Buğday ve arpa fiyatları açıklandı!

Buğday fiyatları üreticileri tarafından merakla bekleniyordu. Beklenen ön satış fiyatları açıklandı. İşte tüm ayrıntılar...

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Kara Mahsulleri Kurulu buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve mısırın güncel satış fiyatlarını yayınladı. Ekonomik kriz nedeniyle gübre ve akaryakıt fiyatları gibi girdi maliyetleri artan üreticiler TMO'dan alım fiyatını beklerken, satış fiyatı ise akıllarda soru işareti yaratıyor. 


BUĞDAY VE ARPA ALIM FİYATI ÖNCESİ SATIŞ FİYATI AÇIKLANDI! TMO BUĞDAY FİYATINDA 450 LİRA ARTIŞA GİTTİ!
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), mayıs ayı hububat fiyatlarını açıkladı Mayıs ayında buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve mısır satışına devam edecek olan TMO, satış fiyatlarında da değişiklik yaptı. 2024 alım fiyatı öncesinde belirlenen fiyat da piyasayı hareketlendiriyor.
TMO, mayıs ayı hububat satış fiyatlarını ve esaslarını açıkladı. Kurumdan yapılan açıklamada, kuruluşun stoklarında bulunan ekmeklik buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve 2022 mahsulü mısır kişi ve kuruluş ayrımı olmaksızın peşin bedel mukabili serbest olarak, makarnalık buğday ve 2023 mahsulü mısır peşin bedel mukabili serbest olarak 07 Mayıs 2024 tarihinden itibaren satışa açıldığı kaydedildi.


TMO MAYIS AYI HUBUBAT SATIŞ ESASLARI AÇIKLANDI
Ekmeklik buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve 2022 mahsulü mısır kişi ve kuruluş ayrımı olmaksızın peşin bedel mukabili serbest olarak, makarnalık buğday kullanıcısına (makarna, şehriye, bulgur ve irmik fabrikalarına), 2023 mahsulü mısır kullanıcısına [kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapanlara (beyaz et, yumurta) ve yem fabrikalarına] peşin bedel mukabili serbest olarak satılacağı ifade edildi.


PEKİ, TMO MAYIS AYI MAKARNALIK BUĞDAY, EKMEKLİK BUĞDAY, ARPA, ÇAVDAR, YULAF, TRİTİKALE VE MISIRI KAÇ LİRADAN SATACAK?
TMO, Mayıs ayında satışını yapacağı makarnalık buğday fiyatını 300 lira artırırken, ekmeklik buğday fiyatını ise 450 lira artırdı. Çavdar, tritiklale ve mısır satış fiyatında ise 660 lira artış yapılırken, arpa fiyatlarında bir artış yapılmayarak Nisan fiyatı ile satışa devam edilecek.


MAKARNALIK BUĞDAY FİYATI 300 LİRA ARTTI!
TMO, nisan ayında yurt içi durum buğdayı satış fiyatını 10.700 TL/ton olarak açıklarken, mayıs ayı satış fiyatı ise 11.000 TL/ton olarak belirlendi. TMO, kalitesiz durum buğdayının fiyatını artırmayacak ve 10 bin TL/tondan satacak. TMO, düşük kaliteli ekmeklik buğdayın fiyatını 250 lira artırırken, ithal ve kaliteli ekmeklik buğdayın fiyatını 450 lira artırdı. Yumuşak beyaz buğday Nisan ayında 9.800 TL/tondan satılırken, Mayıs ayında satış fiyatı 10.250 TL/ton oldu. İthal buğday ise 9.700 TL/tondan 10.150 TL/tona yükseldi.

EKMEKLİK BUĞDAY FİYATI 450 LİRA ARTTI!
TMO, nisan ayında yurt içi durum buğdayı satış fiyatını 10.700 TL/ton olarak açıklarken, mayıs ayı satış fiyatı ise 11.000 TL/ton olarak belirlendi. TMO, kalitesiz durum buğdayının fiyatını artırmayacak ve 10 bin TL/tondan satacak.

ARPA FİYATLARINDA BİR DEĞİŞİKLİK YAPILMADI
TMO, düşük kaliteli ekmeklik buğdayın fiyatını 250 lira artırırken, ithal ve kaliteli ekmeklik buğdayın fiyatını 450 lira artırdı. Yumuşak beyaz buğday Nisan ayında 9.800 TL/tondan satılırken, Mayıs ayında satış fiyatı 10.250 TL/ton oldu. İthal buğday ise 9.700 TL/tondan 10.150 TL/tona yükseldi. TMO, nisan ayında arpa satış fiyatını 7925 TL/ton olarak açıklarken, mayıs ayında da aynı fiyattan satışlara devam edilecek.

ÇAVDAR, TRİTİKALE, YULAF VE MISIR FİYATINA 660 TL ZAM YAPILDI
TMO çavdar, tritikale, yulaf ve mısırın satış fiyatını 660 TL artırdı. Çavdar, tritikale, yulaf ve mısır Nisan ayında 6950 TL/tondan satılırken, bu dört ürünün Mayıs ayında satış fiyatı 7610 TL/ton olarak açıklandı. 2022 hasadında yulafın fiyatı 500 lira artarak 5650 TL/ton'dan 6150 TL/ton'a çıktı.

15 May 2024 - 09:12 - Güncel

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.