SON DAKİKA

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi
reklam

Kanser hastaları alternatif tıptan uzak durmalı

Kanser hastaları alternatif tıptan uzak durmalı
Bu haber 02 Kasım 2018 - 12:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi  İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Cemil Bilir, kanser hastalarının alternatif tıp olarak bilinen tedavi yöntemlerinden uzak durmaları gerektiğini söyledi.

BİLİNÇLİ FARKINDALIK

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi  İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Cemil Bilir, kanser hastalığı ve tedavi aşamaları ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Bilir Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kanser danışmanlığı yaptığını ve bilgi almak isteyenlerin MHRS den randevu alarak gelebileceklerini belirtti. Bilir, kanser hastalığında bilinçli farkındalığın çok önemli olduğunu dile getirdi.

ALTERNATİF TIP UYARISI

Kemoterapi tedavisi gören hastaların alternatif tıp olarak adlandırılan tedavi yöntemlerinden uzak durmaları  gerektiğini belirten Cemil Bilir,  “Hastalarımızdan bazıları alternatif tıp dediğimiz yönteme başvurmaya başladı. Artık bu alternatif tıpta değil ben artık şu kürü deneyeceğim diyorlar ve tedaviyi reddediyorlar.  ‘Alternatif tıp yararlı mı?’ diye sorarsanız yararlı değil tabi tamamen de karşı değiliz.  Ama içeriğin de ne olduğunu bilmediğimiz zaman hastalara daha kötü etkiler de yapabiliyor” ifadelerine yer verdi.

UZAK DURULMALI

Alternatif tedavi yöntemlerine başvuran kanser hastalarının eninde sonunda tekrar hastaneye geldiklerini söyleyen Bilir, “İlaçlarla biz kanseri tamamen düzeltemiyoruz. Ama hepsini düzeltemezsek de hastaların yaşam sürelerini iyileştiriyoruz. Alternatif tıbbı kemoterapi alan hastalarımızın özellikle uzak durmasını tembihliyoruz.  Geçenlerde bir hastamız umreye gitmiş oradan bir çay getirmiş içmiş daha kemoterapi almadan karaciğer yetmezliğine girdi. Bu gibi durumları çok görmeye başladık.  Böyle vahim durumların yaşanmaması adına vatandaşlara farkındalık yaratmamız lazım” dedi.

KANSERDE ARTIŞ YOK

Kanser vakalarında son dönemde ciddi artışlar olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Cemil Bilir, “Önceden kanser bu kadar bilinmiyordu artık adını koymaya başladığımız için vaka sayıları artmış gibi görünüyor.  Aslında anormal oranda bir artış yok. Sakarya’nın nüfusu bir milyon Sağlık bakanlığı verilerine göre Sakarya’da ortalama 100 binde 250 ya da 300 kanser vakası saptanabilir. Bu ne demek biz Sakarya’da her yıl üç bine yakın hastaya kanser tanısı koyabiliriz; ama biz şuan yüzde altmış oranda bu rakamı yakalayabiliyoruz. Her yıl bin beş yüzün üstünde yeni hasta kaydı açıyoruz. Bilimsel verilere göre bu çok fazla bir oran değil” ifadelerine yer verdi.

FARKINDALIK ARTIYOR

Gelişen tıpla birlikte kanser hastalığının artık kolaylıkla teşhis edilebildiğini aktaran Cemil Bilir, “Türkiye’de bu kadar kanser hastalığının orta çıkmasında en büyük etken ilçe hastanelerinde bile kanser tetkik tanı cihazları olmasıdır. İnsanların doktora ulaşması kolay o yüzden tanı koydukça, hastalığın adı konuldukça oran artmış gibi gözüküyor. Ama bilimsel olarak anormal bir artış yok biz sadece olanları yakalamaya başladık bir de farkındalık artıyor. Önceden kanser bu kadar bilinmiyordu artık adını koymaya başladığımız için artmış gibi görünüyor aslında kanser anormal oranda artmadı” ifadelerini kullandı.

SİGARA ÇOK ETKİLİ

Kanser hastalığının nedenleri arasında sigaranın ilk sırada geldiğine dikkat çeken Bilir, “Belli kanser türlerinde erken tanı koyabilirsek yaşam süresini arttıra biliyoruz. Ben hiç kanser olmayacağım demek mümkün değil. Herkesin vücudunda tümör hücreleri dolanıyor bu doğal bir şey. Risk faktörü ve genetik olarak yatkınlığınız varsa kansere yakalanma riskiniz çoğalıyor. Siz sigara içiyorsanız normal topluma göre akciğer kanserine yakalanma riskiniz beş kat daha fazla artıyor. Düzgün beslenmiyorsanız sürekli et ağırlıklı besleniyorsanız sebze tüketmiyorsanız sadece tek tip besleniyorsanız ve ailenizde kolon kanseri olan biri varsa sizin de kolon kanserine yakalanma riskiniz çok yüksektir. Ama şunu unutmamak gerek tek tip beslenme tek başına kanseri tetiklemez. Dünya Sağlığına göre en büyük etken sigaradır. Sigarayı şuan dünyada yasaklasak bütün insanların ömrü iki üç yıl artar, sigara o kadar etkilidir. Sigara kullanımını engellemek kanserle en büyük mücadelelerden biri olur” ifadelerine yer verdi.

KEMOTERAPİ ÇOK ÖNEMLİ

Kanser hastalarına kemoterapi verilmezse yaşam sürelerinin kısaldığını belirten Bilir, “Her kanser hastası kemoterapi almıyor. Bize gelen hastaları biz ikiye ayırıyoruz öncelikle hasta ameliyat olmuş kanseri çıkarılmış bir hasta mı yoksa kanser ameliyatla çıkaramadığımız bir hasta mı? Bu ikisinin tedavi şekli tamamen değişiyor. Son evre dediğimiz hastalara kemoterapiyi daha uzun vermek zorunda kalıyoruz. Eğer kemoterapi vermezsek yaşam süreleri kısala biliyor. Kemoterapiyle yaşam süresini arttırabiliyoruz. Hastaların ve ilaçların yönetimini son dönemlerde daha iyi bilebiliyoruz destek tedavileri ile kemoterapinin yan etkilerini daha aza seviyeye çekiyoruz. Yakın gelecekte son evre bir kanser hastası beş yıl yaşadığı zaman buna şaşırmayacağız” dedi.

KETEMLER GÜZEL ÇALIŞIYOR

“Hepimiz kanser hastası olmaya adayız” diyen Bilir, “Her sekiz kadından birinde yaşam boyu meme kanseri olma riski mevcut. Kadınlarda çok sık rastlanan bir kanser türüdür meme kanseri, erkeklerde ise bu prostat kanseridir.  Ketemler çok güzel çalışıyor. Türkiye kanser taramasında dünyada çok iyi uygulamalar kullanıyor. Meme kanseri için kırk yaşın üzerinde iki yılda bir, elli yaşın üzerinde yılda bir kere tarama yapılmasını öneriyoruz. Ne kadar erken evre tanısı koyulursa o kadar çabuk tedavi ediyoruz ve sağlığına kavuşuyor hastalar. Bu konu da ketemler çok iyi şekilde çalışıyor. Hepimiz kanser hastası olmaya adayız. Bunun için korkmaya gerek yok, önemli olan kanseri erken teşhis edebilmek.  Kanser hastası olmayanlar için önerebileceğimiz sigaradan uzak durmaları, dengeli beslenmeli ve düzenli spor yapmalarını önerebilirim. Kişinin kendi vücudunu dinlemesi gerekli vücudunda anormal bir şey varsa doktora başvurmalı. Kanser bir günde pat diye gelmez kanser türlerinin yüzde doksanı yavaş yavaş gelir. Çok nadir agresif türler vardır birden gelir” diye kaydetti./Nazile Akarsu – Burcu Havuş

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA