Bilgisayar internetle buluşunca hem yararlı hem eğlenceli bulunarak yaygınlaştı. O zamanın en yaygın sosyal medyası msn messenger’di. Herkes herkesle arkadaş olmuş, o yolla uzak şehirlerin, uzak ülkelerin insanları tanışmış, buluşmuş; arkadaş, hatta birbirlerine eş olmuşlardı. O zamanın bilgisayarları masa üstü bilgisayarı olduğu için insanlar bir odanın içine hapsoluyordu. Yemek yeme alışkanlıklarını da etkiledi bu durum, dolayısıyla sağlığımızı da. Oturduğu yerde sürekli bir şeyler atıştıran mı istersiniz, saatlerce, hatta günlerce yemek yemeyi unutanlar mı?  Dizüstü bilgisayarlar bir odaya bağlı olmaktan kurtartmıştı insanları ama yemek düzeni eskisi gibi olamamıştı. Üstelik toplumsal varlık olamama durumu devam ediyordu. İnsanların dışarıda birlikte olması için internetli telefon demek olan akıllı cep telefonlarının icat edilmesi gerekiyordu. Sonunda o da oldu. İnternet düşkünü insanlar bilgisayardan ve kapalı mekânlardan kurtulmuş, her türlü ortamda sosyal medyayla daha sık birlikte olmaya başlamıştı. Bir şey yerken de, bir şey içerken de ellerden akıllı telefonlar düşmüyor artık. Sosyal medyada gelişmiş ve çeşitlenmişti tabii. Bunun yazılım ve donanım kısmıyla, ülkelerin denetim altına alınması bireysel eğilimlerin saptanması, buna bağlı olarak Pazar ekonomilerinin oluşturulması konumuz dışı.

Sosyal medyanın yaygın biçimde kullanılması bir takım alışkanlıklarımızı bitirdi ne yazık ki. Eskiden insanlar gezgin dostlarına; “Yediğin içtiğin senin olsun, bize gördüklerini anlat!” derlerdi. Şimdi bunu demeye gerek yok! Herkes gittiği yerin güzelliğini ballandıra ballandıra anlatacağına bir fotoğraf paylaşıyor, her iş bitiyor.

Bitiyor mu gerçekten?

 Bir şeyi hikâye etmek dilin zenginliğidir oysa. Fotoğraf çıplak gerçekliği sunabilir ama ruhunu dil kadar anlatamaz. Çünkü fotoğraf donmuş bir andır, dil ise ruhtur, anlamdır, kısaca süreğen bir yaşamdır. Sıkça paylaşılan yemek fotoğrafları buna örnektir. Çok güzel görünürler ama kokusu ve tadı bize ulaşmaz. Tadını biliyor olsak bile dille anlatımı kadar duyusal organlarımızı harekete geçirmez. Kokusu bize ulaşıp yeme isteğimizi fazla arttırmamasına rağmen, hiç yiyemeyenleri düşünerek böylesi paylaşımları herkes kadar bende görgüsüzlük olarak görüyorum. Öte yandan geleneksel mutfağımızı unutmamamız için anne, kardeş ve hanımların pişirdiği yemeklerimizin, içeceklerimizin, tatlılarımızın ve yöresel tatlarımızın paylaşımlarına değer vermiyor değilim.

Yiyecek deyip de geçmeyin, yaşam enerjimiz yediklerimize bağlıdır. Bunun tıbbi boyutu var, kültürel boyutu var, toplumsal boyutu var. Toplumsal boyutunun içinde hak ve adalet gibi bir paylaşım göstergesi, bir hukuki boyutu, insan hakları boyutu var. Yiyecek bu bakımdan tek başına yalınkat bir konu değildir. Hatta dolaylı dolaysız toplumsal kavga ve ülkeler arası savaş konusu bile olabilir.

Günümüzde genetiğiyle oynanmış, tek seferlik ürün alınan tohumlar satan ülkeler sıcak savaş yerine bu yolla tohum sattıkları ülkelerle savaşmaktadırlar. Siyasi, ekonomik ve askeri güçle bir takım ülkelerin bazı sektörlerde dev şirketlerinin ürünlerini zorla, şartlı dayatmaları sonucu satılan kamu işletmeleri aklınıza geliyordur eminim. Ticaret adı altında bir çeşit savaştır bu da.

Şimdi sosyal medyadaki yemek paylaşımlarına birde bu gözle bakar mısınız? Bunları hangi bilinçle paylaşıyoruz. Hiç sevmediğim, siyasilerin dillere pelesenk ettiği “farkındalık” kelimesini burada bilinç oluşturmak için, ki kelimenin asıl karşılığı budur, sizlere hatırlatmak isterim.

Onun için “Yiyecek deyip geçmeyin!”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6