SON DAKİKA

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi
reklam
Muzaffer Narman

OKUMA/MA

OKUMA/MA
Bu haber 15 Nisan 2018 - 12:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Okumak bilindiği üzere öğrenmenin, bilgilenmenin aydınlanmanın, kültürün temeli, olmazsa olmazıdır. Hayata gözlerimizi açmamızla başladığımız sözel iletişim öğrenmemizin başlangıcı olmakta, bizler büyüyüp geliştikçe yanına yazılı iletişimimiz eklenmekte bilgilenme ufkumuz genişlemektedir. Yazılı bilgi için ise elbette yazılanı okuma becerisi gerekmektedir. Çevreyle iletişim için çok önemli yere sahip olan okuma yeteneğimiz başta okullar olmak üzere çeşitli kaynaklar marifetiyle edinilebilmektedir. Bence çok önemli olan okuma konusunda geçtiğimiz aylarda çevremdeki eş, dost, akraba, arkadaşlarıma tek cümlelik soru sordum ve mümkün olduğunca kısa cevaplar vermeleri istedim. Cevaplar şöyleydi;

Okurmusun? – Kitap mı?

Okurmusun? – Bir zamanlar çok okurdum.

Okurmusun? – Kitaplar çok pahalı.

Okurmusun? – Bu yıl 2 kitap aldım.

Okurmusun? – Zamanım olmuyor.

Okurmusun? – Gözlerim yoruluyor.

Okurmusun? – Bizden geçti artık.

Okurmusun? – Arasıra.

Okurmusun? – Evet.

Bu cevapların yanı sıra ilginç birkaç ciddi cevabı da belirtmeden geçmek istemem.

Okurmusun? – Yazarım.

Okurmusun? – Dinlerim.

Okurmusun? – Bakarım.

Ne alakasız cevaplar demeyin, önce şaka sanmıştım ama ciddi cevapları olduğunu belirttiler. Yakın çevrem böyleyse ülkemin durumunun bundan pek farklı olmayacağını düşündüm.  Yukarda yapmış olduğum kısa soruşturma neticesi okumaya pek de meraklı olmadığımız düşüncesi olumsuz, karamsar bir yargıya varmama neden olmuştur.

Bildiğiniz üzere okumaya dinimiz de gereken yeri vermiştir. Kur’an’da belirtildiği üzere ilk emrin OKU (ikra) olduğu ifade edilmektedir. Her müslüman evinde var olan Kur’an’lar da okunmaktan ziyade kutsal bir emanet sayıldığından yüksekçe bir yerde alımlı bir torba içinde asılı olarak bulundurulmaktadır.

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine baktığımızda; 2016 yılında 1137 adet Halk Kütüphanesinden yararlanan sayısının 23 milyon iken aynı yıl sinema seyirci sayısı 55 milyon olduğu ifade edilmiştir. Aynı istatistiklere göre 2008 yılında yıllık gazete ve dergi tirajı         2 665 434 454 iken 2016 yılına gelindiğinde 1 705 225 264 gerilemiş olduğu görülmektedir. TÜİK 2014 verilerine göre yıl içinde 46 bin 613 kitap basılmış, 5 bin 728 adet ise e-kitap olarak yayınlanmış olduğu ifade edilmiştir.

Ülkemizdeki okur yazarlık konusunda kısaca yaptığım araştırma neticesinde; nüfusumuza oranla okur yazar nüfusumuz  % 96,5 olduğu, halen 2,5 milyon okuma yazma bilmeyen olduğunu, ülkemizde en okur yazar sıralamasında Antalya Tekirdağ,  Çanakkale, İzmir yer alırken en okumaz yazmaz sayılacak iller ise Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak yer aldığını gördüm.

Ülkemizin 15 yaş gurubu üstü dikkate alındığında mezunlar sıralaması;  ilkokul %24,5 İlköğretim %14,2 – Ortaokul %12,7 – Lise %23 – Yüksek O.Fakülte % 15 – Yüksek Lisans % 1,2 –Doktora % 0,3 olmaktadır. Bu verilere göre ise nüfusuna göre Ankara % 22,3 oranıyla Yüksekokul ve Fakülte mezunlarının en çok yer aldığı ilimiz olmaktadır. Bu ilimizi İstanbul %18,3 – İzmir % 18 – Eskişehir %17,9 – Tunceli % 17,5 takip etmektedir.

Bu duruma göre ülkemizde ciddi okur kitlesi yer almış olması gerektiği görülmektedir. Ancak veriler okumaya o kadar da istekli ve meraklı olmadığımızı göstermektedir. Ülkemizde kişi başına ortalama bir yılda 3-5 kitap okunduğu düşünüldüğünde durumun hiç de parlak olmadığı görülmektedir. Hele de tabletler, bilgisayarlar ve cep telefonları yaygınlık kazandıktan sonra bu durum daha da vahim bir duruma gelmiştir. Tüfek icat olduğunda mertlik, internet icat olduğundaysa okuma alışkanlığı bozulmuştur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA