'HAKSIZ REKABETE KURBAN GİDİYORUZ'

ÖZEL HABER / SİBEL BULUT

ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARA

Sakarya Ticaret Borsası (STB) 4. Meslek Grubu Taze Sebze ve Meyve Komite Başkanı Rüstem Akkoyun, Yeni Sebze ve Meyve Hali’nde yaşadıkları dükkan sorunuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.  Erenler Patates Hali’nde yıkılan dükkanlar için yeni halde 80 adet dükkan yapılacağı sözünü aldıklarını aktaran Akkoyun, “Bu dükkanlardan 4’ü üretici birliğinin, 16’sı Patates Hali esnafına verilecekti. Ama daha sonra ne hikmettir ki, Yeni Hal Anonim Şirketi ihaleyi aldıktan sonra ihale sözleşmesinde yer almadığı halde dükkanlar için KDV dahil 826 bin TL para talep etti. Bize söz verilen 20 dükkan daha sonra 3. şahıslara satıldı. Bizim arkadaşlarımızdan sadece 1’i dükkanını alabildi. Diğerleri diskalifiye olmuş oldu” dedi.

HAKSIZ REKABET

Mahkeme süreci devam ederken, dükkanların satılmasını doğru bulmadıklarını ifade eden Akkoyun, “Şu anda haksız bir rekabete kurban gidiyoruz. Alıcıların yüzde 90’ı yeni anonim şirketine girerken, yüzde 10’luk bir kısmı buraya geliyor. Bu da bizim tabii ki zarar etmemize sebep oluyor. Müşteri portföyünün birçoğu artık orada. Haksız rekabete uğramış bulunuyoruz. Bunun da bir an önce aşılması için gerekli başvuruları yaptık. Ticaret Bakanlığı’yla görüştük, bir başmüfettişimiz geldi. Şimdi 2’nci bir müfettiş için başvuracağız. Sebze halinde 35 arkadaşımız yüksek kiradan dolayı yönetimi mahkemeye verdi. 15 kişi de buradaki Patates Hali’ndeki arkadaşlar mahkemeye verdi. Toplamda 50 kişi kira tespit davası açtı”  diye belirtti.

MAHKEME SÜRÜYOR

Akkoyun, “Bizim davamız, kira tespit davasıdır. Çünkü sözleşmede olmayan bir parayı beyan ettiler. İstinaf mahkemesi, yerel mahkemeden de kararı tekrardan gözden geçirmelerini istiyor ve kira belirlenmesi için yaklaşık 1,5 yıldır da mahkeme sürüyor. Pandemi sürecinden dolayı da mahkemeler ertelendi. Belediye buradaki yıkılan halde 2019 yılı için 2 bin TL belirlemişken, arkadaşlarımız 5 bin 550 TL bir rakamda kira ödüyorlar. 2 dükkanı olan vatandaşı düşündüğümüz zaman 11 bin TL kira ödemiş oluyor. 80 tane dükkan yapılmış, 50 kişi mahkemeye vermiş. Bununla alakalı zaten Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye gerekli dosyalarımızı hazırladık. Randevumuzu talep ettik, görüşmeye gideceğiz” dedi.

YILLIK KAYBI 10 MİLYON TL

Akkoyun, “Yeni Sebze Hali’nde belediyenin yıllık kaybı 10 milyon TL. Burası 28 milyon artı KDV’ye verilmiş bir ihale yaklaşık 33 milyon gibi bir rakam. 29 yıllık yap-işlet-devret veriyorsunuz. Ama yıllık 10 milyon geliri olan bir firmaya veriyorsunuz. Burada belediyenin de zararı var. Ekrem Bey bu konulara vakıf olursa, büyük ihtimal elinden geleni yapacaktır. Şöyle söyleyeyim, sözleşmede dükkanlar 300 metrekare görünürken, 16 tanesi 330 metrekare olup, gerisi 300 metrekare. En son keşif için gidildiğinde tapu kadastro tarafından dükkanların 110 metrekare olarak pay biçmiştir. Tamamen sözleşmenin dışında yapılmış bir yapı” şeklinde konuştu.

BİRÇOK ESNAFIMIZ ŞİKAYETÇİ

“Aylık rüsum gelirleri belediyede kalması gerekirken, nasıl yaptılarsa hali yap-işlet-devret dışında özel hale çevirmişler” diyen Akkoyun, “Özel hal olması için de yerin şahıslara ait olması gerekiyor.  Rüsum geliri şirkete kalıyor. Sözleşmenin tam aksine yıllık takrip olarak 2 milyon 400 bin TL civarında geliri var. Bunun belediyede kalması gerekiyor, ama öyle değil. Kapı girişleri birçok sorun yaratıyor. 2019 yılında sebze halindeki arkadaşların başvurdukları kapı parası iptal oldu. Ama burada tekrar gündeme geldi ve birçok esnafımız şikayetçi. Bizler Sakarya Ticaret Borsası 4 Meslek Grubu taze sebze ve meyve üzerine seçildiğimiz için Sebze Hali’ndeki arkadaşlar da şikayetlerini bize dile getiriyorlar. Bizler de elimizden geleni yapıyoruz” diye belirtti.

BU GELİR BELEDİYEYE KALSIN

Akkoyun, “Sakarya Ticaret Borsası bu konunun üzerine düşüyor. Yönetim kurulu olarak bizim en çok istediğimiz şey bu gelirin belediyeye kalması. Bizlerin mahkeme sonucu ne olursa olsun, en önemlisi bu yıllık gelir belediyede kalırsa bir şekilde bizlere dönecek. Ama alt yapı olarak dönecek, garibana yardım olarak dönecek, muhakkak bir şekilde dönecek. İnşallah yakın zamanda dava sonuçlanır. Dava sonuçlanırsa şöyle bir durum da var. Bize ayrılan dükkanlar satıldı, işin o boyutu da var. Tabii hukuk burada gerekli olan kararı verecek. Ama davanın sonucunda da bir karışıklık olacak. Biz haklı görünürsek dükkanlarımızı isteyeceğiz, oradaki insanlar da belki mağdur kalacak. Burada da birilerinin bu zararı karşılaması gerecek” ifadelerini kullandı.

İŞLER DEĞİŞTİ

Akkoyun, “Burayı belediye yapamaz mıydı? Çok rahat yapabilirdi. Yeni halin çıkış aşamasını geçmiş dönem Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile görüşmüştük. Toçoğlu, ‘Orada 80 dükkan yapacağım, maliyeti 80’e böleceğim ve 29 yıl kira ödemeyeceksiniz’ demişti. Ama ne hikmetse ihaleyle verildikten sonra işler değişti. Bu işin neden çözülmediğini avukatlar da bilmiyor. Dosyayı incelettiğimiz bürokratlar da bilmiyor. Dosyayı gören herkes bizim haklılığımıza kanaat getiriyor ve yargının uzadığına da şaşırıyorlar. Tabii ki biz burada yargının uzamasına bir şey demiyoruz. Bir delilin gelmesi, bir evrakın gelmesi 3-5 ay sürüyor. Bizi sadece onlar yoruyor” şeklinde konuştu.

“BU İŞİN ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUZ”

Son olarak Akkoyun, “Biz çok çabuk sürede mahkemede sonuç odaklı gidiyoruz. Yani birçok bürokrat 1,5 yılda bu raddeye geldiğimize şaşırdılar. Bu da ekibin sağlam çalışmasından ve tamamen destek vermesi bizi hızlandırdı. Bu destek olmasaydı, bizim de şevkimiz olmazdı. Ama bütün arkadaşlarımız bu olayın çözülmesi için uğraşıyor. Bu işin en iyi çözüm noktası Büyükşehie Belediye Başkanı Ekrem Yüce. Ekrem başkanımız hazırladığımız dosyayı inceledikten sonra bu işin çözüleceğine inanıyoruz. Çünkü bu kadar büyük bir rakamın belediyede kalması büyük yarar sağlayacak” dedi.

MAHKEME AŞAMASINDA

Hal esnafı Serdar Kayınova, “Sebze Hali ilk yapılmaya başladığından itibaren her şey sıkıntılı oldu. Geçtiğimiz dönem Büyükşehir Belediye Başkanı olan Zeki Toçoğlu yapılan halle alakalı orada bize de 20 tane dükkan tahsis edeceğini beyan etti. Biz de güvendiğimizden yazılı bir kağıt almadık. Güvenine itimat ederek devam ettik. Daha sonralarda zaman geçtikçe inşaat bitiminde bize yer kalmadığına dair iddialar gelmişti. Dükkanların bize tahsis edilecekken başka vatandaşlara satıldığını öğrendik. Şu an her şey mahkeme aşamasında, davamız devam ediyor. Sorunun da çözülmesini, hakkımız olan dükkanların bize verilmesini istiyoruz” diye belirtti.

SIKINTIMIZ BÜYÜK

Hal esnafı Salih Özmen, “Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Zeki Toçoğlu’nun bizlere verdiği bir söz vardı. Yeni yapılacak halde maliyet bedelinin 80/1 kişi başına ücret olacaktı. Maalesef referandum tarihinden sonra bize yazılar geldi. ‘Yeni hal A.Ş.’den 700 artı KDV bedellerini ödemek suretiyle mekan sahibi olabilirsiniz’ denildi. Biz de mahkeme aşamasına gittik. Şu an işlemlerin yargıda sonuçlanmasını bekliyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en borçlu belediyelerinden biridir. Yeni Hal A.Ş. ile ilgili aralarında nasıl bir bağlantı olduğu aşikar. Yıllık getirisi olan bir işletmeyi büyükşehir ihale edip, peşkeş çekip haldeki bütün arkadaşlarımızı mağdur etmiştir. Sıkıntımız büyük, inşallah en kısa zamanda çözüme kavuşur” şeklinde konuştu.

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6