NEREDE KALMIŞTIK?

Depreme hazırlık konusunda geçmişte neler söylemiştik, bugün hangi noktadayız? 

YORUM SİZİN

TOÇOĞLU: TAVİZ VERMEYECEĞİZ (2018)

Sakarya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Zeki Toçoğlu, “Bugün 81 vilayet arasından depreme en hazır şehir Sakarya’dır. Mevcut şehircilik anlayışımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Deprem bizim bir gerçeğimizdir ve bu gerçek ile yaşamayı öğreneceğiz. Üniversitemizle istişarelerde bulunacağız. Biz bu şehrin emanetçisiyiz ve bu şehre en güzel katkıyı vereceğiz. Bu şehir hepimizin. Gençlerimize, çocuklarımıza, geleceğimize güzel bir şehir bırakacağız.

ÖZKOÇ: TRAJEDİ YAŞAMAYALIM (2018)

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç:  "Yeniden yaşanacağından emin olduğumuz depreme karşı hangi adımları attık? Devlet, kurumlar, şirketler, biz yurttaşlar, yeni bir deprem için kendimizi nasıl hazırladık? 17 Ağustos’ta yaşadığımız, bir doğa olayı değil, tedbirsizliklerin, yanlışların, umarsızlıkların yol açtığı bir felaketti. Aynı trajediyi tekrar yaşamamak, evlatlarımıza yaşatmamak için önlem almak, iktidarı da önlem almaya zorlamak zorundayız.”

ALTUĞ:  TELAFİ EDİLEMEZ (2018)

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ: “Türkiye’nin deprem kuşağında olduğunu unutmadan, bir daha telafi edilemez kayıplar yaşamadan olası bir depreme her an hazır olmalıyız.  Ancak yapı üretim süreci tüm eksiklerinden arındırılıncaya kadar, yapı stoku iyileştirilinceye, güvenli ve sağlıklı yapı üretilinceye ve mühendislik hizmeti almadan üretilmiş tek bir yapı kalmayıncaya kadar olası depremlere tam olarak hazır olmuş sayılmayız.”

SARI: KAYITSIZLIKTAN KORKALIM (2018)

Sakarya Ticaret Borsası (STB) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, “Her afetten sonra sık sık yapılan ‘yara sarma’ anlayışından kurtulup bilimin tekniğin ve aklın gerektirdiği işleri yapmak gerekir. Depremin bir doğa olayı olduğu kabul edilmeli, ancak denetimsizliğin neden olduğu olumsuzlukları ‘kader” gibi değerlendiren yaklaşım terk edilmelidir.  Depremden değil, kayıtsızlık, kararsızlık ve hazırsızlıktan korkalım.”

DURMUŞ: UNUTMAYALIM (2018)

İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş: “Acı veren olaylar anımsanmak istenmez. Ancak 17 Ağustos; umutları yeniden canlandırmak, insanımıza güven duygusunu kazandırmak, depremle yaşamayı öğrenmek ve öğretmek için bize sorumluluklarımızı sürekli anımsatan bir tarih olacaktır. Bu süreçte çaremiz bitmeyen servet olan bilginin kullanılmasıdır. Öğrencilerimiz bu sayede deprem bilinci kazanacaklar, yaşadıkları coğrafyanın deprem bölgesi olduğunu unutmayacaklardır.”

SAVAŞAN: BİZİM ELİMİZDE (2018)

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan: “Deprem olmasını engelleyemeyiz, ancak tedbirler alıp yıkımın önüne geçmek ve özellikle de can kaybını ve yaralanmayı en aza indirmek elimizde. 17 Ağustos, unutulmaması gereken bir felakettir. Bilimsel bulguların ve tecrübelerin ışığında gerekli önlemleri almaya devam etmeli ve hazırlıklı olmalıyız.”

YÜCE: TAHAMMÜLÜMÜZ YOK (2019)

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Yaraları sararız. Ama hedefimiz yara sarmak değil, yaralanmamak olmalı. Deprem öldürmez, bina öldürür. 20 yıldır aynı acıları yaşamamak için birçok tedbir alındı. Alınmaya devam ediyor. Tüm doğal afetler için, tüm kurumlarımızla, halkımızla koordineli çalışarak bir daha aynı acıların yaşanmaması için çabalayacağız. Afetler konusunda tahammülümüz yok.”

NAYİR: DERS ALMALIYIZ (2019)

Sakarya eski Valisi Ahmet Hamdi Nayir, “Tarih tekerrürden ibarettir derler. Eğer biz ders almıyorsak, tarihteki olayları tekerrür edecek şekilde tekrar tekrar yaşamak zorunda kalacağız demektir. Bunlardan ders alarak geleceğe daha iyi hazırlanıp insanımız için daha güzelini yapma gayreti içerisinde olmalıyız.”

IŞIKSU: AKLIMIZDAN ÇIKARMADIK (2019)

Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, “Asrın felaketi olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999 depremini en ince ayrıntıları ile inceleyip, Adapazarı’mızın gelecek perspektifine uygun gerçekleştireceğimiz çalışmalarımıza kaynak olmasını hedefleyerek büyük bir gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Adapazarı’mızı çok seviyor ve tarihimizde yaşanan felaketleri asla aklımızdan çıkarmadan, gereken tüm dersleri alarak geleceğe hep birlikte sağlam adımlarla yürümek için büyük gayret gösteriyoruz.”

YUSUF ALEMDAR: İYİ KAVRAMALIYIZ (2019)

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, “Afetler yaşanmadan afete karşı önlem almayı artık hem devlet, hem millet olarak kavramalıyız. Onun içindir ki biz de Serdivan Belediyesi olarak bütün afetlerin yaşanmadan, olmadan, can ve mallarımızı kaybetmeden afetlerin olmadan önce önlenmesi adına çalışmalarımızı yoğunlaştırarak, insanlarımızı bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye çalışıyoruz.”

MEHMET SARIBIYIK: RİSK SÜRÜYOR (2019)

Sakarya Uygulamalı Bilimler (SUBÜ) Rektörü Mehmet Sarıbıyık:  “Önemsenmeyen her dakika, büyük acılara ve kayıplara neden olacaktır. Deprem yönetmeliğine uymayan denetimsiz inşaatlar varlığı şehrimizde ve bölgemizde risk taşımaya devam etmektedir. Ayrıca, Adapazarı ve civarının zemin yapısı dikkate alındığında Marmara bölgesinde olabilecek şiddetli bir depremin Sakarya’yı etkileyeceği de açıktır. Tüm bu gerçeklerle yüzleşerek Sakarya için depreme karşı tüm tedbirleri almamız ve hazırlıklarımızı tamamlamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

BAYRAK: ACILARI UNUTTUK (2019)

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak: “Yıllardır bağırıyoruz. Her fırsatta dile getiriyoruz. Bu şehirde deprem yorgunu binalar var. Bunların hepsi adeta birer tabut. Vatandaşı da mağdur etmeyecek bir formül geliştirilip acil kentsel dönüşüm yapılmalı. Şehir genelinde ki çok katlı binalarla ilgili samimi adımlar atılmalı. Herkes topu taca atıyor. Depremi unuttuk, yaşadığımız acıları unuttuk.”

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6