Emeklilere müjde! Temmuz zammı erkene çekildi

Temmuz ayı maaş zamlarıyla ilgili heyecanla beklenen gelişmeler yaşanıyor. Milyonlarca emeklinin gözü kulağı bu zam oranlarında. Son haberlere göre, Temmuz ayı maaş zammı erkene çekildi.

Miraç  Koç
Miraç Koç Tüm Haberleri

Milyonlarca emeklinin heyecanla beklediği Temmuz ayı maaşlarındaki zam oranıyla ilgili gelişmeler yaşanmaya başladı. Emekliye temmuz zammı erkene çekildi.

Ocak ayında gerçekleştirilen düzenlemeyle, 16 milyon emekliye %49,25 oranında bir zam yapıldı ve en düşük emekli maaşı böylelikle 10 bin TL'ye yükseldi. Ancak emekliler, geçim sıkıntısı içinde olduğunu belirterek yapılan zamdan memnun kalmadı.

Emekliler, maaşlarına ek bir artışın yapılmasını isterken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, " Çalışma Bakanlığımızın emeklilerle ilgili yaptığı çalışmaları tamamlandığında toplumla paylaşılacak” açıklamasında bulundu.

TEMMUZ ZAMMINDA FLAŞ GELİŞME

Artan enflasyon karşısında maaşları günden güne eriyen emeklilerin gözü kulağı bu kez temmuz ayında yapılacak zam oranına çevrildi. Milyonlarca emeklinin heyecanla beklediği Temmuz ayı maaşlarındaki zam oranıyla ilgili gelişmeler yaşanmaya başladı.

Emeklilerin kaderini belirleyecek olan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi meclise sunuldu.

TEMMUZ AYININ BEKLENMESİNE GEREK KALMAYACAK

Ankara İYİ Parti Milletvekili Kürşad Zorlu tarafından sunulan kanun teklifi, emeklilere yönelik önemli bir düzenleme önerisi içeriyor. Bu teklife göre, en düşük emekli aylığındaki zam konusunda Temmuz ayının beklenmesine gerek kalmayacak ve aynı zamanda Ramazan ve Kurban Bayramları'nda ödenen ikramiyelerde artış talep edilecek.

KANUN TEKLİFİ MECLİSTE GÖRÜŞÜLECEK

Teklifin bir parçası olarak, bayram ikramiyesinin en düşük emekli aylığının yarısından az olmaması ve en düşük emekli aylığının asgari ücretten düşük olmaması için düzenleme yapılması öneriliyor. Bu öneriyle ilgili olarak, kanun teklifi ilk olarak komisyona sunulacak ve ardından genel kurulda görüşülecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞIYLA ASGARİ ÜCRET EŞİTSİZLİĞİ BİTECEK

Ankara İYİ Parti Milletvekili Kürşad Zorlu'nun hazırladığı kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ilk olarak ele alınacak. Komisyon, teklifi oylayacak ve çoğunluk tarafından onaylanması durumunda teklif Meclis gündemine gelecek.

Ardından, TBMM genel kurulunda teklif oy çokluğuyla kabul edilirse, en düşük emekli aylığı ile asgari ücret arasındaki eşitsizlik ortadan kalkacak.

Böylelikle emeklilere verilen Kurban Bayramı ikramiyesindeki zam miktarı netleşecek. Bu adımların tamamlanmasıyla birlikte, emeklilerin haklarına ilişkin önemli düzenlemeler yasal bir zeminde netleşmiş olacak.

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi şu şekilde:

MADDE 1- 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan Ek Madde 18’in birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir: “Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununa göre ödenen en düşük emekli aylığının yarısından az olmamak kaydıyla bayram ikramiyesi ödenir.”

MADDE 2- 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan Ek Madde 19’un birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir: “Bu Kanun veya bu Kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerine göre malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ve aylıklar ile birlikte her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı dosya bazında, 8/2/2006 tarihli ve 5454 sayılı Kanunun 1 inci maddesi uyarınca yapılacak ek ödeme dâhil asgari ücretten az olamaz. Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamaz.

MADDE 3- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kaynak: kamusonhaber

24 Nis 2024 - 15:41 - Güncel

Mahreç  Miraç Koç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.