SON DAKİKA

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi
reklam
Aydın Göle

UZLAŞMAZ ÇELİŞKİ: MÜZİK VE SİYASET

UZLAŞMAZ ÇELİŞKİ: MÜZİK VE SİYASET
Bu haber 25 Haziran 2019 - 10:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Varlığı MÖ 730 yılına kadar bilinen bir kültürün uzantısı olan Polonya’nın eski adı Lehistan’dır. 1569 yılında Lublin ve Litvanya dukalıkları birleşerek Lehistan devletini kurmuşlardır. Bizim tarihimizi okuduğumuzda karşımıza çıkan bu ülke ile 1676’da yaptığı antlaşma sonrasında Osmanlı Devletinin sınırları batıdaki en geniş seviyeye ulaştı. 1794 yılında Rusya, Prusya ve Avusturya tarafından işgal edilmiş olan Bağımsız Polonya Devleti haritadan silinmiştir. Haritadan silinmiş olsalar da tarih sahnesinden hiç inmeyen Polonyalılar 1. Dünya savaşının ardından 1918 yılında bugün bilinen adıyla Polonya devletini kurdular. İşte bu devletin 11 ay 24 gün süreyle başbakanlığını yapan Ignacy Jan Paderewski’den söz edeceğim.

 

Ararsanız ansiklopedilerin Paderewski’den şöyle söz ettiklerini görürsünüz:

 

“Ignacy Jan Paderewski, Polonyalı piyanist, besteci, diplomat, siyasetçi ve eski Polonya Başbakanı. Polonya’nın en ünlü piyanist ve bestecilerinden birisidir. 16 Ocak 1919 – 10 Aralık 1919 tarihleri arasında Polonya Başbakanı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yapmış bir devlet adamıdır.”

 

Bu kadar bilgi az-çok bilgi sahibi olmak için yeterli olabilir. Genel bir tanımı yapmak mümkündür böyle bilgiyle. İşin hikâyesini anlatmaya sıra gelince bir suskunluk kaplar ortalığı. Hikâye önemlidir. Ona ulaşmadan insanın damarına ulaşılamaz. Kavramlar hikâyelerden doğar.

 

On bir ay, yirmi dört gün başbakanlık yapan Paderewsky’nin hikâyesi insanın damarlarından biridir. O önceleri ünlü bir piyanist ve besteciydi. Aynı zamanda ülkesinin dahi bestecisi piyanist Chopin’in eserlerini en iyi icra eden müzisyendi. Müzisyenlikten sonra diplomatlığa, daha sonra siyasete geçti. Siyasette de yükselmeyi başararak başbakanlığa seçildi.

 

Başbakanlığı sırasında Fransa gezisine çıktı. Paris Üniversitesi müzik bölümü öğrencisi bir genç onu tanıdı. Yanına gelerek;

 

“Siz o ünlü piyanist Jan Paderewsky değil misiniz?”

Paderewsky;

“Evet o benim.”

“Fakat şimdi?”

Şimdi ne iş yapıyorsunuz anlamında bir soru tümcesiydi bu ve Paderewsky bunu almış ve şöyle cevaplamıştı:

“Şimdi Polonya’nın başbakanıyım işte”

Bunu duyan genç üzülmüş ve;

“Yaa öyle mi, ne büyük bir düşüş”

Demiş, böylece Paderewsky’ye çok dokunan cevabı vermişti.

 

Hayatı boyunca bu sözü unutamadı. İçinde dert oldu kaldı. Öyle bir an geldi dudaklarından söz oldu döküldü.

 

Halkın karşısındaydı o gün. Gene siyasi konuşma yapıyordu. Siyasetin çirkinliğini müzikle birleştirerek halka anlatıyordu. Her cümle matematik hesabı gibi kesin ve keskindi. Hiçbir siyasetçinin kendini iyi hissedemeyeceği gerçekliğe sahipti.

 

Şöyle diyordu Paderewsky:

 

“Piyanonun tuşlarına hükmetmek devlete hükmetmekten zormuş meğer…! Başbakan iken ırmak geçmeyen yere köprü vadedersiniz herkes inanır. Halkı kandırarak devlete hükmedebilirsiniz, ama 7 oktavlı bir piyanoda, fa sesine basıp do diye yutturamazsınız. Notalar sizi gerçeğe, yalnızca gerçeğe, matematiksel ölçüye, tartıya, armoniye, melodiye doğru sesi vermek için doğru tuşa basmaya mecbur eder. Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır.”

 

Siyaset (bizdeki gibi kör kör parmağım gözüne kadar çiğ olmasa da) abartma ve yalan söyleme üzerine kurulurken, sanat ister genel ister özel (yazımızdaki müzik özelinden) bakalım, matematik şaşmaz gerçekliğe sahiptir. İşte bu yüzden Sanat ve Siyaset arasında uzlaşmaz çelişkiler vardır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA