banner22
banner23
Öne Çıkanlar yüzde 9 u SAĞLIK BAKANI erenler fahrettin koca 112
banner19

VERGİDE REFORM ŞART!

Cemal Yaman işçinin ücretinin vergi kesintileri nedeniyle git gide azaldığını belirtti
KESİNTİ YAPILIYOR

Vergi adaletsizliğine vurgu yapan Cemal Yaman, “Anayasamızın “vergi ödevi” başlıklı 73’üncü maddesinde ‘Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür’ ifadesi yer almaktadır. Bu düzenlemede amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlü olduğu. Ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerekiyor. Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturuyor. Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlerimizden kesilen vergiler gelir vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor” dedi.

ADİL DEĞİLDİR

“Yeni vergi düzeni emekçilerin beklentilerini karşılamıyor“ diyen Yaman, “Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle işçiler üzerinde ağır bir vergi baskısı bulunuyor. İşçinin eline geçen net ücret vergi kesintileri nedeniyle giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle diğer yandan artan vergi oranları ile azalıyor. Ortalama aylık brüt ücreti 4 bin 500 TL olan bir işçi Ocak ayında 3 bin 409 net ücret alırken Haziran ayında net ücret 191 TL daha azalarak 3 bin 218 TL’ye düşüyor Temmuz ayında net ücreti yüzde 5 oranında artsa bile yılsonunda 349 TL eksilerek 3 bin 60 TL’ye geriliyor. Bu vergi düzeni adil değildir hakka ve hukuka uygun değildir. Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir. TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor” ifadelerini kullandı.

VERGİ REFORMU

Gelir vergisinin acil olarak düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Yaman, “Türkiye’de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik vergi adaletinin sağlanmasıdır. Bu yönde atılan adımlar konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Türkiye’de vergi alanında yapılacak bir reform ancak ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır. TÜRK-İŞ olarak ücret kazançları bakımından asgari ücretten alınan verginin kaldırılması temel talebimizi tekrarlamak isteriz. ‘En az geçim indirimi’ uygulamasıyla da belirlenecek tutarın üzerinde bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlaması sağlanmaktadır. Öncelikle emek üzerinde vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. O nedenle, gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir” dedi. /Nazile Akarsu

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6