SON DAKİKA

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi
reklam

ÖDÜL SİSTEMİ YERİNDE

ÖDÜL SİSTEMİ YERİNDE
Bu haber 19 Ekim 2018 - 11:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

MHP Sakarya Milletvekili Levent Bülbül, terör ve kaçakçılıkla mücadelede emniyet güçlerine yardımcı olanlara ödül verilmesine yönelik kanun teklifini yerinde bulduğunu söyledi.  Bülbül, “Dünyanın her ülkesinde uygulanmakta olan ödül sisteminin ülkemizde de etkin bir şekilde uygulanmasını temin etmek gerekmektedir” dedi.

CAYDIRICI CEZALAR

Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı. Sakarya Milletvekili Levent Bülbül, Genel Kurul’da MHP Grubu adına söz alarak kanun teklifi hakkında görüşlerini dile getirdi. Kanun teklifinin yayalara geçiş hakkı önceliği tanıyan maddeler hakkında görüşlerini dile getiren Bülbül, “Trafik kazalarının önlenmesinde toplumsal eğitim seviyesinin yükseltilmesi en önemli tedbir olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, trafikte denetimlerin etkinliğinin arttırılması ve uygulanacak cezai yaptırımların caydırıcı olması da ayrıca önemli bir tedbirdir. Bu kapsamda yapılan değişiklikler yerindedir. Gerek 23. Madde de yapılan değişiklik, gerekse 25. Madde de yayalara ilk geçiş hakkının verilmesi ve buna ilişkin para cezasının artırılmasına dair değişiklik de isabetli olmuştur” dedi.

YETKİ KARMAŞASI

Teklifin 26. Maddesinde yer alan  belediye sınırları içerisinde yapılan yolcu taşımacılığına ilişkin düzenleme hakkında değerlendirmelerini paylaşan Bülbül,  “Gerçekten yolcu taşıma faaliyetlerinde özellikle personel ve öğrenci taşımacılığında hukuka aykırı olarak faaliyet gösteren yapılara fırsat verilmemesi açısından cezaların caydırıcı olması isabetli olmuştur. Bununla birlikte uygulamadan kaynaklanan bazı problemlere de değinmek gerektiği kanaatindeyiz. Türkiye’de yolcu taşımacılığına ilişkin mevzuatın uygulanmasında yaşanan karmaşıklığın acilen giderilmesi gerekmektedir. Büyükşehir belediye sınırları içinde yapılan yolcu taşımacılığını düzenleme yetkisine sahip UKOME’ler ile Karayolu Taşıma Mevzuatını uygulayan Ulaştırma Bölge Müdürlüklerinin yetki ve sorumluluk alanlarının netleştirilmesi ve uygulamada uyum içerisinde faaliyet göstermelerinin temin edilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

ÖDÜL SİSTEMİ

Bülbül, teklifin 27. Maddesinde yer alan ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçların takibinde yardımcı olanlara ödül  verilmesini öngören düzenlemeyi de yerinde bulduğunu belirtti. Levent Bülbül, “Terörle mücadelede büyük bedeller ödeyen ancak bir an olsun kararlılığından ödün vermemiş olan Türk Milletini, acze düşürmek ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini ortadan kaldırmak için hain emeller besleyenlerin bu faaliyetlerini önlemek hepimizin ortak sorumluluğudur. Allah korusun herhangi bir saldırı meydana geldiğinde de bunun sorumlularını hukuk önünde hesap vermesini temin etmek için dünyanın her ülkesinde uygulanmakta olan ödül sisteminin ülkemizde de etkin bir şekilde uygulanmasını temin etmek gerekmektedir. Bu açıdan yapılan değişiklik doğrudur ve yerindedir” diye konuştu.

MÜLTECİ AKINI

Konuşmasında yabancılara, yabancı kimlik numarası verilmesi hakkındaki düzenlemeyi de değerlendiren Bülbül, şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünyada hiçbir ülkenin üstesinden gelemeyeceği kadar büyük ölçekte mülteci akını ile karşı karşıyadır. Türkiye’nin mevcut durumda 4 milyon civarında mülteciyi misafir ettiği, mültecilerin insan onuruna yakışır şekilde yaşayabilmeleri için son rakamlarla 33 milyar dolar civarında harcama yaptığı düşünüldüğünde, bu durumun sürdürülebilir olmadığı er ya da geç misafir ettiğimiz kardeşlerimizin kendi yurtlarına geri dönmelerinin temin edilmesi gerektiği tartışmasızdır. Bu düşüncemizi ifade ederken, Türkiye’de yaşamakta olan yabancı ülke vatandaşlarının ve mültecilerin kamu hizmetlerinden kolaylıkla faydalanmasının sağlanmasına karşı çıkmanın da uygun bir tavır olmayacağını düşünmekteyiz. Bizler tarihin her döneminde mazlumun, ezilenin ve hor görülenin yanında olmuş olan Türk milletinin evlatlarıyız. Bunu yaparken Türk milleti ne din ayrımı gözetmiştir, ne ırk ne de mezhep. Bundan sonrada aynı tavrımızı kararlılıkla sürdürecek ve dünyaya adaletin ve merhametin ne demek olduğunu göstereceğiz” ifadelerine yer verdi. /Serhat Saruhanoğlu

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA