Başkan Akdardağan’dan özel açıklamalar

ÖZEL HABER-NAZİLE AKARSU

YENİDEN BAŞKAN

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası bünyesinde bulunan ve 9 Ocak’ta genel kurulu yapılan Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanlığında güven tazeleyen Başkan Ahmet Akdardağan, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Son dönemlerde yaşanan fiyat artışları ve küçük esnafın yaşadığı sorunlara dikkat çeken Akdardağan, pandemi döneminde Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın küçük esnaflara yönelik tutumuyla ilgili olarak da Vali Kaldırım’a teşekkür etti. Son dönemde 3 büyük zincir marketin kendi aralarında kurduğu mesajlaşma grubuyla fiyat artışı ve tekelleşme sağladığını da belirten Akdardağan, “Hem üretici hem tüketici hem de küçük esnaf zarar görüyor” dedi.

VALİ KALDIRIM’A TEŞEKKÜR

Pandemi döneminde Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın esnaflara karşı çok olumlu bir tutum sergilediğini belirten Başkan Akdardağan, “Pandemi döneminde izin kağıdı alarak verdiğimiz esnaflarımıza hale, toptancıya, işletmeye gitmelerini sağladık ancak bu izinler piknik yapmaya gitmek için, gezmek için kullanılmasın dedik. Bizim çabalarımızla bayram arifesinin akşamına kadar esnaflarımız her yere rahat rahat gidip gelebildiler. Sayın Valimiz küçük esnafa destek verdi bu konuda hep bizlere. Telefonlarımıza hep cevap vermiştir, her ihtiyacımız olduğunda bizlerle görüşmüştür. Bu konuda Valimizin hakkını yiyemeyiz” ifadelerini kullandı.

“YASA GEÇ KALDI”

Yeniden gündeme gelen perakende yasasının çok geç kaldığını belirten Akdardağan, “Perakende yasası biraz geç kaldı. Hatta çok geç kalmış bir yasa. 2005’ten bu yana görev yapmaktayım arkadaşlarımla ve o günden beri bu perakende yasası hakkında belki de onlarca defa yazılı başvurum var. Federasyonumuza yazdık, bakanlığa yazdık, siyasi partilere yazdık. Gerektiğinde toplantılarda hep bu konuyu görüştük, aktardık. Biz bu konuda şu sebeple ısrarcıyız; bugün 10 bin şubesi olan zincir marketler var bildiğiniz üzere, bunların günlük cirosu 120 milyon TL civarında. Bu işletmeyle yanında 2 ila 3 bin TL cirosu olan bir bakkalın rekabet edebilmesinin olasılığı yok. 150 kiloluk güreşçinin karşısına 30 kiloluk güreşçi çıkartıp aynı minderde güreştirmeye çalışmaya benziyor bu. Bunun daha başından belli kimin kazanacağı” şeklinde konuştu.

AVRUPA ÖRNEĞİ

Avrupa’da yürürlükte olan perakende yasasını örnek gösteren Başkan Akdardağan, “Avrupa’da perakende düzenlemesi çok güzel şekilde düzenlenmiş ve uygulamaya alınmış. Hal bu ki; 2002’de AK Parti ilk defa hükümete geldiğinde bizlere bu konuyla ilgili çalışmaların yapılacağına yönelik çok güzel müjdeler vermişti ama maalesef birçok bakanımız ve milletvekilimizin çalışmalar yapmasına rağmen özellikle yabancı sermeyenin baskısı nedeniyle yasanın çıkması engellendi. Belki de o zaman bu kadar muktedir değildi AK Parti ilk başta. Hatta dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, veda ziyareti için Sakarya’ya geldiğinde kendisiyle görüşmüştüm. Bana dönüp, ‘Size karşı çok mahcubum. Bu yasayı çıkartamadım’ demişti” dedi.

“KÜÇÜK ESNAF BASKIDAN KURTULUR”

Çıkacak yasa ile küçük esnafın baskıdan kurtulacağını belirten Başkan Akdardağan, “Bu yasanın içerisinde; AVM, süper market ve zincir marketlerin hafta içi günlerde saat 10:00’da açılarak saat 18:00’de kapanması söz konusu. Cumartesi günleri ise öğlenden sonra, Pazar günleri ise tamamen kapalı haldeler. Bundan bir rahatsızlık duyuluyor mu? Hayır. İşletmeler de bazı ek külfetlerden kurtulduk diyerek bunu olumlu olarak karşılıyor. Bize burada yansıyan nedir? Diğer saat dilimlerinde de küçük esnafa da bir yaşam hakkı tanınmış oluyor. Bu kapitalist düzenin baskısından küçük esnaf kurtulmuş oluyor. Adil bir düzen sağlanmış oluyor. Bu anlamda her kesim bundan çok memnun. Avrupa’da ufak büfeler bile işinden memnun ama maalesef Türkiye’de böyle bir kural yok. İstediğiniz yerde, istediğiniz işletmeyi açıyor ve istediğiniz kadar kalabiliyorsunuz. Bugün yerel bir süper market bile gece yarılarına kadar açık kalabiliyor, haliyle etrafındaki işletmeler ticaret yapmakta güçlük çekiyor” ifadelerini kullandı.

“TÜKETİCİYİ DE KORUMAK GEREKİYOR”

Çıkan yasa ile sadece küçük esnafın değil, perakendeci tüm esnafın ve tüketicinin de korunacağını belirten Başkan Akdardağan, “Ayrıca Avrupa’da aynı cadde üzerinde benzer işletmelerin açılması bile maddelerle engellenmiş, kanun yoluyla insanlar veya işletmeciler korunuyor. Yerel Yönetimler işletmelerin tüm bilgilerini biliyor, gidip başvurduğunuzda diğer esnafları da korumak için size izin vermiyor. Yarın aynı kanun sizi de koruyor. Bu şehrin genelinde bir düzenin sağlanmasını kolaylaştırıyor. Biz yeni çıkacak kanunda bunlarında sağlanmasını, bu maddelerinde eklenmesini istiyoruz. Biz bu konuda tek taraflı değiliz, ‘küçük esnaf yaşasın, zincir marketler batsın’ demiyoruz. Tüketiciyi de korumak gerekiyor, hepsinin bir düzen içinde işlemesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

EKMEK VE SİGARA SATIŞI

Yeni düzenlemeyle ekmek ve sigara satışının bakkallarla sınırlandırılmasının önemli bir adım olduğunu belirten Başkan Akdardağan, “Yeni düzenlemeye göre ekmek ve tekel ürünlerinin bir kısmı sadece bakkallarda satılabilecek. Ekmek üretmenin birçok kriteri var ve bugün büyük marketlere baktığınızda bu kriterlere uymadıklarını görüyorsunuz. Bugün dükkanın içerisine küçük bir yer yaparak dondurulmuş bir hamurdan ekmek üretiyor ve satıyorlar. Tazeyken belki yenebilir ama 1 saat sonra o ekmek yenemiyor. Bu anlamda zincir marketlerde bu ekmek satışının yapılmaması konusunda bir eğilim var. Birde küçük esnafı yaşatabilmek adına da bazı tekel ürünlerinin yani sigaranın sadece bakkallarda satılması öngörülüyor. Bu yasa çıktığında inşallah bizlerde kendimize bir çeki düzen vererek daha iyi hizmet edebilmek için kendimizi güncelleyeceğiz” dedi.

“ÜCRETLERDE TEKELLEŞTİLER”

Büyük zincir marketlerin satın alma yöneticilerinin kurdukları mesajlaşma grubuyla fiyat arttırdıkları ve bunun hem tüketiciye hem küçük esnafa hem de üreticiye zarar verdiğini belirten Başkan Akdardağan, “Biz bu kararın doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Özellikle 3 zincir marketin üst düzey yöneticilerinin kendi aralarında kurdukları mesajlaşma grubunda fiyat analizi yaparak fiyatları beraberce koydukları anlaşıldı. Bu rekabet değil, tekelleşmedir. Bundan üretici de tüketici de zarar görürken bu firmalar ise kendi belirledikleri karlılığı korumuşlardır. Bildiğiniz üzere yağ fiyatlarındaki anormal artış öncesi bu 3 zincir market yöneticisinin toplu yağ alımı sonrası zamlı fiyata geçilmesi yönünde konuşmalar yaptığı ortaya çıktı. Buradan anlaşılıyor ki; üretici, tüketici ve küçük esnaf aynı anda zarar gördü” ifadelerini kullandı.

“ESNAF KORUNMALI”

Özellikle küçük esnafın ve sanatkarın devlet tarafından korunması gerektiğini belirten Başkan Akdardağan, Anayasa’nın 173. Maddesini hatırlatarak, “Bugün baktığımızda bir gazlı içecek firması zincir markette 9 lira 50 kuruşa bir içeceği sattırırken bakkala 12 lira 60 kuruşa ürünü vererek 15 TL’ye bu ürünü sat diyor. Burada tüketici tabi ki daha uygun olanı tercih eder. Burada insanlar bakkalların kazıkçı olduğunu düşünse de buradaki fark ana firmanın fiyat adaletsizliğinden kaynaklanıyor. Anayasanın 173. Maddesi çok açık ve nettir; ‘Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır’ diyor. Biz bu yasanın Türkiye’de tam anlamıyla uygulanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6