SON DAKİKA

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi
reklam
İsmail Müftüoğlu

KENDİNİZİ ATEŞTEN KORUYUN!

KENDİNİZİ ATEŞTEN KORUYUN!
Bu haber 03 Ağustos 2019 - 12:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun…” (Tahrim/6)

Mahalli seçimler münasebetiyle, hemen hemen bütün partiler adaylarını tespit etmiş bulunmaktadır. 31 Mart 2019 seçim sonuçları, adaylara ve memleketimize hayırlı olur inşallah.
Ancak seçilecek yöneticilere düşen en önemli vazife, devri iktidar dönemlerindeki icraatlarında adil davranmaları ve ötekileştirmeden, herkese aynı mesafede durmalarıdır. Ehil olan, hangi partiden olursa olsun, ona vazife vermekte tereddüt etmemeleridir. Malumdur ki, herkes yönettiklerinden sorumludur. Sorumluluktan kurtulmak için de, bu esasa dikkat etmelidir.
Çünkü makamlar hiç kimsenin babasının malı değildir, milletindir. Öyle ise seçilecek yöneticiler partizanlık yapmamalı, herkese kucak açmalıdır. Ayrıca yapılacak olan yardımlarda da, partizan davranışlar dışında, dağıtılmalıdır. Aksi hal, makama ve millete ihanet olur. Malumdur ki, Allah hainleri asla sevmez. (Enfal/58)
İfade etmeliyiz ki, ayrımcılık ve particiliğin her türlüsü yapıldığında, ülkede birlik sarsıntıya uğrar. O zaman da haksızlıklar ortaya çıkar. Toplumda mağdurlar ziyadeleşir. Bundan da toplum zarar görür. Bunların olmaması için, seçilecek yöneticilere düşen en önemli görev, herkese aynı gözle bakmaktır. Üvey evlat ikilemine girildiğinde, yönetimde siyasi kaos baş gösterir.
Yöneticilerin akıllarından hiç çıkarmayacakları husus, huzur için tabanı kucaklama hassasiyetidir. Zengin-fakir dengesini kurmada adil davranılmasıdır. Bu hususa dikkat edilirse, hem işleri kolaylaşır ve hem de beraberlik ziyadeleşir.
Onun için seçilecek yöneticiler, kendi hudutları dahilinde bulunan garip-gurebayı arayıp, bulmak, onları bir baba şefkatiyle kucaklamak durumundadırlar. Aksi halde, kul hakkı ihlal edilmiş olur ki, onun hesabını dünyada ve ahrette vermek zor olur.
Bu sebeplerle seçenler, seçtiklerine dikkat etmeli, seçilenler de seçildikten sonra baba gibi, ana gibi, hekim gibi, hakem gibi davranarak, dertlere deva olmalıdır. Yoksa makamların verdiği rehavet içinde hareket etmemelidir. Unutmamak gerekir ki, makamlar gelip geçicidir. Ayrıca mesuliyetten kurtulmak için makam sahibi olanlar, adalet terazisini sıkı tutmaya gayret göstermelidir. Orada vuku bulacak yanlışlıklar insanları ateşe sürükler.
Dünya menfaatleri için, parti yandaşlığı için, haksızlığı meslek edinmek, mazlumun ahına sebebiyet verir. O zaman da mazlumun ahı, Gayretullaha dokunur. Bunun sonucu tahmin ve tahayyül bile edilemez.
Anılan sebeple herkes ateşten kurtulmak için, hak ölçülerine riayet ederek, hareket etmelidir. Zira cehennem ateşi son derece yakıcı ve bunaltıcıdır. Adil kullanılmayan makamlar ve yetkiler, insanı cehennem ateşinin yakıtı haline getirir. Dünyevileşme adına, böyle bir yanlışa, hiç kimsenin düşmesini arzu etmeyiz. Bundan dolayı öncelikle seçmenler, seçtiklerine dikkat etmelidir. Seçilenler de icraatlarında objektif davranmalıdır.
Selam doğru yola uyanlara olsun.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA