banner10
Öne Çıkanlar Kuruçeşme aralık ayı SAKTİM Sakaryasporun yeni başkanı oldu. FRANSA

İLK EĞİTİM: AFET BİLİNCİ

ÖZEL HABER-SİBEL BULUT

AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ

Arama-Kurtarma Eğitim Birim Başkanı Kasım Akkaya, “Eğitim Birliği’nde çalışıyorum. Burada kendi personelimize ve kurum dışından gelen STK’lara, özel kurum ve kuruluşlara arama-kurtarma eğitimleri veriyoruz. Şu anda burada Toyota Boshoku grubunun 3 haftalık bir eğitimi var. Her hafta bir grup gelip, 10-15 kişi arasında 3 günlük eğitimler alıyor. Eğitimler saat 09.30’da başlıyor, saat 16.30’da bitiyor. Olası herhangi bir afet esnasında arama-kurtarmayla ilgili enkaza girişte hangi malzemeler, hangi enkazda, nasıl kullanılır, rutin bir kurtarma işlemi nasıl yapılır bunların eğitimini veriyoruz. İlk eğitimimiz afet bilinci oluyor”  ifadelerini kullandı.

YIL BOYUNCA SÜRÜYOR

Akkaya, “Daha sonra tamamıyla olası bir afet esnasında enkaz altında nasıl çalışılır, kazazedeye nasıl ulaşılır gibi teknikleri anlatarak, olası bir afette bize yardımcı olma konusunda eğitimler veriyoruz. Sonuçta Sakarya’nın nüfusu 1 milyon. Biz burada 100 personeliz. Ama olası bir afette maalesef yetişemeyeceğiz herkese. Onun için en azından bu tür fabrikalar bu kurtarma ekibini oluşturup, bizden eğitim alıp, gerekli olan afet esnasında bize yardımcı olacak. Bize geri dönüşler çok iyi oluyor. Toyota Boshoku grubundan kimi 6’ncıya geliyor, kimi 5’nciye geliyor. Keşke sık sık olsa, ama fabrikanın da yılda bir defa gelmesi gerekiyor. Bu eğitimler yıl boyunca devam ediyor” şeklinde konuştu.

GÜZEL BİR DÖNÜŞ

Jandarma komutanlarına ‘Afet Bilinci Eğitimi’ veren Çetin Çavuş, “Eğitimlerde başkanlığın yapmış olduğu kampanya var. Tüm Türkiye’de eğitim seferberliği başlattık ve bu kapsamda da eğitim alınması istendi. Jandarma gibi özellikle bu afetler sonrası güvenlik sağlayacak olan kişinin de afetle ilgili bilinçlenmesi gündeme gelmişti. Hem askere gelenlere de bir farkındalık oluşturmak açısından eğitim veriyoruz tüm Türkiye’de. Kişiler bazen konuşulduğunda, ya da iletişime geçildiğinde artık evde yapısal olmayan dediğimiz bu kullanılan eşyaların sabitlemesini yaptıklarını söylüyorlar. Bu bizim için güzel bir dönüş. Ya da bir afet çantası hazırlanması oluyor” dedi.

BİLİNÇLENMEK GEREK

"Özellikle biz bu eğitimi çocuklara verdiğimizde, anne ve babayı tetikliyor” diyen Çavuş, “’Bizim niye böyle bir çantamız yok?’ diyorlar ve çanta hazırlıyorlar. Bilinçli bir ailenin olması bizim işimizi kolaylaştırıyor. Bu kapsamda da afete hazır aile ile anne ve babalara eğitim veriyoruz. Eğitim çocuk yaştan itibaren ailede başlıyor ve anne, baba bilinçliyse çocuk da bilinçli oluyor. Bence mutlaka herkes eğitim alsın. Sadece afet bilinci değil, hayatımızda edinmiş olduğumuz bilgi ve tecrübe öyle bir zaman oluyor ki, yeri geliyor sizin en yakınınızdaki kişiyi kurtarmaya vesile olabiliyor. O yüzden mutlaka eğitimin içeriği ne olursa olsun her konuda bilinçlenmek gerek. Jandarmalara afet bilinci eğitimi verdik. Çünkü onların da ailesi var. Jandarmanın eğitimi 3 gündü ve bitti” dedi.

GÖREVLERİNİ ALACAKLAR

İstanbul’dan gelen Özel Harekat KBRN’ye eğitimi veren Hoca Yahya Gezer, “Şu an yapmış olduğumuz eğitim, kentsel arama-kurtarma dahilinde olan 2'nci modül hazmat eğitimi. Hazmat, tehlikeli maddelerle mücadele şeklinde olan bir eğitim. Bu modüllerden oluşan bir parça olduğu için kentsel arama-kurtarmada Polis Özel Harekat ekiplerine yapmış olduğumuz çalışmalar dahilinde hazmat hakkında, hazmat personeli hakkında, enkaz içerisindeki hazmat tehlikelerine karşı bilinçlenme ve uygulama eğitimlerimizi sürdürmekteyiz. Eğitimleri tamamlayan bütün modüllerini, parkurlarını bitiren personel, belli bir standarda göre profesyonel eğitim için yapmış oldukları sınavlardan tabi tutuluyorlar. Başarılı olduktan sonra ekipmanları da dahil olduktan sonra bizlerle beraber AFAD Başkanlığımız’ın görevlendirdiği noktalarda afet esnasında görevlerini alacaklar” ifadelerine yer verdi.

ÇOCUK SESİ

Arama-Kurtarma Eğitim Birimi’nde olan Seyfullah Gök, 2-3 ay önce İstanbul Kartal’da çöken bir binanın altında kalan çocuğu kurtarmak için çalışmıştı.  Seyfullah Gök, “Saat 16.00’da haber geldi, biz saat 17.10’da enkazın üstündeydik. Buradan çıkıp oraya varmamız yaklaşık 1 saati buldu. Tabii enkazın üstü curcuna. Vatandaşlar bir yandan yardım etmeye uğraşıyor, ekipler var onlar da koordine olmaya uğraşıyor. Saat 19.30 gibi binanın ön kısmında çocuk sesi duymaya başladık. Ama ses var, yer konusunda bir sıkıntı yaşıyoruz. Yeri netleştiremiyoruz. Çünkü insanın zor geçebileceği bir boşluk var. Sadece bir pencere boşluğu. Bina yaklaşık 6-7 metre kadar yola kaymış olduğu yerden. Ben, Levent Ceylan, Yahya Gezer, Taner Bayındır ve Hüsamettin Kars, Ünsal Köseoğlu o boşluktan içeri girdik. Önümüzde bir tane 3’lü çekyat, 3’lü çekyatın sağında ve solunda kolon ve kirişler, yanımızda bir tane yola park edilmiş bir araç var” şeklinde konuştu.

BİR CANA DOKUNDUK

Seyfullah Gök, “Çocuğun sesi var, ama görüntü yok. Arkadaşlarla neye göre hareket etmemiz gerektiğini plandık. Biz o planlama çerçevesinde çalışmaya başladık. Yaklaşık 2 saat çalışma sonrası 3’lü çekyatın alınması, oradaki parçaların çıkarılması sonucu Mahmut Tayip görüntüye geldi. İki diz üstüne çökmüş, kolu tekli çekyatla kolonun arasında, ayağı da arka taraftaki tekli koltuğun altına sıkışmış durumdaydı. Önce kolunu çıkardık. Ardından Mahmut Tayip’i sağlık ekiplerine gece saat 02.00’de teslim ettik. Şoktaydı. Çünkü bulduğumuzda 4 saat etraf çok karanlıktı. Çocuk okuldan gelmiş, üstünü değiştirmiş, televizyonun karşısına geçmiş. Çocuk hatırlamıyor ama. Aradaki 4-5 saatlik zamanı hatırlamıyor. Çocuğun gözündeki ışığı gördüm. Enkazın verdiği psikolojik çöküş çok kötü. Bir cana dokunduk, hayatta kalmasını sağladık” diye belirtti.

2’Sİ ENKAZ SERTİFİKALI

Köpek Eğitmeni Öner Turhan, “Köpeklerimiz küçük yaşta alınarak belirli testlerden geçiriliyor. Bu işi yapmaya uygun olan köpekler seçilip eğitimlere başlıyoruz. Sakarya AFAD olarak 2 tane köpek cinsi yetiştiriyoruz. Enkazda can arama-kurtarma olarak, bir de açık arazilerde canlı kayıpları bulmak için kullanıyoruz. Köpeklerimiz belirli aşamalardan geçiyor. Şu an 5 tane köpeğimiz var. 2’si enkaz sertifikalı. Bizim yıllık sınavlarımız oluyor. Her yıl AFAD’ın düzenlediği ulusal bir sınav. 2 köpeğimiz sınavı geçmiş durumda. Onlarla arazi çalışıyoruz, eğitimi devam ediyor. Bir köpeğimiz de yıllardan beri emek harcamış köpeğimiz emekli. Onun adı da Zeytin. Sahiplendirilmeyi bekliyor. Köpeklerimizin isimleri Zeytin, Şiba, Bella, Paşa, Hera”  dedi.  

HERA

PAŞA

ŞİBA

ZEYTİN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6