SON DAKİKA

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi
reklam

TİCARİ KAYGILAR AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ BASTIRDI

TİCARİ KAYGILAR AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ BASTIRDI
Bu haber 09 Ekim 2019 - 11:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sakarya Üniversitesi SESAM çalışmaları kapsamında Ahilik kültürü araştırıldı.

Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM) tarafından yapılan araştırma; kapitalizm, küreselleşme, modernleşme gibi yapıların Ahilik kültürünü etkilediğini ortaya koydu.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE

SESAM,  “Gelenekten Moderniteye Sakarya’da Esnaf Kültürünün Değişimi” adlı araştırma ile  Sakarya’da geleneksel Ahilik kültürü ile günümüz esnafı arasındaki ilişkiyi incelendi. SESAM Müdürü Doç. Dr. M. Çağlar Özdemir’in danışmanlığında yüksek lisans öğrencisi Ahsen Meryem Salt’ın yürüttüğü çalışma çarpıcı sonuçlar ortaya çıkarttı.

 

AHLAK TEMELLİ

Çalışmayla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Özdemir, “Ahilik anlayışı, esas olarak esnafların daha çok kazanç sağlamalarından ziyade, paylaşımcı ve adaletli bir ticari ahlaka sahip olmalarını sağlamaya yönelik kurallar koymuştur. Bu anlayış çerçevesinde hareket eden Ahilik sistemi zamanla, üyelerinin toplumda saygın bir statüye ulaşarak, yeri geldiğinde devlet yönetiminde dahi söz sahibi olabilecek güçte olmalarına vesile olmuştur” ifadelerini kullandı.

DEĞİŞEN ŞARTLAR

Çalışmada, Ahilik sistemindeki kuralların bugüne nasıl yansıdığı ve bugün ile geleneksel anlayış arasında fark olup olmadığının irdelendiğini söyleyen Doç. Dr. Özdemir, “Bu çalışma ile aslında toplumun kurallarında bir değişim olup olmadığı tespitini de esnaflarımız üzerinden araştırmış olduk. Bu araştırmada ‘değişimler kötü yanlıdır’ şeklinde bir iddia yoktur. Geleneksel kurallardan ne kadar uzaklaşıldığını, bağlantılı olarak aslında toplumun da kurallarının değiştirdiğini göstermeyi amaçladık ve durum tespitinde bulunduk” dedi.

İNSANİ DEĞERLERDEN

TİCARİ KAYGILARA

Araştırmayı yürüten yüksek lisans öğrenci Ahsen Meryem Salt ise, araştırmanın iki ana unsuru olduğunu belirterek, “Geleneksel dönem ve modern dönem esnaflarının mesleki hayatları ile toplumsal ve bireysel hayatları arasında belirgin farklar olup olmadığı tespit etmek için 150 esnafımızla çalıştık. Elde edilen sonuç, araştırmada belirtilen özellikli nedenlerin yanında günümüz konjonktüründe baskın olan kapitalizm, küreselleşme, modernleşme gibi yapıların ticari ve günlük hayata etkilerinden de kaynaklanmaktadır. Esnafların ifadeleri ile algılanan davranış kalıpları arasında görünür farklar kaydedilmiştir. Ahiliğin başlangıç noktası olarak kabul edilen insani değerler, esnafların ahilik kurallarına uymada motive kaynağı iken, günümüzde bu motivasyon kaynağı her koşulda gelir elde etmeye odaklanmış ticari kaygılara dönüşmüştür” şeklinde konuştu. /İsmail Erken

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ

İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA