AFAD DEPREME HAZIR VATANDAŞLAR HAZIR MI?

ÖZEL HABER / Nazile Akarsu

“Marmara Depremi belki bizler için kıyametin bir provasıydı”

TOPYEKÜN SEFERBERLİK

AFAD Başkanı Hüseyin Kaşkaş, “Sakarya’nın, hatta Türkiye’nin en önemli konularından biri afetlerdir. 17 Ağustos tarihine yaklaşıyoruz. 17 Ağustos deyince de akla Marmara Depremi geliyor. Marmara Depremi belki bizler için kıyametin bir provasıydı. Allah bir daha yaşatmasın. Çok acı sonuçları olan bir felaketti.  ‘Sakarya depreme hazır mı?’ diye soracak olursak bunun ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ diye bir cevabı yok aslında. Depreme hazırlık sadece kurumların, kuruluşların çalışmasıyla olacak olan bir husus değil. Deprem çalışmaları topyekun seferberlik ile olacak bir iştir” dedi.

“DÜNYANIN LİDERİYİZ”

Afete müdahale konusunda dünyanın lideri olduklarını belirten Kaşkaş, “Afetin üç tane aşaması var. Afet öncesi, sırası ve sonrası. Bu üç kelime çok önemli kelimelerdir.  Afet sırasını açıklamak gerekirse bir afet anında, afete hızlı ve etkili müdahale etmek. Sonrası ise afet nedeniyle bozulan hayatın kısa sürede normale dönmesini sağlamak.  Bu husus konusunda biz dünyanın önündeyiz. Hem ülke olarak, hem Sakarya olarak afete müdahale ve afet sonrasındaki yapılması gereken iş ve işlemler konusunda biz dünyanın lideriyiz. Kriz yönetiminde biz dünyanın önündeyiz” ifadelerini kullandı.

İLERLEME VAR

Sakarya’da 1999 depremine kıyasla ilerleme olduğuna değinen Kaşkaş, “1999 depremi ile afet yönetimini kıyasladığımız zaman afete müdahalede araç gereç, donanım, yetişmiş uzman personel yönüyle dünyada ne varsa biz de daha iyisi var. Afet sonrasında ise biz Elazığ depremi için hemen müdahale ettik, konteynırlarımız gitti. Sakarya’da 1999 depremiyle kıyaslanamayacak ilerlemeler var. Afete müdahale anlamında 1999 depremiyle kıyasladığımızda Türkiye’nin afete müdahale edecek kapsamlı bir planı yoktu. Ama AFAD’ın kurulmasıyla Türkiye’de TAMP (Türkiye Afet Müdahale Planı) dediğimiz bir plan yapıldı. Bu planda 14 tane bakanın imzası vardır. Bu genel plana uygun olarak illerde de il afet planları yapıldı.  İllerde yapılan planlara uygun olarak da 26 tane operasyon planı yapılmıştır. Bu şu demektir bir afet olduğunda hangi kurum, hangi işi nasıl yapacak planlanmış, programlanmıştır. Tüm bu planın koordinasyonundan AFAD sorumludur” dedi.

TEDBİR ALMALI

Sadece devletin tedbir almasının yetmeyeceğine değinen Kaşkaş, “TAMP dediğimiz plan dünyanın başka hiçbir yerinde yoktur. Elazığ depremine bu kadar hızlı müdahale etmemizin nedeni işte bu plandır. Afet te müdahale ve afet sonrasını göğsümü gere gere anlattım ama afet öncesine gelince aynı şeyi söylemiyoruz. Afet öncesi için herkesin tedbir alması gerekiyor sadece devletin tedbir alması ile olmuyor. Burada vatandaşların da tedbir alması gerekiyor. Vatandaşlarımız evinin ne zaman yapıldığına, depreme dayanıklı olup-olmadığına bakması gerekiyor. Vatandaşlarımızın oturdukları binalara deprem performans analizi yaptırması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DEPREM PERFORMANS ANALİZİ

Kaşkaş, “Sakarya’da 2007 deprem yönetmeliğinden önce yapılan binalar var. Hatta 1967 depremini görmüş binalar var. Bu binaların deprem performans analizi yapılması gerekiyor.  Bu işlem çok zor bir işlem değil. Görevliler gelip binadan numune alıyorlar. Tahlil sonrası binanın yaşı, betonun kalitesi ortaya çıkıyor. Daha sonrasında sizlere bir rapor veriyorlar. Rapor sonrasında sizlere ‘Binanın güçlendirilmeye ihtiyacı var’ ya da ‘Güçlendirme kurtarmaz yıkılması gerekli’ denir. Bunu bütün vatandaşlar yaptırmalı” dedi.

HEMEN ŞU ANDA OLACAK

Kaşkaş, “Her gittiğimiz eğitimde bizlere ‘Deprem ne zaman olacak?’ diye soruyorlar. Bu soruya herkes bir cevap veriyor, ama en doğrusunu ben söylüyorum.  Deprem hemen, şu anda olacak. Bizim bilmememiz gereken husus deprem her an olacakmış gibi hazırlıklı olmalıyız. Depremin vaktini, saatini bilen kimse yok. Yapısal unsurlara dikkat etmemiz gerekiyor. Bir de yapısal olmayan unsurlar var. 1999 depreminde ölenlerin yüzde 3’ü, yaralananların da yüzde 53’ü evdeki eşyalardan kaynaklıdır.  Vatandaşlarımızın evlerindeki eşyaları da sabitlemesi gerekiyor. Evlerimizde mutlaka deprem çantamız olmalı, yangın tüpü olmalı” ifadelerini kullandı.

TOPLANMA ALANLARI

Ailelerin kendilerine ait afet planı olması gerektiğini söyleyen Kaşkaş, “Sakarya ilçelerinin tamamında deprem toplanma alanları belirlenmiştir. Sakarya’nın tamamında 726 tane toplanma alanı mevcut. Bu toplanma alanlarını her vatandaş e-devlet üzerinden girerek öğrenebilir. Devletin belirlemiş olduğu toplanma alanları dışında, vatandaşlarımız kendi aileleri için afet aile planı yapmalılar. Evlerine yakın güvenli bir alanı da toplanma alanı olarak belirlemeliler. Tüm aile fertlerine de ‘Bizim toplanma alanımız şurası, kim, nerede olursa olsun bu alana gelsin’ diye belirtmeliler” dedi.

AFAD GÖNÜLLÜSÜ OLALIM

Kaşkaş, “İl afet müdürlükleri bünyesinde arama kurtarma birlik müdürlüğü var. Arama müdürlükleri Türkiye’de 11 ilde var. Bu illerden biri de Sakarya. Sakarya koordinatör il olarak görev yapıyoruz.  Kocaeli, Bolu, Zonguldak, Karabük, Bartın illerinden arama kurtarma olarak sorumluyuz. Bu anlamda Sakarya’nın arama kurtarma teknisyeni kadromuz 80 kişi. Arama kurtarma haricinde ekiplerimizde farklı branşlar da var. 80 kişinin bir kısmı arama kurtarmaya ek olarak KBRN’de (Kimyasal, biyolojik, nükleer afetler) branşlaşmıştır. Başka bir ekibimiz suda arama kurtarmada branşlaşmıştır. Başka bir ekibimiz doğada arama-kurtarmada branşlaşmıştır. Ama bu yeterli değil. Kadromuz 500 de olsa yeterli değildir. Dünya bunu gönüllülük çalışmasıyla çözmüş. Mutlaka gönüllü ekipler oluşturulması gerekiyor. AFAD bünyesinde Gönüllü İşleri Daire Başkanlığı kuruldu. AFAD Gönüllülüğü Projesi başlatıldı. Bu kapsamda vatandaşlarımız AFAD’ın sitesi üzerinden gerekli bilgileri doldurduktan sonra gönüllü olabilirler. Biz bu başvuruları değerlendirdikten sonra vatandaşlarımıza ulaşıyoruz.  Sakarya’da sistem üzerinden müracaat eden 2600 kaydımız var. AFAD gönüllüsü olan bu kişilere 4 aşamalı eğitim veriyoruz” dedi.

5 DAKİKA DURUP DÜŞÜNÜN

Kaşkaş, “Sakarya’da olası bir depreme arama kurtarma anlamında müdahale edebilecek 250 personel var. Tabii bu yeterli değil. Biz tüm vatandaşlarımızı AFAD gönüllüsü olmaya davet ediyoruz. Bizim Sakarya olarak çok büyük bir avantajımız var. Sapanca’da arama kurtarma eğitim alanımız var. Birçok ilden eğitim için buraya geliyorlar. Yeter ki vatandaşlarımız gönüllü olsun, biz eğitim verelim.  Ben buradan Sakarya’da yaşayan her bir vatandaşımıza şunu söylemek istiyorum. Lütfen otursunlar 5 dakika düşünsünler.  Sakarya fay hatları üzerinde bulunan bir il, deprem bölgesi olan bir il. Sadece 1999 depreminin sonucu yaralı sayısı 5 bin 180, ölü sayısı 3 bin 891. Yaklaşık 20 bin konut orta hasarlı, 25 bin konut ağır hasarlı. Bunun parasal karşılığı 20 yıl önce 1,3 katrilyon böyle bir bedel ödemişiz. 21 yıl önce 40 yılda biriktirdiğimizi 40 saniyede kaybettik. ‘Ben depreme hazır mıyım?’ diye kendini hesaba çeksin. Yarın deprem olacakmış gibi 21 yıl boyunca almadığımız tedbirleri alalım” dedi.

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6