banner28

İSEFAM’DAN KİTLE  FONLAMASI ÇALIŞTAYI

‘GEÇ KALINMIŞLIK’

Çalıştayın açılışında konuşan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, 13’üncüsünü düzenledikleri İSEFAM çalıştaylarının bu alanda Türkiye’deki geç kalmışlığı önemli ölçüde gidermeyi amaçladığını belirterek, bu çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını dile getirdi. Savaşan, “İslam dünyasında hem ekonomik olarak hem de finans piyasasına hâkimiyet anlamında durumumuz çok iyi değil. Bu kuşatılmışlıktan, esas itibariyle bu üretememekten nasıl kurtulabiliriz? Buna yoğunlaşmamız lazım. Kitlesel fonlama gibi İslami finans araçlarına ilişkin yasal düzenlemeler hızlı bir şekilde yapılıyor. Bizim bu alanda çalışan hocalarımızın da katkıyı ivedilikle vermesi, İslami finans araçlarının daha fazla yaygınlaşmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

KİTLESEL FONLAMA

İSEFAM Müdürü Prof. Dr. Mustafa Çalışır da merkezin amaçlarından ve hedeflerinden bahsetti. İslam ekonomisi ve finansı alanında çalıştaylarda bu alanda öncü isimleri davet ettiklerini dile getiren Çalışır, “Burada da kitle fonlamasının nasıl işleyeceği ve nasıl şekilleneceği ile ilgili uzmanların görüşlerini ortaya koymaya çalışacağız’’ dedi. SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Bilen’in başkanlığını yaptığı ilk oturumda konuşan KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Çizakça, bir Ar-Ge Vakfı bünyesinde oluşturulacak kitle fonlaması sistemi önerisinde bulundu.

İKİNCİ OTURUM

İkinci oturuma Merkezi Kayıt Kuruluşu Genel Müdürü Ekrem Arıkan başkanlık etti. Fonbulucu Kitle Fonlaması Platformu’nun kurucu ortağı Hakan Yıldız, kitle fonlaması platformları ile ilgili güncel durum ve gelecek beklentilerini ele aldı. MKK Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Dr. Özgür Uysal, kitle fonlamasında MKK’nin rolünü anlattı. Takasbank Ödeme ve Transfer Hizmetleri Bölümü Direktörü Nesrin Özkurt, kitle fonlamasında Takasbank’ın rolünden bahsetti. Oturumda son konuşmasını yapan Sermaye Piyasası Kurulu Uzmanı Burak Görmez, kitle fonlamasında SPK’nın rolüne dair konuştu.

ÜÇÜNCÜ OTURUM

SAÜ öğretim üyesi ve Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş’ün oturum başkanlığını yaptığı üçüncü oturumda, ilk konuşmayı “Kitle Fonlamasına Katılımda Etkili Olan Sosyal Dinamikler” başlığıyla Dr. Melek Demiray yaptı. Sosyal sistemdeki gömülü kaynakların nasıl faaliyete geçirilebileceğini anlatan Demiray, Türkiye’de fon sağlayıcıyı korumaya yönelik regülasyonların güven problemini aşma noktasında önemli olduğunu söyledi. İSEFAM Arş. Gör. Mervan Selçuk, kripto para arzı ve kitle fonlaması arasındaki farkları ele aldı. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Arş. Gör. Burak Çıkıryel de, konut finansmanı için kitle fonlamasına dayalı bir model önerisi getirdi. Kapanış panelinde finansal sistemin merkezinde olan güven unsuruna vurgu yapılarak güven zedelenmesi probleminin aşılmasının, sistemin gelişimi açısından önemli olduğu belirtildi. /İsmail Erken

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6