SATSO Meclis toplantısı başladı!

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası(SATSO) Olağan Meclisi toplandı.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
SATSO Meclis toplantısı başladı!
SATSO Meclis toplantısı başladı!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Mart ayı olağan meclis toplantısı Ercan Erdem başkanlığında SATSO meclis salonunda başladı.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu  Başkanı Akgün Altuğ SATSO Meclis Toplantısında konuşması şu şekilde;

SATSO Meclis toplantısı başladı!

Sayın meclis başkanım ve divan, değerli meclis üyeleri, kıymetli basın mensupları, çok değerli Sakaryalılar, mart ayı olağan meclis toplantısına hoş geldiniz. Hepinizi şahsım ve yönetim kurulum adına saygıyla selamlıyorum. Değerli meclis üyeleri bildiğiniz gibi pazar günü ülkemiz önemli bir secime ev sahipliği yapacak. Bu süreçte Sakarya il genelinde yerel idare alanında görev almak isteyen tüm adaylarımıza başarılar dilerim.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YÖNETİM ANLAYIŞI

Temennimiz; adil, temel hak ve milli değerlerimize sahip çıkan, Sakarya halkının talep ve beklentilerine duyarlı, çağımızın gelişmelerine açık, insan odaklı, katılımcı, sürdürülebilir bir yönetim anlayışına sahip olmalarıdır.  Yerel seçimler öncesi şehrimizin geleceği açısından hayati önem taşıyan en öncelikli talebimizi tekrar dile getirmek istiyorum; kentsel dönüşüm ve depreme hazırlık.

ALARM VERİYOR

Bu konuda atılacak adımların bir tercih değil, zorunluluk olduğunu özellikle belirtmek isterim.

Nüfusunun %95’nin deprem kuşağında yaşadığı ülkemizde depreme karşı alınması gereken yapısal hamleler ve tedbirler artık alarm veriyor. İnsan yaşamını güvence altına almadan attığımız her adım, ileride bizleri başladığımız noktadan çok daha geriye götürecek.

YENİDEN YAPILANMAYA FIRSAT

Değerli meclis üyeleri 31 Mart’tan sonra önümüzde seçimsiz bir 4 yıl var. Bu yeniden yapılanmaya her anlamda bir fırsattır. Ülkenin seçim gündeminden çıkmasını, yatırım ve üretim ortamını güçlendirecek bir döneme adım atılmasını umut ediyoruz. Üretimi yıpratan gündemlerden uzaklaşmalıyız. Gündeme seçimle başladık ekonomi ile devam edelim. Bu süreçte tüm taraflar seçim ekonomisi anlamında birçok vaatte bulunuyor.

ENFLASYONDA CİDDİ ARTIŞ

Bir de hem bireylerin hem iş dünyasının yaşadığı piyasa gerçekleri var.  Şu anda iş dünyası sattığı malı yerine koyacak imkanları kaybeder hale geldi. Finansmana erişim her geçen gün zorlaşıyor. Bu konuda finans çevrelerinin (bankaların) iş dünyasını destekleyen çalışmalar yapmasını bekliyoruz. Çünkü enflasyondaki artışın, döviz kurları ve altın fiyatlarındaki yükselişin, fiyat artışlarının yerel seçimlerin ardından da devam edeceğine dair ekonomistlerin yorumları var

Uzman görüşleri doğru çıkarsa özellikle nisan ve mayıstan itibaren enflasyonda ciddi oranda artış olacaktır. Resmi verilere göre enflasyon aylık bazda yavaşlamış olsa da geçen yılın aynı ayının üzerinde gerçekleştiği ve yıllık enflasyonun yükseldiğini görüyoruz. Dolayısıyla, gelecek kaygısı, tedirginlik ile endişenin yaşandığı, güven ortamının sağlanamadığı bir iklimde ekonominin iyileşmesi beklenemez. Seçimlerin ardından bu sorunların çözüldüğü bir güven ortamı en büyük beklentimiz.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM, YAPAY ZEKA

Değerli meclis üyeleri böylesine zor bir denklemin içinde üreten kesim olarak “evet bu sorunlar var ve çözülmesi gerekiyor” diyerek bekleyemeyiz. Dijital dönüşüm, yapay zeka, sürdürülebilirlik, ar-ge ve inovasyon, farklı pazar arayışları, enerji verimliliği gibi unsurlarla rekabet gücümüzü arttırmaya odaklanmalıyız.

ÜLKEMİZİN REFAHA VE İSTİKRARA KAVUŞMASINI CAN-I GÖNÜLDEN İSTİYORUZ 

Diğer taraftan bakıldığında ise Türkiye’nin döviz gelirine ihtiyacı var, yani ihracata ihtiyacımız var.  Dolayısıyla ekonomiye yeni ihracatçı firmalar kazandırmamız ve mevcut firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor.

Değerli meclis üyeleri biz, ülkemizin refaha ve istikrara kavuşmasını can-ı gönülden istiyoruz. Hükümetimizin içinde bulunduğumuz ekonomik zorlukları aşmak, iş dünyamızın yaşadığı sıkıntıları gidermek adına yürüttüğü çalışmaların, verdiği çabanın da farkındayız.

Orta vadeli programda yer alan yapısal reformların kararlılıkla uygulanması durumunda, iş dünyamızın önü açılacak, yatırım, üretim ve istihdam artacaktır. Bizim de tüm gayretimiz, telkinlerimiz, öneri ve taleplerimiz çözüm odaklı düşünülmelidir.

“15. MODEL FABRİKA SAKARYA’YA HAYIRLI OLSUN”

Örneğin geçtiğimiz hafta; sanayi ve teknoloji bakanı SATSO programı, sanayi ve teknoloji bakanımız sayın Mehmet Fatih Kacır’ı Sakarya programı kapsamında odamızda ağırladık. Üyelerimizle bir araya geldi, değerlendirmelerimizi, taleplerimizi ilettik. Birçok meclis üyemizin de katıldığı toplantıda bakanımız tüm sorulara birebir yanıt vererek iş dünyamızın sorun ve çözüm önerilerini dinledi. Yaşanılan sıkıntıları da not ederek üzerine düşüleceğini de samimi şekilde belirtti. 

Kendisinin çözüm odaklı ve iş dünyasının derdinin sıkıntısını anlayan duruşu bizleri oldukça memnun etti. En önemlisi de SATSO hizmet kampüsümüz için de oluşturmayı talep ettiğimiz model fabrika talebimize de “15. model fabrika Sakarya’ya hayırlı olsun” müjdesini verdi.

Ihracat- ithalat sakarya dış ticaret rakamlarından da kısaca bahsetmek istiyorum;

Ticaret bakanlığımız tarafından açıklanan “faaliyet illerine göre ihracat” verilerine istinaden ilimiz 2024 şubat ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 22,6, ocak ayına göre ise 6’lık artış göstererek 788 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir. Performansı ile toplam ülke ihracatına yüzde 3,7 oranında katkı yapmıştır. Buna ilave olarak bir de Türkiye istatistik kurumu (TÜİK) tarafından güncel ocak 2024 dış ticaret verilerine göre ise ocak ayında Sakarya’da ihracatın ithalatı karşılama oranı %153 olarak gerçekleşti. Ayrıca da ocak ayında 165 milyon dolarlık bir dış ticaret fazlası vererek yıla güçlü başlamış olduk.

SATSO MUTFAK SANATLARI AKADEMİSİ TAMAMLANDI

Üzerinde 4 yıldır çalıştığımız Gastro Sakarya projemizin ikinci ayağı olan SATSO mutfak sanatları akademisini tamamladık.  Kampüsümüzde ramazandan sonra faaliyete geçecek. Burası hem bir restoran hem de yöresel ve dünya mutfakları alanlarında; aşçı, aşçı yardımcısı, barista, pastacılar yetiştirilecek. Workshop programları düzenlenecek. Coğrafi işaretli ürünlerimizin sergilenmesi ve sunumu gerçekleşecek. Kısacası şehrimizin yemek kültürü ve lezzetlerini tanıtmak anlamında önemli bir akademi olacak. Şehrimize hayırlı olsun.

SAKARYA ULUSLARARASI MAKİNE VE METAL KÜMESİ” UR-GE PROJESİ

“Sakarya uluslararası makine ve metal kümesi” UR-GE Projesi’nin ihtiyaç analizi çalışmaları başarılı bir şekilde tamamlandı. Bu ay UR-GE projemizde yer alan firma temsilcilerimizin katılımı ve ticaret bakanlığı yetkililerinin sunumuyla bir toplantı gerçekleştirdik.

BAŞKAN YÜCE’DEN VEDA ZİYARETİ

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Ekrem Yüce, veda ziyaretleri kapsamında odamızı ziyaret etti. Başkanımıza 5 yıl boyunca Sakarya’mıza verdiği hizmetler için bir kez daha teşekkür ediyorum.

“SAKARYA’NIN KARİYER.NET’i”

Değerli meclis üyelerimiz bildiğiniz gibi nitelikli istihdama katkı sunmak amacıyla SATSO kariyer platformunu oluşturduk.  Dijital platformumuz aktif bir şekilde çalışıyor. “Sakarya’nın kariyer.net’i” mantığında oluşturduğumuz bu platform, iş arayanlar ile işçi arayanları bir araya getiren bir sistem. Bu platformumuzda son bir ayda 43 işveren, 122 iş veya staj arayan ilanı bulunmakta.  şeffaf ve sade kullanıma sahip olan platformumuz ile başvuru ilanı oluşturma, yayımlama, başvuru alma, adayları değerleme süreçleri dijital ortamda gerçekleşmekte iş yükü ve zaman konusunda ciddi avantaj sağlanmaktadır.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE İFTAR

Malumunuz mübarek ramazan ayını idrak ediyoruz. Biz de Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün 2024 yılı vakıf iftar buluşmaları kapsamında Büyükşehir Belediyesi sosyal tesislerinde (BELPAŞ) 200 kişilik ihtiyaç sahibine iftar vereceğiz. Bir de toplam 600 adet, 500₺’lik yardım kartları hazırladık ve ihtiyaç sahiplerine sizlerle birlikte ilettik. Yardımlarımızı Allah kabul etsin. Destekleriniz için teşekkür ederim.

Bugün de her yıl olduğu gibi meclis toplantımızın ardından iftar programımız var. Misafirlerimizi dışarıda değil, evimizde ağırlamak istedik, her yıl olduğu gibi.  Hizmet binamızda samimi bir ortamda birlikte olmaktan memnuniyet duyacağız.

EĞİTİM VE SEMİNERLER

Mart ayı içerisinde odamız resmi eğitim/seminer platformu SATSO akademi üzerinden 4 tane eğitim gerçekleştirdik.  Nisan ayında gerçekleşecek eğitim ve seminerlerimiz ise yansıda gözüktüğü gibidir. Katılmanızı tavsiye ediyorum.

İPARD DESTEKLERİ

Bildiğiniz gibi ıpard3 desteklerinden 81 ilimiz faydalanacak. Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu 21 Mart 2024 tarihinde Ipard3 programı birinci başvuru çağrı ilanına çıktı. Bu konuda yarın bir bilgilendirme seminerimiz olacak. 5 Nisan’da teknik destek masası programı düzenleyeceğiz.  Ilgili meclis üyelerimizin katılımını tavsiye ederim.

27 Mar 2024 - 17:59 - Güncel

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.