Şenlik müjdesi!

ANLAMLI ZİYARET
Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi ve Haberlisin.com Genel Yayın Yönetmeni Güven Hasbaş’ı ziyaret eden Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Güven Hasbaş ve diğer çalışanları kutladı. Pandemi dönemiyle birlikte hayatımıza giren uzaktan eğitimin geleceği hakkında konuşan Rektör Savaşan, yakın tarihte olmasa da çok uzak olmayan bir tarihte online eğitimin yüz yüze eğitimi ikame edebileceğini belirtti. Üniversite öğrencilerinin en merak ettiği sorulardan birine de cevap veren Savaşan, Bahar Şenlikleriyle ilgili çalışmalarının başladığını ve öğrencilere yeni bir konsept sunacaklarını belirtti.

“HENÜZ YETERLİ DEĞİL”
Pandemi döneminde hayatımıza tamamen giren uzaktan eğitimin henüz yeterli olmadığını belirten Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Bu konuda değişik düşünceler var. Birincisi; online eğitimin geleceğin eğitim şekli olduğunu ve eğitim kurumlarının buna uygun hale getirilmesi gerektiğini söylüyor ancak yaklaşık 2 yıllık pandemi sürecinde gördük ki, online eğitim özellikle bu salgın döneminde eğitimde ortaya çıkacak hasarları minimize edilmesi için önemli bir fonksiyon icra etmekle birlikte yeterli değil. En önemli nokta ise şu; teorinin aktarımı online eğitimle mümkün olsa da becerinin de aktarıldığı tıp, mimarlık, mühendislik gibi bölümlerin bazı dersleri online eğitimle verilemeyecektir. Gerçi orada da sanal imkanlar gelişmekte ancak şu an için mümkün gözükmüyor” dedi.

SOSYAL ETKİLEŞİM
Yüz yüze eğitimin öğrencilere sosyal bir etkileşim alanı sağladığının altını çizen Rektör Savaşan, “Eğer geleceğe doğru gittiğimizde; yani gelecek 10 ila 20 yılda yaşanacak gelişmelerle belki yüz yüze eğitimin üstünlüğü konusunda daha katı olanlar bu görüşlerinde biraz yumuşayabilirler fakat şu an ki tecrübe online eğitimin yüz yüze eğitimin önüne geçemeyeceğini gösteriyor bizlere. Ayrıca bu online eğitimin yüz yüze eğitime karşı geri de kalmasının bir sebebi de; yüz yüze eğitimin sağladığı sosyal etkileşimler olarak görülebilir. Üniversitelerin sağladığı kültürel etkileşim aslında kişisel gelişimi de ciddi oranda etkiliyor” ifadelerini kullandı.

“FARKLI KÜLTÜRLER BULUŞUYOR”
Üniversite öğrencilerinin farklı kültürleri üniversite ortamında keşfettiklerini belirten Rektör Savaşan, “Öğrencilerimiz istihdam piyasası öncesindeki son durakta bulunuyorlar lisans eğitimi sırasında ve dolayısıyla bu eğitim sırasında sosyalleşmelerini tamamlıyorlar. İlk ve orta dereceli eğitim sırasında çocuklar birbirlerine yakın sosyal çevrelerle irtibata geçerek aynı kültürel çevrede eğitim alıyorlar ancak üniversite de ise durum değişiyor. Farklı kültürel çevrelerin etkileşimini online eğitimde verebilmek imkansız. Tabi ki küreselleşen bir dünyadayız ve zaten eskisi gibi değil sosyalleşme araçları; bunu da tartışabiliriz ancak şuan için yüz yüze eğitim ortamının sağladığı sosyalleşmenin online olarak sağlanması zor” şeklinde konuştu.

“SALGIN SÜRECİ HIZLANDIRDI”
Pandeminin uzaktan eğitim sürecini hızlandırdığını belirten Rektör Savaşan, “Bundan 40 yıl önce çoğu erkek yalnızca askerliği nedeniyle yaşadığı yerden ayrılarak başka yerlere gidip sosyalleşme imkanı bulurken bugün başta Balkanlar ve Avrupa olmak üzere artık çocuklar çok daha ufak yaşlarda bile bırakın ülke içindeki farklı kültürleri görmeyi, farklı ülkelerdeki kültürel farklılıkları da tanıyabiliyorlar. Online eğitim zaten tartışılıyordu, salgın süreci bu durumu hızlandırdı. Muhtemelen gelecek dönemlerde online eğitim hayatımızda daha fazla olacak. Online eğitimin sunduğu imkanlar daha fazla kullanılacak fakat bunun hangi hızla gerçekleşeceği ve hangi alanlarda norm haline geleceği tartışmalı bir durum” dedi.

“HER ÜNİVERSİTE HAZIR DEĞİL”
Online eğitim için her üniversitenin eşit düzeyde hazırlanamadığını belirten Rektör Savaşan, “YÖK daha önceden aldığı bir kararla üniversitelere derslerin yüzde 30’a kadarını online yapma fırsatı sunmuştu. Bu karar pandemi döneminden çok daha önceden alınmıştı. Bu trendin yükseldiğini gören üniversiteler buna uyum sağlamaya çalışıyordu. Salgın döneminde ise bu oran yüzde 40’a çıkartıldı ve dolayısıyla ondan sonra üniversiteler derslerinin yüzde 40’ını online vermeye başladı. YÖK’ün attığı başka bir adım ise farklı üniversiteleri eşleştirerek öğrencilerin kendi bölüm derslerinin bazılarını farklı okullardan online olarak almalarını sağlamak oldu. Ancak maalesef Türkiye’deki üniversitelerin tamamın online eğitim konusunda aynı hazırlık seviyesinde değil. Bu hazırlık düzeyi farklılıkları; yüz yüze eğitimde ortaya çıkan eşitsizliklerden çok daha derin eşitsizliklerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Zaman içerisinde bunu fark edeceğiz. Hazırlık düzeyi göreceli olarak daha zayıf olan üniversitelerin öğrencileri daha fazla dezavantaj yaşamaktalar. Zamanla bunu da göreceğiz” ifadelerini kullandı.


“SAÜ HAZIR”
Sakarya Üniversitesinin hazırlıklarını tamamladığını ve hazır olan sistemlerinin de her gün daha iyiye gitmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Rektör Savaşan, “Şuan da eğitimcilerin hazırlık düzeyi bakımından en iyi üniversitelerden birisi Sakarya Üniversitesi. Biz zaten sistem olarak eğitimcilerin istediği zaman online ölçme ve değerlendirme yapabildiği, ek ders için sanal sınıflar oluşturabildiği bir altyapıya sahiptik. Salgın döneminde de Uzaktan Eğitim Platformu (UZEP) programını ve Uygulamalı Dersler Platformu (UDEP) programını eğitimcilerimiz geliştirdi. Hatta bu UZEP ve UDEP’ten diğer üniversiteler de faydalandı. Online olarak şuan da laboratuvarlarımız bile hazır ve bunu hazırlayan ilk üniversitelerden biriyiz. Bu hazırlıklar ileride kullanılacak hazırlıklar. Şuanda arkadaşlarımız özellikle online ölçme ve değerlendirmelerin daha da sağlıklı yapılabilmesi için araştırmalar yapıyorlar” şeklinde konuştu.

“HENÜZ ERKEN”
Tüm hazırlıklarının tamam olmasına rağmen uzaktan eğitime geçmek için henüz erken olduğunu belirten Rektör Savaşan, “Tüm hazırlıklarımızı yapmış ve geliştirme olmamıza rağmen ben yine de biraz daha muhafazakar tarafta yer alarak; online eğitimin yüz yüze eğitimin yerine geçeceğinin teorik olarak mümkün olmasına rağmen insanoğlunun buna biraz direnç göstereceğine inanıyorum. Ayrıca bu gelişmeler şunu da gösterdi; üniversitelerde büyük büyük fiziksel yapılara artık gerek kalmayacak. Mekansal yatırımlar daha minimize edilerek online imkanları kullanmak daha mümkün olacak. Uzaktan eğitim ya da online eğitimin yüz yüze eğitimi ikame etmesi için henüz erken. Önümüzdeki süreçte 3 boyutlu simülasyonlar daha yaygın hale geldiğinde, teknolojik imkanlar daha da arttığında o zaman ikame edecektir” dedi.

ŞENLİK MÜJDESİ!
Üniversite öğrencilerinin merakla beklediği Bahar Şenlikleri konusunda da müjde veren Rektör Savaşan, “Öğrencilerimizle bir araya geldiğimizde en fazla aldığımız sorulardan birisi de bu Bahar Şenlikleri oluyor. Şuan öğrencilerimizle şunun anlaşmasını yapmaya çalışıyoruz; şenliklerin konseptini değiştirerek biz yapalım. Çünkü ülkemizde bahar şenliği konseptinde dışarıdan bir ya da iki ünlü sanatçının gelerek üniversitede şarkı söylemesi şeklinde. Biz ise içerisinde devlet konservatuvarı olan, birçok bölümde çok yetenekli öğrencileri olan bir üniversiteyiz. Bahar Şenliğimiz olsun ama ismine SAÜ Kültür Sanat ve Spor Şenlikleri diyelim ve o kapsamda öğrencilerin hazırladıkları programlar öğrencilerle buluşsun. Ancak bu öğrencileri tatmin etmiyor, bunun farkındayım. Bu sebeple bunu öğrencilerimizin isteyeceği şekilde kurgulayacağız. İnanın üniversitemizde çok yetenekli gençlerimiz var ve bunların sahneye çıkmasını çok istiyoruz. Biz bunu kendi içimizde bunu yapalım diyoruz, bu yıl yine bunu öğrencilerimize sunacağız. 2019’da bunu denedik, biraz acemice yaptığımız için öğrencilerimiz pek beğenmemiş olabilir ama bu yıl daha farklı bir hazırlık yapacağız” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6