'KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZ'

HABER - SİBEL BULUT

DERDİMİZİ BİZ BİLİYORUZ

Sakarya Türk-İş İl Temsilciliği’nde düzenlenen basın toplantısına Şeker-İş Şube Başkanı Oğuz Kalay, Güvenlik- İş Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, KOOP-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar ve Türk Metal Sendikası Başkanı Olcay Meriç de katıldı. Yaman, “Biz emekçiyiz. Biz alın teriyle geçinen insanlarız. Alın teriyle geçinen insanlar tarih boyunca ezilmişler ve en sonunda demişler ki, ‘Bizi savunacak teşkilat kurulmuş dünyada Türkiye’de de yansıması olsun.’ Yani çalışanlar hak ve menfaatlerini korumak için aidat vermişler, sendika kurmuşlar ve güvendiği sendikaya da üye olmuşlar. Şimdi bunlara göre söylüyorum, siyasetçi de ülkeyi yönetmeye talip olmuş. Ne bizim siyasetçinin işine karışma hakkımız var, ne de siyasetçinin bizi yönetmeye hakkı var. Bizim derdimizi biz biliyoruz. Burada çalışma hayatıyla ilgili olan konularda biz ilgileniriz”  ifadelerini kullandı.

KATLANMAK ZORUNDA

Yaman, “Burada hangi parti bu ülkeyi yönetirse yönetsin, bizim için herhangi bir şey değişmiş olmaz. Neticede halk seçmiştir, halk seçtiği için de bu ülkenin yönetiminde söz sahibidir. Ama çalışanlarla ilgili konularda bizim derdimizi biz biliriz. Dolayısıyla burada hükümet yetkilerinden kim olursa olsun biz siyaset yapmıyoruz. Siyasete de saygılıyız. Sorunlarımızı siyasetle çözülebileceğini biliyoruz. Biz şimdi Cumhurbaşkanı’nın, bakanların ve milletvekillerinin düşmanı falan değiliz. İyi yapsınlar, alkışlayalım. Kötü yaptıkları zaman da bizim eleştirimize katlanmak zorundalar. Dolayısıyla burada bir kıdem tazminatı hakkımız var. Zaman zaman bunu Türk-İş söylüyor” şeklinde konuştu.

BİRİKİMİMİZ, KUMBARAMIZ

“Bu hak basit bir hak değil” diyen Yaman, “Bu hak 1952’den sonra hep var. Aynı zamanda bu bizim iş güvencemiz. Yani 20 yıllık bir işçiyi bir patron kolay kolay işten atamaz. Neden? 20 yıllık kıdem tazminatı ödeyecek, bir de kalifiye bir eleman niye kaybedeyim diyor. Bu sefer de işçinin iş güvencesi olmuş oluyor. Kıdem tazminatı nedir? Bizim birikimimiz, kumbaramızdır.  Kumbaraya 1 yılda 1 ay brüt maaşla birlikte para atmış oluyorsun. Sistem bu. Peki, Türkiye’de almayan var mı? Alamayanlar da mahkeme kararıyla alıyor” diye belirtti.

HAKKIMIZI KORUMALIYIZ

Yaman, “Türk-İş’in ikinci bir görüşü de nedir? Almayanların mahkeme kararlarıyla değil de, herhangi bir formülle alması gerekiyor. Bizim kazanılmış haklarımıza dokunulduğu zaman burada işçinin isyanıyla karşılaşırlar. Biz siyasetçilerin düşmanı falan değiliz. Ama biz burada hakkımızı korumak zorundayız. Yoksa Ergün Başkan’ın dediği gibi burada oturmanın bir anlamı yok. Biz buradan sosyal medyadan, ‘Türk-İş çırpınıyor, yırtınıyor’ diye paylaşımlar yaptık. Burada bir hak kaybı var. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. 12 yıl önce alınmış döner grev kararı. 3 tane genel kurul yapmış Türk- İş, 3’ünde de kıdem tazminatı hakkımıza zerre kadar bir dokunuş olduğu zaman bu döner grev sebebidir. Türk-İş bunu yapacak güçtedir” dedi.

SUYUNU ÇEKTİ

Yaman, “Türk-İş’e bağlı 1 milyon 100 bin işçi var. Ancak bağlı olmayan 10 milyon da insan var bu ülkede. Kıdem tazminatıyla ilgili ne oluyor, ne bitiyor Türk-İş’in sayfalarına baksınlar. Çünkü burada çok şeyler oluyor. Ama maalesef siyasetçilerin her zaman yaptığı şey, zehri şerbetle içirmeye çalışıyorlar. İşsizlik sigortasında 130 trilyon para var. Pandemi döneminde 3 ay içerisinde toplam 138 milyon lira verilen işsizlik maaşı suyunu çekti ve kısa çalışma ödeneği ödendi. 3 milyon insan müracaat etti. Kısa çalışma ödeneği ne demek? Brüt maaşın yüzde 60’ını İŞ-KUR’ dan alıyor, patron burada para ödemiyor. Kanun bu ama para da erimiş durumda” ifadelerini kullandı.

İZİN VERMEM

Son olarak Yaman, “Bu fonun tekrar dolması lazım. Türkiye’nin ekonomik sıkıntısı pandemi döneminin başına denk geldi. Esas işin gerçeğine dönelim. Maalesef şu anda hazine ödeme sıkıntısı içine giriyor. Dedik ki bölgemiz zor bir coğrafya, bu coğrafyada yaşamak da zor. Ben şimdi bu ülkeyi yönetenlere de, işçinin hakkına dokunulmadığı takdirde her olumsuzluğu işçi mi omuzlayacak? Karışık yollardan veya değişik şekilde zehri şerbet olarak içirmelerine izin vermem. Kıdem tazminatı nerede? Hani problem yoktu? Burada ülkenin ekonomisi iyi noktaya gitmiyor, siyaset de bunu işçinin sırtından telafi etmeye çalışıyor. Ben işçinin uyanık olmasını ve kıdem tazminatını yedirmemelerini istiyorum” dedi.

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6