Hekimler eylem yapacak

Geçtiğimiz aylarda birçok kez iş bırakma eylemi yapa doktorlar Mayıs ayında 6 gün iş bırakma eylemi yapacaklar. Hekim-Sen Sakarya Temsilcisi Dr. Mehmet Yıldız, “Haklarımızı alana kadar eylemlerimiz devam edecek” dedi.

ÖZEL HABER// NAZİLE AKARSU

“HAKLARIMIZI ARAYACAĞIZ”

Sağlık çalışanları 5-6, 17-18 ve 26-27 Mayıs tarihleri arasında iş bırakacak. Bugün başlayacak eylemler öncesi açıklamalarda bulunan Hekim-Sen Sakarya Temsilcisi Dr. Mehmet Yıldız, “Artık hekimler kendi göbek bağlarını kendileri kesecekler. Biz kendimiz bir şeyler yapacağız, çünkü kimse bizim için uğraşmıyor artık. Sendikal ve anayasal olarak kendi haklarımızı kendimiz arayacağız. Hekimler özlük haklarına kavuştuğu zaman sağlık sistemi düzelecektir ve hekim dışı sağlık personeli de haklarına kavuşacaktır” dedi.

“KIŞ UYKUSUNDAN UYANDIK”

“Sağlık sistemindeki en büyük sorun hekimlerin özlük haklarının yetersiz olması” diyen Yıldız, “Hekimler artık daha bilinçli, kış uykusunda olan hekimler kış uykusundan uyandı. Biz en rahatsız olduğu konu hekimliğin kaybolan itibarıdır. Hekimlerin eskisi gibi itibarı kalmadı, hekimlik çok sıradanlaştırıldı. Devamlı siyasilerin ağzında, devamlı dizilerde kötü karakter olarak gösteriliyor. Halk da bunlardan etkileniyor” dedi.

“BEKLENTİLERİMİZİ KARŞILAMIYOR”

Dr. Mehmet Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: “Hekimler, öyle düşünüldüğü gibi çok para kazanmıyor. Onca emek vermiş, dünyanın en zor sınavlarından biri olan TUS(Tıpta Uzmanlık Sınavı) girmiş ve iyi bir puan almış hekime reva görülen ücret 8 bin TL. Bizim emeğimizin karşılığı kesinlikle 8 bin TL değil. Bugün bir hakim, savcı tek kalemde 25-30 bin TL kazanıyorlar. Bizim bunlardan aşağı almamamız gerekiyor. Bize verilen değerin bu olmaması gerekiyor. Cumhurbaşkanının 14 Mart tarihinde yapmış olduğu açıklama kesinlikle bizim beklentilerimizi karşılamıyor.”

“HERKESE VAR BİZE YOK”

Yıldız, “Bizim maaşlarımız farklı kalemlerle yatıyor. Bunlar sabit maaş, sabit ek ödeme ve performans yatıyor. Bunlara göre bizim emekliliğimize yansıyan sadece sabit maaşımız. Bu da pratisyen hekim için 6 bin TL. Cumhurbaşkanımız sabit maaş ve sabit ek ödemenin birleştirileceğini ve artık tek kalemde yatacağını, emekliliğe de bu şekilde yansıyacağını söyledi. Aslında orada da bir maaş artışı yok, sadece tek kalem olarak yansıyacak. Fakat bu bile hayata geçirilemedi. Muhtarlık söz konusu olunca 15 gün içerisinde meclise geldi onandı ve maaş artışı yapıldı. Herkese var neden hekimlere yok” ifadelerini kullandı.

“SİSTEMDE BÜYÜK SIKINTI VAR”

Siyasilerde ve toplumda hekimlere karşı bir görmezden gelme durumu olduğunu ileri süren Yıldız, “Sesimizi duyuramıyoruz, ulusal basın sessiz kalıyor. Bizlerde anayasal olarak hakkımız olan sendikal faaliyetlerimizi yürütüyoruz, iş bırakma eylemlerimizi yapıyoruz. Biz haklarımızı alana kadar da eylemlerimizi sürdüreceğiz. Bizim sadece derdimiz maaş değil. Sağlık sisteminde büyük sıkıntılar var. Artık vatandaşlar randevu bulamaz oldu. Sağlıkta bir özelleştirme çabası var. Fakat halk bunun farkında değil” şeklinde konuştu.

“DAHA DA KÖTÜYE GİDECEK”

Cildiye, kardiyoloji, göz polikliniklerinden randevu alınamadığını belirten Mehmet Yıldız, “Çünkü mevcut çalışan hekimler artık zor ve yoğun branşları tercih etmiyorlar. Tek bir hatasında milyonluk tazminatlara mahkûm olacakları branşları tercih etmiyorlar. Kadın doğum, kardiyoloji, beyin cerrahı, genel cerrahi gibi birçok branşın asistan kadroları boş kalıyor. En düşük puanı alanlar bile artık bu branşları yazmıyor. Bu branşların çalışma koşulları çok ağır, maddi olarak karşılık alınamıyor. Ameliyat tarihleri 6 ay, bir yıl sonrasına veriliyor. Daha da kötüye gidecek iyiye gitmeyecek” ifadelerini kullandı.

“MUAYENE EDEMEZ OLDUK”

“Biz maalesef ayak işi yapmaktan bilim üretemez hale geldik” diyen Yıldız; sözlerini şöyle tamamladı, “Profesörler, doçentler her hastaya bakar hale geldi. Gerçekten profesör gerektirmeyen hastalara da artık profesörler bakıyor. Hastaneler artık borç batağı içerisinde, zor dönüyor hastaneler. Bizler sağlık sistemini düzeltene kadar, özlük haklarımıza kavuşana kadar eylemlerimize dozunu artırarak devam edeceğiz. Şunda hastanelerde bulunan mevcut sistem nedeniyle iyi bir sağlık hizmeti sunulamıyor. 5 dakikada bir hasta bakmaya zorlanıyoruz. Hastayı muayene edemeden, sadece laboratuvar teknikleriyle hasta bakar olduk. Haliyle iyi bir sağlık hizmeti alamayan kişi sinirlenerek şiddete başvuruyor. Bunların önüne geçilecek adımlar atılmıyor. Bugün bir AWM’ye bile bıçakla girilemezken bir hastaneye rahatlıkla girilerek doktorlar öldürülebiliyor.”

05 May 2022 - 09:35 - GüncelYorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.