Başkan Yıldız, “Sesimizi duyuracağız”

Avukatlar, yarın düzenlenecek Büyük Savunma Mitinginde taleplerini dile getirecek

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Başkan Yıldız, “Sesimizi duyuracağız”
Başkan Yıldız, “Sesimizi duyuracağız”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

ÖZEL HABER- NAZİLE AKARSU

SÖZ SAVUNMANIN!

Mesleki ve maddi sorunlarla mücadele eden avukatlar yarın Ankara’da düzenlenecek ‘Büyük Savunma Mitinginde ses yükseltecek. Miting öncesi gazetemize özel açıklamalarda bulunan Sakarya Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız, avukatların insanlık dışı ücretlerle çalıştığını ve son iki yılda 34 meslek mensubunun intihar ettiğine dikkat çekti.

Başkan Yıldız, “Sesimizi duyuracağız”

BÜYÜK MİTİNG

Türkiye Barolar Birliği (TBB) 27 Nisan Cumartesi günü (yarın) Ankara Anıtpark’ta ’Büyük Savunma Mitingi’ düzenleyecek. Barolar, büyük buluşmada mesleki ve ekonomik sorunları dile getirerek çözüm önerilerini anlatacak.  Mitinge Türkiye'nin 81 ilindeki baroların ve avukatların katılım sağlayacağını belirten Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız, mitingi düzenlenme nedenlerini ve taleplerini Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi’ne anlattı.

Başkan Yıldız, “Sesimizi duyuracağız”

“SESİMİZİ DUYURACAĞIZ”

Başkan Yıldız, “Başka mecralarda defalarca dile getirmemize rağmen, gerçek manada sesimizin duyulduğunu düşünmüyoruz. Biz avukatlık mesleğine dair yaşanan sorunlara ilişkin gerekli bütün görüşmeleri yaptık, mesleğimizin içinde yaşadığımız çıkmazı izah ettik. Bir kısmına çözüm bulabildik, bir kısmına bulamadık. Bu sıkıntıları halkımıza anlatabilmek ve sorunlarımızı çözüm merkezi olan Meclis’in daha net duyabilmesi adına bu mitingi organize ettik” şeklinde konuştu.

“NİCELİK SORUNU VAR

Türkiye’de ihtiyaçtan fazla avukat bulunduğunu söyleyen İlknur Ebiz Yıldız, “192 bin avukat var bugün Türkiye’de. Hatalı politikalarla çok sayıda hukuk fakültesi açıldı.  Adeta merdiven altı hukuk fakülteleri oluştu. Meslektaşlarımız ellerinden gelen gayretle profesörün dahi olmadığı hukuk fakültelerinde bazı şeyleri başarmaya çalışıyorlar. Fakat bu nicelik sorunu meslektaşlarımızı inanılmaz bir ekonomik sıkıntıya sokmaya başladı. Bugün asgari ücretin altında çalışan binlerce avukat olduğunu biliyoruz. İşçi avukat statüsünde olan meslektaşlarımızın emek sömürü sisteminde çok zorlandıklarını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Yıldız, “Sesimizi duyuracağız”

“ALACAĞIMIZI ALAMIYORUZ”

Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK)  ve Adli Yardım ücretlerinde yaşanan sıkıntılara değinen Başkan Yıldız, “CMK ücretlerinin düşüklüğü, adeta bir angarya gibi olması söz konusu. Bu alan genç meslektaşlarımız çalışma alanına giriyor ve onlara maddi dönüş olarak olumsuz oluyor. Avukatlar maalesef geçinemez hale geldi. Sakarya Barosu’nun bile şu anda 2 milyona yakın adli yardım alacağı bekliyor. Dolayısıyla avukatlar hizmeti veriyor ancak alacağını alamıyor. 2-3 sene adli yardım alacağını bekleyen barolar var. Biz kamu hizmeti yapıyoruz. CMK’da yüzde 20, adli yardımda yüzde 20 KDV alınıyor. Kamu hizmetinin görüldüğü bir noktada KDV’nin düşürülmesi gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“EKONOMİK SIKIKNTIDAYIZ”

“İnsanlık dışı ücretlerle çalışıyoruz” diyen Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Genç meslektaşların ekonomik anlamda yaşadığı sıkıntılar maalesef artıyor. Avukatın kıymetini ihtiyacı olan biliyor. İhtiyacı olmayanlar ise bizim bu taleplerimizi afaki taleplermiş gibi algılıyor. Gerçekten başınıza bir şey geldiğinde, karakola düştüğünüzde avukatın ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. Bizim görevimiz adaletin tesisi için, hakkın tesisi için orada bulunmaktır. Biz olmadan adaletin olması mümkün değil. Ama insanlık dışı denilebilecek ücretlere avukatların mahkûm edilmesini kabul etmiyoruz, iyileştirme talep ediyoruz.  Ülkedeki adalet sisteminde ortaya çıkan adaletsizliğin giderilmesini istiyoruz, hukuk sigortasının bir an önce ülke genelinde yaygınlaşmasını, önleyici avukatlığın yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Yetkin hâkimlerde, yetkin savcılarda yargılanmaların adaletin kısa sürede tecil edilmesini istiyoruz.”

Başkan Yıldız, “Sesimizi duyuracağız”

“AVUKATLAR İNTİHAR EDİYOR”

Mesleki sorunların avukatları bunalttığını söyleyen İlknur Ebiz Yıldız, “Hukuku ve adaleti savunanlar ülkede hukuksuzluk ve adaletsizliğe uğruyor. Kendimiz için adalet istiyoruz. Yargı sistemi inanılmaz bir kaosun içerisinde, dışarıdan bir müdahaleye çok açık. Hukuk güvenliği teminatı ile ilgili ülkede çok ciddi problemler var. Avukatlık eskiden refah seviyesi yüksek bir meslek olarak bilinirdi ama öyle değil. Avukatların arasında çok ciddi intihar eylemi var. Son iki yılda 34 tane meslektaşımız intihar etti” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

25 Nis 2024 - 19:54 - Güncel

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.