Sakarya'da çarpıcı araştırma!

Sakarya’da Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) 2017-2022 yıllarında cinsel istismara maruz bırakıldığı gerekçesiyle adli vaka olarak değerlendirilen bin 147 çocuğun dosyası incelendi. Cinsel istismar vakasında 3-11 yaş aralığında 366 çocuk bulunuyor.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

ADLİ VAKA
Sakarya’da Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) 2017-2022 yıllarında cinsel istismara maruz bırakıldığı gerekçesiyle adli vaka olarak değerlendirilen bin 147 çocuğun dosyası incelendi. Araştırmaya göre 3-6 yaş grubunda 82, 7-11 yaş aralığında 284 cinsel istismar kaydı açıldı. Vakalarda yaş ortalamasının 12 olduğu tespit edildi. Çalışmada 22 çocuğun hamileliğinin sürdüğü, üç çocuğa kürtaj yapıldığı ve 10 çocuğun doğurduğu görüldü.


ÇARPICI VERİLER
Adli Tıp Dergisi’nde yayımlanan ve Ömer Büber, Hatice Oksal ile Alper Alnak tarafından kaleme alınan “Çocuk İzlem Merkezi’ne başvuran vakaların incelenmesi: Bir merkezin 5 yıllık deneyimi” başlıklı makale çarpıcı verileri ortaya koydu. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki ÇİM’de yapılan araştırmada, cinsel istismara maruz bırakıldığı gerekçesiyle Eylül 2017-Haziran 2022 arasında aynı merkeze yönlendirilmiş ve burada uzmanlarca değerlendirilen bin 147 vaka geriye dönük tarandı. Beş yıllık dönemde adli görüşmelerin yapılması için yönlendirilmiş çocuk ve ergenlerin adli ve tıbbi kayıtları incelendi.


YAŞ GRUBUNA AYRILDI
İfade tutanakları, adli görüşme raporları ve bilgi notları incelenerek mağdurların sosyo-demografik özellikleri, istismarın tipi, sayısı, şüpheli kişilerin mağdura yakınlık derecesi ile bildirimde bulunanlara ilişkin veriler kayıt altına alındı. İnceleme çocukların gelişim dönemleri baz alınarak 3-6, 7-11 ve 12-18 olmak üzere üç yaş grubuna ayrıldı.


ADLİ TIP BULGULARI
*Vakaların yaş aralığı 3-18 yaş olup, yaş ortalaması 12,4 olarak tespit edildi. Vakaların 912’si (yüzde 79,5) kız, 235’i (yüzde 20,5) erkek.
*Cinsel istismarın en sık görüldüğü yaş aralığı 12-18 (yüzde 68,1) olarak tespit edildi.
*En sık bildirim anne ve babalar tarafından yapıldı (yüzde 41,8). Ebeveynleri de öğretmen bildirimleri takip etti (yüzde 28,6).
*Şüphelilerin çoğunluğunun tanıdık, arkadaş, sevgili (yüzde 58,1) olduğu ortaya çıktı.
*Tanıdık şüphelileri, aile içerisindeki şüpheliler takip etti (yüzde 37,8).
*Çocuk istismarı şüphelileri içerisinde yabancıların daha az yoğunlukta olduğu (yüzde 10,7) ortaya çıktı.
*Mağdura hizmet veren çalışanların da (yüzde 3,2) cinsel istismarda bulunduğu saptandı.
* Sağlık personeli, polis, jandarma, isimsiz ihbarlar, komşu, devlet yurdu görevlileri gibi kişi ve kurumların bildirimlerinin diğer bildirimlere göre daha az olduğu görüldü (yüzde 22).
*Mağdurların kendi bildirimlerinin ise bildirimlerin içinde en az payı aldığı görüldü (yüzde 7,1).
*3-6 yaş aralığında 82 vaka (yüzde 7,1), 7-11 yaş aralığına 284 vaka (yüzde 24,8) 12-18 yaş aralığında 781 vaka (yüzde 68,1) olduğu görüldü.
*Her üç yaş grubunda da kızların erkeklere göre daha yüksek oranda cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıktı.
*22 çocuğun hamileliğinin sürdüğü, üçünün düşük veya kürtaj olduğu, 10 çocuğun doğurduğu, 35’inin şüpheli olduğu kayıtlara geçti.
*3-6 yaş grubundaki çocukların yüzde 35,4’ünde cinsel istismara maruz bırakıldığı, yüzde 52,4’ünde şüpheli durum bulunduğu saptandı.
*7-11 yaş aralığındaki çocukların yüzde 58,8’nin cinsel istismara maruz bırakıldığı belirlendi. Bu oran 12-18 yaşta ise yüzde 67 olarak kayıtlara geçti.
*Şüphelilerin tamamının erkek olduğu görüldü.


ÇOCUKKEN
Makalede bildirim eksikliği ve sistemsel engellere rağmen dünya çapında çocuk istismarının yaygınlığı ile ilgili verilere de yer verildi. 24 ülkeden 55 çalışmanın ele alındığı ve geçtiğimiz on yılı kapsayan verilere göre çocuklarda cinsel istismara maruz bırakılma sıklığı, kızlarda yüzde 8 ila 31, erkeklerde ise yüzde 3 ila 17. Farklı yaş grubu örneklemini içeren araştırma bulgularına da yer verilen çalışmaya göre kadınların yüzde 18 ila 20’si, erkeklerin yüzde 8 ila 10’u cinsel istismara çocuk yaşta maruz bırakıldı.


YAKIN ARKADAŞLARIYLA
Literatürde cinsel istismara maruz bırakılan lisans öğrencilerinin yaklaşık yarısının durumu arkadaşıyla paylaştığı, sadece yüzde 10’unun resmi olarak yetkililere başvurduğu, 11-17 yaş grubu çocukların yaşadıkları cinsel istismarı ilk olarak en yakın arkadaşları ve anneleri ile paylaştıkları görüldü. Ergenlerin yüzde 42’sinin cinsel istismarı akranları ile paylaştığı ortaya çıktı.

30 Oca 2024 - 13:50 - Güncel

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.