SON DAKİKA

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi
reklam
Aydın Göle

Kadınlar hakkında söylenmemiş sözler-1

Kadınlar hakkında söylenmemiş sözler-1
Bu haber 28 Eylül 2019 - 16:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kadınlarla ilgili neler anlatılmamıştır, neler söylenmemiştir ki şimdiye kadar? “Saçı uzun aklı kısa” denmiş, aklını küçümsemek için; “Eksik etek” denmiş kadına ayrıca aynı anlamda; “Kızını dövmeyen, dizini döver” denmiş kadınlara güvenilmemesi için; “Avrat malı, kapı mandalı” denmiş kadının malına tamah etmemek için; “Kız kocaya, oğlan hocaya” denilerek kadının eğitilmesinin gereksiz olduğu vurgulanmış; “Elinin hamuruyla erkek işine karışma” denerek kadını toplumdan soyutlamaya vardırılmış iş; “Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin” denilerek başını kaldıramayacak hayata mahkûm edilmeye çalışılmış. Büyük şairimiz Nazım Hikmet “soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen” mısraını düşürmüş kadının toplumumuzdaki önemini belirten bölümüyle “Memleketimden İnsan Manzaraları”nda.

 

Anlaşıldığı gibi konumuz kadın ve onun için söylenenlerdir. Zamanın başlangıcından beri canlılar içinde insan türü kendi içinde ikiye bölünerek bugünlere gelebilmiş. Mülkiyetin ortaya çıkışıyla birlikte toplum gerisine itilen kadının orta çağda Avrupa’da insan olup olmadığı tartışılmıştır. Oysa İslamiyet’in ilk yıllarında kadın toplumun her katmanında yer almıştı.

 

Şimdi kadınlar hakkında söylenmiş sözlere bakalım.

 

“Okumak, kadın ve erkek her Müslümana farzdır.” Hz. Muhammed

“Cennet anaların (yani kadınların) ayakları altındadır.” Hz. Muhammed

Hazreti Peygamberimizin söyledikleriyle kadına verdiği değeri görüyoruz. Kadınla ilgili daha birçok sözüne değinilebilir. Biz kadına verdiği değeri belirten bu sözleriyle yetinip, kadının bir tutumu hakkında söylediği söze geçelim.

 

“Kadınlar erkeklere söyleyeceklerini gözleriyle söylerler.” Hz. Muhammed

Kadının romantik olması kadına çok yakışır. Kadının romantik oluşunu belirten bu sözden daha güzel söz söylenmemiştir.

 

“Yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir.”  Mustafa Kemal Atatürk

Geleceği oluşturacak gençleri annelerin yetiştirdiğini düşünürseniz kadının erkekle eşit hakka sahip olmamasını bir önderin kabul edeceği bir şey olmadığını anlarsınız. Yukarıdaki sözü ancak böyle düşünen bir lider söyleyebilirdi. Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önderimiz kadınlara verdiği seçme ve seçilme hakkıyla toplumda insanı kadın ve erkek olarak bölmenin yanlışlığını gidermişti.

 

Ünlülerin kadınlar hakkında söylediği sözlere geçelim.

 

1: “Kadınlar ile ilgili yapılabilecek üç şey vardır. Onu sevebilir, onun için acı çekebilir ya da onu edebiyata çevirebilirsin.”  Henry Miller

2: “Her zaman olduğu gibi, her aptal adamın arkasında mükemmel bir kadın vardır.”  John Lennon

3: “Bir kadın hak ettiği yaştadır.”  Coco Chanel

4: “Sevmekte kadınlar profesyonel, erkekler ise amatördür.”  Francois Truffaut

5: “Kadın olmak çok zor bir iştir çünkü erkeklerle uğraşmak zorundadırlar.”  Joseph Conrad

6: “Kadınlar sevilmek için yaratılmıştır, anlamak için değil.” Oscar Wilde

7: “Eğer ki kadınlar olmasaydı, dünyadaki paranın hiçbir değeri kalmazdı.” – Aristotle Onassis

8: “Dünyayı kadınlar yönetiyor olsaydı hiç savaş yaşanmazdı ancak 28 günde bir derin müzakereler yaşanırdı.” Robin Williams

9: “Sadece iki kadın tipi vardır, tanrıçalar ve paspaslar.” – Pablo Picasso

10: “Bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz dünyayı bile fethedebilir.” Marilyn Monroe

Bu söz gezmeyi seven kadını ne güzel vurguluyor. Herkes gezmeyi sever fakat kadın daha fazla sever. Bugünün modasıyla düzenlenen turlara bakarsanız bunu daha kolay görürsünüz. Komşu ve akraba gezileriyle sınırlı olsa bile kadınlar geçmişte de bazı durumlar dışında gezmeyi severlerdi.

 

 

DEVAM EDECEK

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ

İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA