Altuğ: ‘Tükettiğimizden fazlasını üretmeliyiz’

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, odanın Haziran Ayı Meclis Toplantısında yaptığı konuşmada üretim vurgusunda bulundu. Altuğ, “Tükettiğimizden fazlasını üretmeliyiz, hatta kaliteli, verimli ve katma değeri yüksek ürünler üreten bir ülke olmalıyız” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

“ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Haziran Ayı Meclisi Toplantısı, Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda odanın aylık faaliyetleri ve güncel ekonomik gelişmeleri değerlendiren SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Birçok faktörün eş zamanlı olarak, hem ülkemizi hem bölgeyi hem de bütün dünyayı etkilediği zor bir dönemden geçiyoruz. Globalleşmenin ardından tek kutuplu dünya düzeni değişmeye başladı.  Aslında tüm dünya değişimin eşiğinde ve ekonomik çalkalanmalar yaşıyor. Böyle bir sürecin ortaya çıkaracağı sonuçların bilincindeyiz ve ülke olarak önümüzdeki dönem için somut yol haritaları çıkarmamız gerekiyor” dedi.

“ÜRETEREK DESTEK OLACAĞIZ”

“Ülkemiz için sıkıntıları çözme adına üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız” diyen Altuğ, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Hükümetimiz ve ekonomi yönetiminin istikrarı temin etmek görevine, bizler üreterek ve kalkınmaya katkı sunacak projeler hazırlayarak destek olacağız. En önemli misyonumuz yeni yatırım alanları oluşturmak, istihdam sağlamak ve ihracatı artırmak olmalıdır. Baktığımızda; Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde 7,3 büyüdü. Bu gelişmede, enflasyon beklentilerindeki bozulmanın etkisiyle öne çekilen talep de önemli rol oynadı. Ekonomide kalıcı ve istikrarlı büyüme için enflasyon ve döviz meselesi umuyoruz ki en kısa zamanda çözüme kavuşacaktır. En üstten en alta kadar satın alma gücündeki düşüş, artan enflasyon ve fiyat istikrarsızlığı konusunda acil çözümler üretilmesi gerektiğini de göstermektedir.”

“DÖNEMİ İYİ OKUMALIYIZ”

Başkan Altuğ, “Ekonomide yaşanan sorunlar umuyoruz ki kısa vadede çözülecektir. Türkiye bu ve benzeri süreçlerden geçmiş, her sıkıntılı dönemden dersler alarak başarı ile çıkmıştır.  Az önce de belirttiğim gibi küresel ekonomi büyük bir değişimden geçiyor. Süreç tamamlandığında bizler; bu dönüşüme yanıt vermiş, süreci iyi yönetmiş ve stratejik hamlelerle doğru adımlar atmış olarak çıkmalıyız. Bunu sağlayabilmek için, bu dönemi de çok iyi okumalı, dünyanın gelecek vizyonuna dokunacak konu başlıklarına da daha fazla eğilmeliyiz” şeklinde konuştu.   

ÜRETİM VE İSTİHDAM

Altuğ,  “Hepimizin bildiği gibi üretmek, istihdam sağlamak, ürettiğini pazarlamak ve ülkemize döviz girdisi sağlamak en önemli amaçlarımızdan biri olmuştur. Bu amacımızı sürdürülebilir kılmak ancak dünyada yaşanan gelişmelere ve artan rekabet koşullarına uyum sağlamakla gerçekleşebilir. Bu doğrultuda, nitelikli bir değişim ve gelişim için, nitelikli istihdam sağlanmalı, firmalarımızda karlılık ve verimliliği artırmak için yalın üretim teknikleri uygulanmalı, yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm göz ardı edilmemelidir. Yani her zaman söylediğim gibi tükettiğimizden fazlasını  üretmeliyiz, hatta kaliteli, verimli ve katma değeri yüksek ürünler üreten bir ülke olmalıyız. Dönüşüm bizden bu karşılığı bekliyor. İş dünyası olarak bu gelişim ve değişimi içselleştirmeli ve bu şekilde yol almalıyız” şeklinde konuştu.

SAKARYA 11’İNCİ SIRADA

“Sanayinin Liderleri” araştırması hakkında bilgiler AKTARAN Altuğ, “TOBB’a bağlı odalar tarafından hazırlanan ve TOBB tarafından onaylanan sanayi kapasite raporlarının bir araya gelmesi ile oluşan, içerisinde 90 bin üreticinin makine parkı, üretim, ham madde ve iletişim bilgilerinin yer aldığı TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı veriler derlenerek 4 bin farklı ürünün üretim kapasitelerine göre oluşturulan "sanayinin liderleri programı" kapsamında sektörel bazda iller belirlendi. Yapılan çalışmaya göre; Sakarya ise toplam 231 ürün ile 11. sırada yer aldı. Sakarya sıralamaya girdiği 231 ürünün 73 adetinde birinci, 81'inde ikinci ve 77 üründe de üçüncü oldu.  Sakarya'nın en yüksek üretim kapasitesine sahip olduğu ürün gruplarının başında ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı gelmektedir” diye belirtti.

GÜNCEL DIŞ TİCARET VERİLERİ

Konuşmasının devamında Sakarya’nın güncel dış ticaret verilerinden bahseden Akgün Altuğ, “Şehrimizin güncel dış ticaret verileri hakkında da bilgi vermek istiyorum. Tim tarafından açıklanan verilere göre 2022 mayıs ayında şehrimiz 353 milyon dolarlık ihracat ile 8. İl olurken, kümülatifte ise yıl içerisinde 7. Sırada yerini korumaya devam ediyor. Mayıs ayında sakarya’dan yapılan ihracatta, 2022 nisan ayına göre yüzde 29, geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre ise yüzde 1’lik telafi edilebilir bir düşüş söz konusu. 5 aylık toplam ihracatımız 2 milyar 242 milyon doları aştı. Bunun yanında Sakarya’dan serbest bölgeler dahil toplam 121 ülkeye ihracat yapıldı. TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı ithalat rakamlarına baktığımızda ise ithalat, yüzde 5,3 oranında azalışla 271 milyon 440 bin dolar, dış ticaret dengesi 261 milyon 176 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %196 olarak gerçekleşti” bilgisini verdi.  

FESTBURADA CANLILIK KATTI

Geçtiğimiz hafta SATSO Ticareti Araştırma Ve Geliştirme Komisyonu öncülüğünde, Büyüşehir Belediyesi ve   Adapazarı Belediyesi işbirliğinde  gerçekleştirilen alışveriş ve eğlence festivali FestburADA’nın şehre  canlılık kattığından bahseden Altuğ, “Açılış kortejini Uzun Çarşı’da yaptığımız etkinliğin kapanışını ise Çark Caddesi’nde gerçekleştirdik. Çocuklar başta olmak üzere katılan herkes çok keyif aldı. Ticareti ile ünlenen şehrimize katkı verecek, gelenek haline gelerek her yıl 21 haziranda bu festivalle şehirde coşkuyu sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

DOĞAL AFETLER

Son dönemde ülke genelinde meydana gelen sel ve orman yangınlarının herkesi üzdüğünü söyleyen Altuğ, “Ege bölgemizde (marmaris) yaşanan orman yangınından dolayı ülkemize geçmiş olsun diliyorum.  Kocaali ilçemizde yoğun yağışlar nedeniyle yaşanan taşkınlardan dolayı geçmiş olsun diliyorum. Can kaybının olmaması en büyük tesellimiz” ifadelerine yer verdi.

BAYRAMLAŞMA TÖRENİ

Başkan Altuğ,  Kurban Bayramı nedeniyle odanın geleneksel bayramlaşma töreninin arife günü olan 8 Temmuz Cuma günü gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi. /Furkan Karakuzu

29 Haz 2022 - 17:03 - GüncelYorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.