Başkan Işıksu çalışmalardaki son durumu paylaştı

DAHA ÇOK ESER, DAHA ÇOK HİZMET

Adapazarı Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısı, Başkan Mutlu Işıksu’nun başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis gündemine geçilmeden önce bir konuşma yapan Başkan Işıksu, “Adapazarı Belediyemizin tüm çalışmalarını kamuoyu ile ve tabii ki meclisimizle anbean paylaşıyoruz. 2021 projelerimizi başlattığımız bir yıl oldu. 2022 yılı da inşallah açılışlarımızı yapacağımız yıl olacak. Cemiyet Alanları, Millet Evleri, ADA Pazar Güneşler Yerleşkesi, Çocuk Hakları Projeleri, Sosyal Tesisler, Adapazarı Ticaret Müzesi ve daha birçok eser… Daha çok eser, daha çok hizmet. Gayretimiz artarak sürecek.” diye konuştu.

TARİHE SAHİP ÇIKIYORUZ

Mahallemi Güzelleştiriyorum Projesi’nin Adapazarılıların teveccühünü kazandığını vurgulayan Başkan Mutlu Işıksu, “Bu teveccüh bizleri çok mutlu ediyor. Hakikaten çok yoğun bir çalışma var sokaklarımızda. TÜRK TELEKOM, SEDAŞ, AGDAŞ ve SASKİ gibi altyapı kurumlarımızın desteğiyle altyapıları ve tabii ki asfaltı, ihtiyaç tespit ettiğimiz sokaklarda da ağaçlandırma ve aydınlatma çalışmaları yapıyoruz. Tabii sokaklarımızda tarihi yapıların da hemen restorasyon çalışmasına başlıyoruz, tarihimize sahip çıkıyoruz. Her ne kadar açılışını yapmasak da Başlar Sokak’ta Tarihi Çeşme Restorasyonumuzu tamamladık. Çeşme çok güzel oldu, suyu da akıyor. Muallim Naci ve Han Sokaklarımızda da çeşmeler var. Çalışma yapmak istiyoruz. Neticede güzel çalışmalarımızla bu yıl 245 sokağımızın adeta çehresini değiştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

ENGELSİZ ERİŞİME DİKKAT ÇEKİLDİ

Başkan Mutlu Işıksu konuşmasında engelsiz yaşam vurgusu da yaptı. Engelsiz erişimi daima öncelediklerini belirten Işıksu, “Engelli bireylerimizin toplumdaki varlığını daima önemsiyor, yapmış olduğumuz çalışmalarda ve projelerde engelsiz erişimine yönelik adımları atmayı ihmal etmiyoruz. Biliyoruz ki her insan birer engelli adayıdır, bu bilinçle engelli bireylere yönelik her türlü yanlış düşünceyi reddediyoruz. Adapazarı’mızı engelsiz erişimde en iyi noktaya getirmek için de elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

MECLİS ÜYELERİNDEN ENGELSİZ YAŞAM PAYLAŞIMI

Gündem dışı konuşmalarda AK Partili meclis üyesi Reşit Yazıcı ve MHP’li Meclis Üyesi İrem Serdaroğlu söz aldı. AK Parti’li Yazıcı, yaptığı konuşmada, AK Parti’nin engellilerin hayata daha çok katılımları ile ilgili yaptığı çalışmaları özetledi, engellilerin yaşam kalitesi, engelsiz erişim ve iletişim ile ilgili çalışmaları meclis üyelerine aktardı. Yazıcı, “Devlet kurumları, STK’lar ve toplum olarak bu konuda duyarlı olmalıyız. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir etkinlikte engelli kardeşimizin elini öpmesi bizleri çok mutlu etti. Bu hareket, engelli kardeşlerimize devletimizin verdiği desteği göstermektedir.” diye konuştu.

GÖNÜLLERİMİZ ENGELLİ OLMASIN

MHP’li Serdaroğlu, “Sevgili Peygamberimizin “Allah sizin bedenlerinize değil, kalplerinize bakar” hadisi birçok şeyi açıklıyor. Engelsiz olmak bir üstünlük değil, engelli olmak da kusur değil. Ruhlarımız ve gönüllerimiz engelli olmasın. Engelsiz erişimi daima önemsemeliyiz. Belediyemizin engellilere yönelik çalışmalarını takdirle takip ediyoruz ve bu çalışmaların artarak devam etmesini diliyoruz.” dedi.

ORGAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

AK Parti’li meclis üyesi Hasan Karagüzel söz alarak, organ bağışına dikkat çekti ve kamuoyuna çağrıda bulundu. Karagüzel, “Rabbimiz, ‘Bir kimseye hayat veren, yaşamasına sebep olan, bütün insanlara hayat vermek gibi büyük bir hayır işlemiş olur, mükâfatlandırılır, buyuruyor. Organ naklinin çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Organ bağışımı ben tamamladım, herkesin bu konuya eğilmesinin çok doğru olacağını ifade etmek istiyorum.” dedi.

KATLI PAZAR KONUSU

İYİ Partili Meclis Üyesi Hüseyin Akçalışkan’ın esnafın yeni bir Katlı Pazar istemediğini ifade etmesi üzerine konuşan Başkan Işıksu, “Biz esnafımızla daima istişare içerisindeyiz. Onların rahatsız olacağı bir şey yapmayacağımız gibi aksine onların huzur ve memnuniyet duyacağı çalışmaları hayata geçirmek istiyoruz. Her şeyin en sağlıklı şekilde yürümesi için istişare mekanizmasına son derece önem veriyoruz. Şeffaf bir şekilde, her süreci hemşehrilerimizle paylaşan bir belediyeyiz, bundan sonra da böyle olacak.” ifadelerini kullandı.

MECLİS GÜNDEMİ

Konuşmaların ardından 7 maddelik meclis gündemine geçildi. Gündemin 6 maddesi oy birliğiyle kabul edilirken, 1 madde ise oy birliğiyle plan bütçe komisyonuna havale edildi.

ŞEHİDİN ADI YAŞATILIYOR

Gündemin 2. Maddesine göre Kurtuluş Mahallesi 503 nolu sokağın ismi “Şehit Mehmet Tekcan” olarak değiştirildi. Başkan Mutlu Işıksu, kararı oy birliğiyle veren meclis üyelerini tebrik ederek, “Vatanımız için can veren tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Rabbim cennetiyle cemaliyle müşerref kılsın. Kahramanlarımıza kıymet veren çalışmalarımıza inşallah devam edeceğiz.” diye konuştu. Adapazarı Belediyesi’nin bir sonraki meclis toplantısı 3 Ocak 2022 Pazartesi günü saat 14.00’de gerçekleştirilecek.

İŞTE YILIN SON MECLİSİN GÜNDEM MADDELERİ

Adapazarı Belediye Meclisi'nin 01/11/2021 tarih ve 12/103 sayılı kararı ile incelenmek üzere Meclis İmar Tetkik Komisyonu'na havale edilen, Adapazarı ilçesi Tuzla Mahallesi, 3463 ada, 3 parselin doğusunda bulunan park alanı, 3448 ada 1 parseli doğusunda kalan tescil dışı alana yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişiklik teklifinin KABULU ile ilgili 30/11/2021 tarih ve 2021/22 Sayılı Komisyon Raporu.

Adapazarı Belediye Meclisi'nin 01/11/2021 tarih ve 12/116 sayılı karan ile incelenmek üzere Meclis Hukuk Komisyonuna havale edilen Belediyemiz hizmet alanlarımız kapsamında bulunan Kurtuluş Mahallesi'nde ikamet eden Büşra TEKCAN isimi vatandaşımız tarafından, 16/09/2021 tarih ve 14918 sayılı dilekçe ile Kurtuluş Mahallesi, 503 Nolu sokağın isminin " Şehit Mehmet TEKCAN " olarak değiştirilmesi teklifinin KABULÜ ile ilgili 18/11/2021 tarihli Hukuk Komisyonu Raporu.

Adapazarı Belediye Meclisi'nin 01/11/2021 tarih ve 12/117 sayılı kararı ile incelenmek üzere Meclis Hukuk Komisyonuna havale edilen Adapazarı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Stratejik Planı ve Performans Programı hedeflerinden biri olan "Gönüllü Zabıta Teşkilatı" kurulması amacıyla hazırlanan ve dosyası ekinde sunulan yönergenin, Belediye Meclisince görüşülüp karara bağlanabilmesi teklifinin KABULÜ ile ilgili 18/11/2021 tarihli Hukuk Komisyonu Raporu.

Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nün; İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı alınması sonrasında "içki Satış Belgesi istemleri hakkında Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafından yapılan mesafe ölçümlerinden ücret alınabilmesi için, Belediyemizin Gelir Tarifesine konulmak üzere belirlenen Mesafe Ölçüm Ücreti miktarların dosyası ekinde sunulmuş olup konunun görüşülerek karara bağlanması teklifi ile ilgili 30/11/2021 tarih ve 622.03-30933 sayılı yazı.

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün, Adapazarı Belediyesinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında Genel İdare Hizmetler Sınıfına dahil münhal bulunan 3 kadronun 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. maddesinin (I) bendine göre iptal- ihdasının yapılabilmesi talebi ile ilgili 04/11/2021 tarih ve 907.02-28167 sayılı yazı.

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün, Adapazarı Belediyesinde norm kadro sayısı olan 690 x %20 = 138 x 12 = 1656 Adam/ay olarak hazırlanan 2022 Yılı geçici işçi vize teklif cetveli ile ilgili 04/11/2021 tarih ve 929-28171 sayılı yazı.

Fen İşleri Müdürlüğü’nün, Belediyemiz sorumluluk alanları dahilinde tespit edilen çevre kirliliğinin giderilmesi ve halk sağlığının korunmasına katkı sağlanması hedefimizle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tahsis ettiği "Kazıcı ve Yükleyici iş Makinesi 15.07.2021 tarihli Muayene Kabul Tutanağı ile teslim alınmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yazısına istinaden ruhsatı alınan 54 16 19 plakalı Kazıcı ve Yükleyici iş Makinesinin haciz işlemlerine konu edilmemesi teklifi ile ilgili 02/11/2021 tarih ve 801.01.01-27903 sayılı yazı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6