SATSO yılın ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası (SATSO) 2024 yılı ilk meclis toplantısı düzenledi.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
SATSO yılın ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi
SATSO yılın ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi
+5
Haber albümü için resme tıklayın

SATSO 2024 yılı ilk meclis toplantısı Ercan Erdem başkanlığında SATSO meclis salonunda başladı. SATSO'nun bu ay konuğu Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Hamza Al oldu.

Meclis Başkanı Erdem Ercan, yaptığı konuşma da, üretim, ticaret, tarım, turizm, eğitim ve bilimin aynı paralelde birbirini beslemesi gerekli olduğuna değindi.

Ercan, SATSO'nun çoğu projelerde iş ortağı olduğunu belirterek, "Bildiğiniz üzere, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 17 bin üyesi ile şehrin ve bölgenin önde gelen meslek örgütlerinden biridir. İş dünyasının çatı örgütü olan bir kurum olarak üyelerimize ve şehrimize sunduğumuz hizmetlerin yanı sıra akademik ve bilimsel katkının ekonomik yapıyı güçlendiren önemli bir unsur olduğunun bilinci ile çalışıyoruz. Yani bir kentin sadece ekonomik anlamda gelişmesi yeterli değil. Üretim, ticaret, tarım, turizm, eğitim ve bilimin aynı paralelde birbirini beslemesi gereklidir. Üniversite-Sanayi işbirliğimizle, sermayenin, bilim ve teknolojiyle harmanlanarak ekonomiye dönüştürülmesi, ilimiz ve ülkemizin gelişme hedeflerine katkı sunacaktır. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki; Sakarya Üniversitemiz ile biz bunu başarılı bir noktaya getirdik. Üniversitemiz eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerinin yanı sıra şehirle, iş dünyası ile STK’larla iletişimini sürekli kılarak, gelişimin önemli bir sac ayağını oluşturmaktadır." diye konuştu.

Ercan, Üniversitemizle dirsek temasımızı her alanda sürdürerek üniversite sanayi iş birliğinin başarılı örneklerini ülkemize sunuyor, pozitif sonuçlarından memnuniyet duyduğunu söyledi.

SAKARYA ÖĞRENCİ KENTİ

Temennimiz özellikle üniversitemizden mezun olan öğrencilerimizin, gerek nitelikli istihdam gerek girişimci, gerekse de iş dünyası temsilcisi olarak şehrimizi temsil etmeye devam etmeleri, şehrimizde yaşamayı sürdürmeleri olduğunu vurgulayan Ercan, "Şehir olarak bu konuda gerekli yakınlığı ve kolaylığı öğrencilerimize sağladığımızı düşünüyorum. Sakarya artık profil olarak bir öğrenci kenti olarak da anılmaktadır. İş olanakları itibariyle de 3+1 ve 7+1 staj programlarının bu konuya destek olduğunu düşünüyorum." dedi.

SAÜ Rektörü Hamza Al, burada yaptığı konuşmada destek ve iş birliği istediğini belirtti.

BİZİM İÇİN VAROLMA MÜCADELESİ

Sakarya Üniversitesi'nin akla ilk gelen üniversite olmasını istediğini ifade eden Al, "Biz göreve geldiğimiz zaman akademik toplantılar gerçekleştirdik. İlk toplantıyı güvenlik görevlileriyle yaptık. Üniversiteyi Sakarya'yı entegre etmek için çalıştık. Bizim iki yüz yıllık bir akademik geleneğimiz var. Sakarya Üniversitesi ilk akla gelen üniversite olsun istiyoruz. Sakarya Üniversitesi'nin kadro ve kaynak sorunu var. Biz ilk 20 üniversiteye girip araştırma üniversitesi olmak istiyoruz o zaman kaynakta, kadro da geliyor. Biz 2018 yılından beri hastaneden bir kaynak alamıyoruz. İlk 20 yarışa girdiğimiz üniversiteler kaynak alabiliyor. Araştırma üniversitesi olduğunuz zaman bütçe oluyor. İlk 20 ye girip orada tutunmamız gerekiyor. Bu bizim için var olma mücadelesi. Sektörün, ülkenin sorunu proje araştırması demek. Bu aslında topluma hizmet o yüzden araştırma üniversitesi unvanını almamız bu konuda çok önemli. Biz aday üniversite olarak ilan edildik. 2 sene takip edip çalışmalarınız başarılı olursa araştırma üniversitesi olacağız. Bu anlamda destek istiyoruz. İş birliği yapmak istiyoruz. Eğitim dediğimiz zaman fabrikada çalışırken olduğunu kabul etmemiz gerekiyor." dedi.

BEDEN GÜCÜNÜN YERİNİ YAPAY ZEKA ALIYOR

Al, Eğitimin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"Eğitim sadece 4 duvar arasından ibaret değil. Sektörde çalışmak, alanda olmak da çok önemli. Eğitim de olduğu gibi projelerde de sanayi ve ticaretle iç içe olmalıyız. SATSO başkanımız teknokentte her toplantımıza katılıyor ve yaptığımız çalışmaları takip ediyor. Biz daha da çok destek istiyoruz. Biz istiyoruz ki dilimiz aynı olsun. Biz Sakarya'nın en güzel konumunda yer alıyor bu iyiliği bize yaptınız, ikinci iyilik olarak da iş birliği ve projelerde birlikte çalışmak. Üniversitemizin çalışmaları ile Sakarya'nın sektörleri birlikte çalışsın istiyoruz. İnsanlık tarihinin kırılma noktalarından bir tanesi de sanayi devrimiydi. Osmanlı devleti bunu geç algıladığı için bedeli ağır oldu. Şuan da daha büyük meydan okumayla karşı karşıyayız. Şimdi makinanın, beden gücünün yerine beyin ve yapay zeka alıyor. Bizlerin sizleri ikna etmemiz gerekiyor. Birlikte çalışmak ve iş birliği yapmayı bekliyoruz."

SAKARYA'YA BÜYÜK KATKIMIZ VAR

Hedefinin ilk 20 Üniversite arasına girmek olduğunu belirten Al, "Üniversitelerin arkasında güçlü vakıflar, dernekler var. İlk akla gelen üniversiteler belli. Sakarya üniversitesi de ilk akla gelen üniversitelerden bir tanesi. İTÜ, OTDU ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Biz istiyoruz ki Sakarya Üniversitesi'nin ilk 20 ye girmesi. Türkiye de ilk üniversitelerden bir tanesi olmasını istiyoruz. Rektör olduktan sonra bir çok üniversiteye gittik nasıl işler yapıyorlar diye. Aldıkları ekonomik destekleri gördük. Asıl hedefimiz uzun vadede ilk akla gelen üniversite olmak. Sakarya üniversitesi Sakarya ya çok büyük katkı yaptı ama biz sadece öğrenci sayısıyla katkı sağlamak değil bunun yanında sanayi ve ticaretle de katkı sağlamak istiyoruz. Sakarya üniversitesinde Ortadoğu enstitüsü var orada üniversite olarak orta doğu ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizin hedefleri ile üniversitelerimizin potansiyelini eşleştiriyoruz. Uluslararası öğrenciler okulumuzda sayısı arttı. Bu öğrenciler ileride bizim siyasi elçilerimiz olarak. Bununla ilgili olarak da destek bekliyoruz." diye konuştu.

SOSYAL PROJELERDE ATAK YAPTIK

Mühendislik eğitimini daha da güçlendirmek istediğini söyleyen Al, "Sosyal projelerde de atak yaptık. İnşallah Sakarya üniversitesi öğrencileri ilk akla gelen öğrenciler olsun istiyoruz. Üniversiteler toplum dışında dizayn edilmiştir, biz bunu kırmak istiyoruz. Kapılarımız herkese açık. Öğrencilerimizin, öğretim görevlilerinin özgür olmasını istiyoruz. Biz önce bu şehre, bu şehrin kurumlarına hesap vermek zorundayız da. İş dünyasının çok güçlü olması gerekiyor. Siz güçlü olursanız bizde, şehrimizde, ülkemiz de güçlü olur. Bunun için sizinle başladık." ifadelerini kullandı.

SATSO Başkanı A. Akgün Altuğ ve meclis başkanı Erdem Ercan toplantı sonunda Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Hamza Al'a katılımından dolayı plaket takdim etti.

31 Oca 2024 - 16:31 - Güncel

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.