banner28

'OKULLAR İÇİN SAĞLIK ÖNLEMİ ALINMADI'

Basın toplantısı öncesi kahvaltı yapıldı ve daha sonra basın açıklamasına geçildi. Basın toplantısına Eğitim Sen Sakarya Şube başkanı Yücel Kaçar ve şube yönetim kurulu katıldı. Basın toplantısının ardından Kaçar gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“OKULLAR AÇILSIN”

Kaçar, “2020-2021 eğitim öğretim yılında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerin yüz yüze gerçekleşecek eğitimin seyreltilmiş olarak 21 Eylül tarihinde başlayacağını ve diğer kademelerdeki eğitimin “Uzaktan eğitim” yolu ile sürdürülecek. Eğitim Sen olarak sürecin başından itibaren eğitimin yüz yüze devam etmesi gerektiğini ısrarla vurgularken, uzaktan eğitimin var olan eşitsizlikleri daha da derinleştireceğini belirtmekteyiz. Yüz yüze eğitime geçilmesi için salgının belirli oranda bastırılması, okullarda sağlık riski oluşmasını engelleyecek gerekli tüm önlemlerin alınmasını ve okulların tam güvenli olarak açılması gerektiğini ısrarla vurgulamaktayız” dedi.

“GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI”

Gerekli önlemler alınarak okulların açılması gerektiğini belirten Kaçar, Biz " Gerekli önlemler alınmadı, bu koşullarda okullar açılamaz!" dedikçe, kamuoyunda bizim (öğretmenler) yüz yüze eğitimi istemediğimiz gibi bir algı oluşturulmuştur. Kamuoyunda ki yaygın kanaatin aksine, öğretmenler uzaktan eğitimi degil, bir an önce okulların açılmasın ve yüz yüze eğitime geçilmesini istemektedir.  Çünkü öğretmenler bilirler ki, "akran eğitimi, sosyal etkileşim, fırsat eğitimi vb" akademik alanlar bir tarafa öğrencinin göz bebeğine bakmadan, uzaktan yapılan bilgi aktarımı asla eğitim değildir” dedi

"UZAKTAN EĞİTİM" DEĞİL "UZAKTAN DERS"

Öğrencinin mekanla etkileşimi gerekir diyen Kaçar, “Eğitim olması için; *öğrencinin öğrenciyle, öğrencinin öğretmenle, öğrencinin mekanla etkileşimi gerekir. Öğrencinin sadece akademik derslere değil, sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklere katılması gerekir. Mart ayında herkesin hazırlıksız yakalandığı dönemde yapılan uzaktan eğitim, elbette anlaşılır ve gerekli bir durumdu. Ancak aradan 6 ay geçmiş olmasına rağmen hiç bir hazırlık yapılmaması, olması gereken önlemlerin hiçbirinin alınmaması nedeniyle okulların açılamaması ise yönetim zafiyetidir” ifadelerini kullandı.

"MEVSİMLİK ÇOCUK İŞÇİ"

Uzaktan eğitim mevsimlik çocuk işçiliğin artmasına neden oldu diyen Kaçar, “"Uzaktan ders" uygulamasının ve "kurs" adı altında yüz yüze eğitim veren özel okullarla kamu okulları arasındaki eşitsizliğin gün geçtikçe yoksulların aleyhine artması bir yana, "uzaktan ders" uygulamaları uzadıkça örgün eğitimden kopmalar çığ gibi büyümektedir. Uzaktan ders uygulamaları, kız çocuklarının görünmeyen ev emeği sömürüsünü, çocuk işçiliği, ev içi şiddeti, çocuk istismarının ve çocukların okuldan alınmasının artışına yol açmaktadır.  Okuldan alınmayanlar ise "mevsimlik çocuk işçi" olarak çalıştırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMADI”

Okullar için gereken sağlık önlemlerin alınmadığını belirten Kaçar, “Okullar çocuklara sadece bilgi aktarmak için yoktur, aynı zamanda onları emek sömürüsü, istismar ve şiddetten koruma işlevini de görür. MEB, yaptığımız tüm uyarılara rağmen yüz yüze eğitim içinde, uzaktan eğitim içinde gerekli hazırlıkları yapmamıştır. MEB’in bugüne kadar öğrenci ve velilerin endişelerini giderecek, güven verici açıklamalar yapmaktan kaçınması, endişe ve kafa karışıklığını daha arttırmıştır. MEB, okulların salgına karşı her türlü ihtiyacını karşılayarak, okulları her açıdan sağlıklı ve güvenli hale getirecek önlemleri maalesef alamamıştır"  Geçen 4 hafta içinde okullara gidince ne yazık ki yüz yüze eğitime geçmeye olanak sağlayacak önlemlerin alınmadığını gördük” ifadelerini kullandı.

“OKULLARA ÖDENEK AYRILMIYOR”

Kaçar, “Okullara ödenek ayrılmadığı için bırakın pandemiye özel önlemler almayı, her yıl sene başında rutin olarak yapılan bazı hazırlıkların dahi yapılamadığına tanık olduk. Sadece, (okul-aile birliğine bağış, kayıt parası, öğretmen/sınıf seçme parası vb.) velilerden para toplayan “merkezi” okullarda kısmen önlemler alınmış durumdadır. Okullarda dezenfektan, sabun, yüzey temizleyicisi vb. hijyen malzemesi yeterince olmadığı gibi; okullarda yıllardır yeterli kadrolu personel olmaması ve İş-kur ve oku-aile birliği üzerinden kadrosuz, güvencesiz çalıştırılan hizmetliler de henüz işe alınmadığından temizlik yapacak personel sıkıntısı had safhadadır” dedi.

18 MİLYON ÖĞRENCİ

Kaçar, “İktidar ve MEB, salgın karşısında sürekli hazır olduklarını, gerekli önlemleri aldıklarını iddia ederken, okulların açılmasına sayılı günler kala hangi somut önlemlerin alındığı belli değil. Türkiye’de okulların fiziki donanım ve alt yapısı uzun süredir yetersiz ve okulların önemli bir bölümünde yaşanan temizlik sorunları çözülmedi.  Nüfus yoğunluğu ve okulların büyük olması hastalık riskini arttırmaktadır. Okulların açılmasında 18 milyon öğrencinin yararını, fiziksel ve ruhsal durumunu, eğitim emekçilerinin ve velilerin endişelerini mutlaka göz önünde bulundurmak gerekmektedir ”dedi./Nazile Akarsu

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6