SON DAKİKA

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi
reklam
İsmail Müftüoğlu

Herkes ölür!

Herkes ölür!
Bu haber 11 Şubat 2019 - 11:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Herkes ölür, herkes gibi makam sahipleri de ölür. Yaptıkları her işten mutlaka hesaba çekilir. Zira o günün hesabından hiç kimse istisna kılınamaz. İçilen sudan, alınan lokmadan, her fiilden dolayı muhasebe defteri açılacak, geçer not alanlar cennete giderken, sınıfta kalanlar da cehenneme gönderileceklerdir.
Cehennem korkunç, o derece de tehlikeli bir yerdir. İnsan, aklı başındayken böyle bir gidişi elbette ki istemez. Ama nefsi, insanı o mecraya doğru çeker ve helak olmasına sebebiyet verir.
Onun için başta sevk ve idare edenler, işlerinde son derece titiz davranmalı, Hak’ın rızasını gözetmelidir. Zira onların yetkileri gibi, mükellefiyetleri de, diğer insanlara göre nispeten daha çoktur.
Her yönetici, idaresinde bulunan her insanın vebalini taşır. Zira onların hukukunu gözetmeye, zarar görmelerini önlemeye mecburdur. Yoksa aldığı emanete riayet etmediği için, kul hakkı oluşur. Bunun da hesabı zor verilir.
Onun için herkesten çok amirler, başkanlar, bakanlar, genel başkanlar buna riayet etmelidir. Ama gördüğümüz, bunlara hiç mi hiç uymadıklarıdır. Zira ağızlarından nefret saçılmakta, takdir görmeyen nahoş sözler dökülmektedir. Örnek olması gerekenlerin bu görüntüleri, akıl sahipleri için şaşkınlığa sebebiyet vermektedir.
Kul hakkını kollamayanlardan, hayırlı ve faydalı hizmet beklemek, seraptan su beklemeye benzer. Malum, makam sahipleri böbürlenmelerinden dolayı, burunlarından kıl aldırmaz. Çünkü onlar, insanlara tepeden bakar. Onlar kendilerini dokunulmaz, tabu haline getirdikleri için, haksız olsalar da kanunen korunur ama ahlaken lanetlenirler.
Ölümün var olduğu bu dünyada, kendilerini dev aynasında görenler, makamlarından düştüklerinde, devede kulak mesabesinde olduklarını anlar ama iş işten geçer. Çünkü Emr-i Hakkı tebliğe gelen de, kapıda beklemektedir. Emaneti alıp, sahibine teslim edecektir.
İşte o zaman tekebbür içinde yürüyenlerin diz bağları çözülecek, gözlerindeki fer korkudan sönecek, adım atma takati kalmayacak ve büyük bir pişmanlık duymaya başlayacak, makamları, rütbeleri, makam araçları, korumaları onlara asla fayda vermeyecektir.
Onun için bu durumlar zuhur etmeden önce, yöneticiler insafa gelmeli, haksızlıklardan, rüşvet alıp, vermekten, millete tepeden bakmaktan, ah alacakları her fiilden uzak durmalı., hırslarıyla değil, adaletle hareket etmelidirler. Zira beklenen günde torpil geçmeyecek, makamların ve rütbelerin de hiçbir değeri olmayacak, sadece hayırlı ameller işe yarayacaktır. Meydanlarda kükremek, basın açıklamalarında muhaliflerini küçük düşürmek için söz etmek, siyasi rant için milleti ayrıştırmalara tabi tutacak açıklamalarda bulunmak vebal almanın en kolay yoludur.
Bu hal-i perişanlıktan kurtulmak için herkes nefsindeki faziletleri ikmale çalışsın, çalmasın, çaldırmasın, sömürmesin, sömürtmesin, yalan konuşmasın, zimmetten uzak dursun, makamlarını suiistimal etmekten vazgeçsin, kendi menfaatlerini değil, umumun menfaatlerini korusun, nefsine teslim olmadan adam gibi ayakta dursun.
Selam doğru yola uyanlara olsun.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA