Açıklama geldi

İstanbul Tuzla Organize sanayide gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği patlama sonrası İSAF-İş Sağlığı ve Güvenliği Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari basın açıklaması gerçekleştirdi.

İstanbulTuzla Organize sanayide gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği patlama sonrası İSAF-İş Sağlığı ve Güvenliği Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

29.04.2022’de İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi Boya Vernikçiler Sanayi Sitesi'nde bulunan bir fabrikada yangın sonrası patlama meydana geldi. Patlamada 3 işçi hayatını kaybederken 9 işçi de yaralandı. Patlama sonucunda yapılan araştırmalar sonucunda fabrikanın sahibi ve mesul müdür adliyeye sevk edilmiş ve iş güvenliği uzmanı hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.

Böyle sorunlu işyerlerinde meydana gelen iş kazalarında günah keçisi olarak iş güvenliği uzmanı seçilmemelidir. Çünkü İş güvenliği uzmanı, ücretini veren işvereni bağımsız bir şekilde denetleyememekte ve bulduğu olumsuzlukları özgür bir şekilde şikayet edememektedir. Bu durum işverenin elini güçlendirmektedir. Dolayısıyla iş güvenliği uzmanlarının bağımsız olamaması, iş kazalarının artmasına sebep olmaktadır. İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’in 11. Maddesinin 3. ve 4. Fıkrasında iş güvenliği uzmanlarının sorumlulukları ve yükümlülükleri açıkça belirtilmiştir. Ne yazık ki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve biz STK’lar, 6331 sayılı İş Sağılığı ve Güvenliği Kanununu ve İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğini, hukukçularımıza anlatamıyoruz.

Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik’e göre ise, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan kozmetik endüstrisi, kimya endüstrisi, akaryakıt istasyonları gibi işyerlerinde patlayıcı ortamların tehlikelerinden korumak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi vermek amacıyla işveren patlamadan koruma dokümanı hazırlamak zorundadır. Özellikle son dönemlerde peş peşe meydana gelen yaralanma ve ölümle sonuçlanan patlamalar, yasa ve yönetmeliklerde patlayıcı ortam için alınması gereken önlemler açık bir şekilde belirtilmiş olmasına rağmen, patlama ihtimali olan işyerlerinde işverenlerin bu konuyu önemsememesi ve bu işyerlerinin devlet tarafından denetlenmemesi bize bu konunun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Ayrıca basında çıkan haberlere göre fabrikanın 2021 yılında ruhsatsız olduğu için mühürlendiği ortaya çıktı. KMO İstanbul Şube tarafından Yapılan araştırmaya göre Messer Kimya Fabrikasının 2019 yılında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu başvurusu yaptığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çevresel Etki Değerlendirme yönetmeliğinin 17.maddesinde verilen hakka dayanarak "ÇED raporu gerekli değildir" kararı verdiği görülmüştür. Unutmayalım ki yaşama ve çalışma hakkı anayasamızda güvence altına alınmıştır. Bu hak devlet tarafından korunmak zorundadır.

Bu nedenle, iş kazalarının azalması ve işyerinde güvenliğin sağlanmasında, sorumluluklarını yerine getirmesi için işverenleri ve işyerlerindeki denetimlerin arttırılması için tüm bakanlık yetkililerini görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Gelişmeleri federasyon olarak takip edeceğimizin bilinmesini kamuoyuna duyururuz

03 May 2022 - 11:32 - GüncelYorum yazarak Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.