kapsamına girer.

Bu süreçte işverence fesih yasaklanmış olsa da işçi İş Kanunu’ndaki haklarını kullanarak her zaman istifa edebilir.

İstisna kapsamında değerlendirilen, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller nelerdir?

İş sözleşmesi yapılırken sözleşmenin esaslı unsurları için aranan vasıfların kişide olmaması veya kişinin bu hususta karşı tarafı yanıltması, işçinin işverenin kendisi veya ailesine karşı hakaret, aşağılama ve tehdit edici sözler sarf etmesi, işçinin iş yerinde başka bir işçiye karşı cinsel tacizde bulunması, işçinin işveren ile veya diğer işçiler ile kavga çıkarması, iş yerine alkollü gelmesi ve madde kullanması, işçinin işverenin güvenini kötüye kullanması, meslek sırlarını ortaya atması gibi doğrulukla bağdaşmayan hal ve hareketlerde bulunması, işçinin ertelenmeyen hapis cezası alması, haklı sebep olmaksızın işe devamsızlık, işçinin yapmakla ödevli olduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi, iş güvenliğini tehlikeye atması gibi haller kanunda sınırlı sayıda sayılmış.

Belirli süreli iş sözleşmesi nedir?

Belirli süreli işlerde, belli bir işin tamamlanması, belli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yapılan iş sözleşmesi belirli süreli iş sözleşmesidir. Belirli süreli iş sözleşmesinin geçerli olması için belirli bir görev tanımı ve objektif bir neden gereklidir. Belirli süreli sözleşmelerde işçi iş güvencesi hükümlerinden yararlanamadığı ve belirsiz süreli iş sözleşmesine göre aleyhe bir durumda kaldığı için, objektif neden olmaksızın imzalanan belirli süreli iş sözleşmeleri geçersiz sayılıp, sözleşme en başından itibaren belirsiz süreli olarak kabul ediliyor. Belirli süreli sözleşmeler en fazla bir kez yenilenebilir sonrasında yenilenmesi için objektif şartın varlığı yanında esaslı neden gerekmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6