banner10
Öne Çıkanlar ekmek Kazımpaşa Birlikspor Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığını avm VERİSORUNU

‘EKONOMİK PAKET EKSİK KALDI’

KABUL GÖRMEDİ

Sağlık boyutuyla da sürecin şeffaf yürütülmediğini belirten Özkoç, “Tüm dünya, tam zamanlı süreci takip ederken, biz gün sonu Sağlık Bakanı’nın açıklamasını, sosyal medya paylaşımını bekliyoruz. Salgınla mücadele böyle yürütülmez. Dünya böyle yürütmüyor. Test sayısı derhal artırılmalı, şeffaflık sağlanmalı ve vaka analiz haritası yayımlanmalı” dedi. Özkoç, “TBMM Genel Kurulu’nda torba kanuna, korona virüsüyle mücadelenin ekonomik ve sosyal ayağını oluşturabilmek için parti grubu olarak önerilerimizi içeren bazı eklemeler yaptık. Sicil affı, emekli maaşları tabanının 1500 liraya çıkarılması, karşılıksız çekle ilgili düzenleme, kısa çalışma ödeneği, turizm sektörüne kısmi destek bizim de katkı verdiğimiz alanları oluşturdu. Ancak, eksik kaldı. Biz, Genel Başkanımız’ın açıkladığı, ekonomik ve sosyal önlemleri içeren 13 maddenin uygulamasına dönük 22 ayrı önergeyi Meclis’e sunduk. Ne yazık ki, toplumun büyük bölümünün korona virüsle mücadele sürecini en az hasarla atlatmasını sağlayabilecek önerilerimiz kabul görmedi” dedi.

YENİDEN YAPILANDIRILMALI

Milletvekili Özkoç isteklerini şöyle sıraladı;

“1.Aile sigortası ile ihtiyaç sahibi ailelere, aylık 2 bin lira verilmesini istedik. Kabul görmedi.

2. İşçilerin işten çıkarılmalarının önlenmesi gerekiyor. Önerimiz yasal bir karşılık bulmadı, ancak Metal İş Sendikası’nın işverenlerle bir araya gelerek, işçilerin işten çıkarılmasını engelleyecek bir karar aldığını öğrendik. Bu sevindirici. Sürecin sendikalar ve odalar nezdinde devamını bekliyoruz.

3. Doğalgaz, su, elektriği kesilmiş tüm yurttaşların hizmeti açılması, borçlarının yapılandırılması.

4. Çiftçilerin Ziraat Bankası ve kooperatiflere olan borçlarının ertelenmesi.

5. Vatandaşların kredi kartları dahil bankalara olan tüm borçlar yeniden yapılandırılması.

6.Kamuda ders verdiği saat başına ücret alan ücretli öğretmenler ve usta öğretmenlere, okulların kapalı olduğu dönem boyunca ücret ödenmesi.

7. 1 Mart-30 Haziran arasında genelgeyle faaliyeti geçici durdurulan esnaf ve sanatkarın kira borcunun devlet tarafından ödenmesi.  

8.Turizm sektörüne büyük yük olan Konaklama vergisi ve turizm payının kaldırılması. 

9.Kısa çalışma ödeneğinde işvereni değil, çalışanı esas alan önerimiz dikkate alınmadı. Biz, kısa çalışma ödeneği alamayan işçiler, işyerinin kapalı olduğu dönemde işsizlik sigortası fonundan asgari ücret kadar gelir desteği almasını önerdik, tam anlamıyla karşılık bulmadı.  

10.Tüm vergi ve sigorta primi borçları ertelenmeli, bekleyen KDV iadeleri avans olarak ödenmeli.

11. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankası’nca belediyelere yapılan ödemelerin bir yıl süreyle hiçbir kesinti yapılmaksızın ödemeleri sağlanmalı. Belediyelerin borçlanma limitleri artırılmalı.

12.Kamu-Özel İşbirliği modeline göre yaptırılan şehir hastaneleri için 2020 yılında yapılması gereken ödemeler bir yıl ertelenmeli. Döviz cinsinden garantili ödeme tutarları, sözleşme tarihindeki döviz kurundan hesaplanmalı, Türk lirasına çevrilmek suretiyle devletin zararının önüne geçilmeli. Bunları söyledik, kabul edilmedi. ‘Ekonomik Sosyal Konsey bir önce toplanmalı’ dedik. Karşılık bulmadı.”

ÖZEL DÜZENLEME

Engin Özkoç, korona virüsüyle mücadelenin temel dayanağını oluşturan, canları pahasına mücadele veren sağlık çalışanları için özel düzenlemeler gerektiğini vurgulayarak, “Onları korumak, yaşamlarını, ailelerini bir nebze olsun rahatlatmamız gerekiyor. Bu konuda ne yazık ki önerilerimiz, tam anlamıyla karşılık bulmadı” dedi. Özkoç, CHP’nin Genel Kurul’da görüşülen torba yasaya dahil edilmesi için getirdiği 22 önerge için de sağlık çalışanlarına yönelik düzenlemeleri özetle şöyle aktardı: “Halen, verilen sözlere rağmen hekimlerimizin çalışma ortamının dahi güvenli hale getirilemediğini görüyoruz. Türk Tabipler Birliği’nin 74 ilde yürüttüğü anket, sağlık çalışanlarının yüzde 78’i koruyucu maskeye, yüzde 74’ü siperlik, koruyucu gözlüğe, yüzde 71’i tek kullanımlık önlüğe, yüzde 60’ı tıbbi maskeye, yüzde 38’i eldivene ulaşmada sorun yaşıyor. Yaşlı ve riskli grupta olanlar dahi tam mesai çalışıyor. Yaklaşık yarısı, hasta olduğu halde çalışmayı devam ettirmek zorunda kalıyor. Sağlık çalışanlarımızın bu hakkını ödeyebilmemiz mümkün değil. En temel haklarını sağlayabilmek için, atmamız gereken adımlar var. Sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz.”

KORUYUCU MALZEME

“Biz, Türk Ceza Kanunu’nda sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet cezasını artıran bir madde önerdik. Kabul görmedi” diyen Özkoç, “Sağlık personelinin ihtiyacı olan tıbbi ve koruyucu malzemenin, bütçe kısıtı olmaksızın özel hastaneler dahil, hastane yönetimlerince sağlanması ve bu malzemelerin bedelini Sağlık Bakanlığı tarafından ödenmesini teklif ettik. Kabul edilmedi. Askeri hastanelerin tekrar açılmasını önerdik. Kabul edilmedi. Salgın süresince tüm sağlık çalışanlarına birer maaş prim verilmesini önerdik. Döner sermaye tavanından ödemeyi gündeme getirdiler, bizim önerimiz kabul edilmedi. Türk Tabipler Birliği ve Eczacılar Birliği, Bilim Kurulu’nda yer alsın dedik. Kabul edilmedi” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6