SON DAKİKA

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi
reklam
Muzaffer Narman

GAZETELER

GAZETELER
Bu haber 19 Mayıs 2019 - 12:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bildiğiniz üzere enformasyon güçtür çağımızda. Haberdar olmak, haber almak gücümüzü artırır. Haber kaynakları eskiden sadece radyolar ve gazeteler marifetiyle sağlanabilirdi. Sonraları bu kaynaklara televizyonlar eklendi. Radyoların haber krallığı alaşağı edildi televizyonlarca. Radyolar sadece kulağa hitap ederken televizyonlar hem kulağa hem de daha inandırıcı gelmesi bağlamında gözlere hitap etmeye başladılar. Haber verme yarışında en üst noktaya bu avantajları sonucu oturdu televizyon. Televizyonların krallığı da günümüzde internetin ortaya çıkışına ve internet ortamında sosyal medyanın yaygınlaşmasına değin sürdü.

Habere anında ulaşma haber hakkında vatandaş olarak yorum yapabilme işlevi sosyal medyayı televizyonların önüne çıkarmaya yetti. Üstelik bazı haberleri kendisinin yaratabileceğini gören tüketiciler için sosyal medyanın çekiciliği daha üst düzeye çıkmasına yardım etmektedir. Fakat internet ortamında haber sıklığı ve haberin kalıcılığı o kadar hızla değişmekte oluşu, bizleri haberlere olan duyarlılığımızı azaltmak durumunda bırakmaya başladı. Haber tüketimi sosyal medya da o kadar hızlı değişmekte ki bir haberi irdelemek için yaptığınız bir yorum birkaç saat içinde gündemden kalkmış olmaktadır ne yazık. Bu durumda basılı gazetelerin avantajı her zaman geriye dönüp belli haberi yeniden okuma, birisine gazeteden alıntı yapabilme, bir yazıyı birkaç kez okuyup üzerinde düşünme şansı vermesidir.

İnternet ortamının anlık haber ve habere tepki verebilme becerisi ile rekabet edemeyeceğini anlayan gazeteler ve televizyonlar internet ortamında web sayfaları açmaya portallar kurmaya yöneldiler. Televizyonlar için kabul edilebilir olan internet ortamına katılmak ne yazık ki gazeteler için kendi mezarlarını kazmaları anlamına gelmektedir. İnternet ortamında dünden kalan veya an be an günlük haberleri elindeki cep telefonu, tableti ya da bilgisayarı marifetiyle gazetelerin web sayfalarından izleyen kişilerin para vererek o gazeteyi satın almasını düşünmek safdillik olur sanırım. Bu nedenle salt haber vermeyi planlamış olan gazetelerin giderek tiraj yitirmeleri sonucu piyasadan silinmelerine şahit olmamız yakındır. Son günlerde çıkan haberlere baktığımızda Haber Türk gazetesi yayınını durdurma kararı almış bulunmaktadır. Bu gazetenin sahibi grubun diğer gazeteleri hakkında da bu durdurma kararını alması dile getirilmektedir. Gazetelerin yalnızca haber vermeleri baskı ve dağıtım yavaşlığı dikkate alındığında haberin aktüelliğinin ve öneminin yitirilmesine neden olduğundan, haberlere değişik perspektiflerden yorumlar katmak belki gazetelerin ömrüne katkı sağlayabilecektir. Hoş bu sürecin de gazetelerin uzun süre ayakta kalmasına yeteceği kanısında değilim. Gazetelerin giderek tarihsel işlevlerini yitirmeyle karşı karşıya kalmaları medya patronları ile siyasilerin kitleleri yönlendirme amacında araç değişikliği seçimine zorlamaktadır.

Uzunca bir süre internet ortamına şüpheyle bakan ve bu yeni teknolojiyi kullanmaktan uzak duran siyasilerin de önümüzdeki günlerde sosyal medya ve internet ortamında yeni portallar ve web sayfalarıyla daha fazla yer almaya başlaması kaçınılmaz görünmektedir. Siyasilerce halkın bu haber teknolojisi marifetiyle maniple etme işini ciddiye alarak uygulamaya geçeceklerini göreceğimiz günler uzak değildir.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA