’’1 gün önce Türkiye Libya ile Münhasır Ekonomik Bölge mutabakat muhtırası imzaladı,

1 gün sonra Türkiye’yi enerji güzergâhı yapacak TANAP Projesinin açılışı yapıldı...

Bunun adı 7 düvele meydan okumaktır’’..!

Türkiye ve Libya, deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması için çalışmaları bundan 9 yıl önce başlatmıştı.

Libya, 27 Mayıs 2009’da münhasır ekonomik bölge (MEB) ilan edip sınır ülkelerle anlaşmaya hazır olduğunu duyurunca dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Eşref Uğur Yiğit’in talimatıyla yapılan araştırmalarda,

Türkiye ve Libya’nın karşılıklı kıyılarının olduğu ve iki ülke arasında bir sınırlandırma anlaşması yapılabileceği haritalarla ortaya konuldu.

29 Kasım 2010’da dönemin başbakanı Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya’ya, beraberinde haritalarla gitti. İki ülke, anlaşma için çalışmaları başlattı. Henüz birkaç ay geçmişti ki Libya’da iç savaş düğmesine basıldı.

Libya tarumar edildi.

Türkiye bekledi, sabretti, vakti ve saati gelince gizlilik içerisinde, düğmeye basıldı.

Sonuç ortada..!

Doğruya doğru diyeceğiz..!

Libya ile yapılan deniz saha anlaşması bu hükümetin doğru adımlarından biri kifayetsiz tutumlarını eleştirsek de dış işlerinin ve deniz kuvvetlerimizden

bu stratejik anlaşmayı kim başardıysa, kimin emeği varsa hepsini kutlarım.

Türkiye ve Libya Akdeniz'de MEB ilanına hazırlanıyor!

Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac’ı kabul etti.

Görüşmede ana gündem; Deniz yetki alanları sınırlandırması anlaşması!

Devamı Gelecek!

Libya ile imzalanan mutabakatın devamı gelecek!

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Akdeniz'deki deniz yetki alanları konusunda Libya ile mutabakat imzaladığını belirterek, Türkiye'nin Akdeniz'e komşu ülkelerle görüşmeler yapabileceğini söyledi. Göğsümüz kabardı.

Yakın geçmişte Ak Denizde ki, 20 mil sorunlarımız, balıkçılarımızın motorlarına yapılan ihlaller tacizlerden sonra, ülkemizin bu başarısı inanın ayakta alkışlanacak cinsten hareketler içermekte.

Suriye’ye düzenlediği 3 ayrı harekâtla bölücü planları akamete uğratan Türkiye, Doğu Akdeniz’de yeni oyun kurdu.

Türkiye ile Libya arasında, Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası imzalandı. Anlaşma ile Türkiye, Akdeniz’in batısındaki meşru sınırlarını tüm dünyaya ilan etmiş oldu.

İki ülke deniz sınır koordinatlarının ayrıntısını da içeren anlaşmanın hayata geçirilmesinde Libya tüm hukuki işlemleri tamamlarken, Türkiye ise tarihi sözleşmeyi TBMM’de onaylanmasının ardından Birleşmiş Milletler’e bildirecek.

Muhtıra böylece resmen yürürlüğe girecek.

Akdeniz’deki dev mutabakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla yürütüldü. Son olarak Libya Kara ve Deniz Hudut Komitesi’nin 18-19 Kasım’da Türkiye’yi ziyaretinde teknik çalışmalar tamamlandı.

Libya’da iç karışıklıklar devam etse de anlaşmanın BM nezdinde meşrû bir hükümetle yapılmış olması, mutabakat üzerindeki meşruiyet tartışmalarını bertaraf ediyor.

Denizdeki Sevr(Sevilla) Çöpe!

İki ülkenin Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölgelerini (MEB) tanımlayan anlaşmada Türkiye ile Libya arasına ‘deniz yetki alanı şeridi’ çekildi ve bu şerit Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır arasında kalkan oluşturdu.

Ayrıca Yunanistan’ın Girit, Kaşot, Kerpe, Rodos ve Meis adaları hattını esas alarak Kıbrıs Rum Kesimi ve Mısır ile sınırlandırma anlaşması yapması girişimi önlenerek oldu-bitti çabalarının önü kesildi.

Adeta Sevr niteliğindeki sözde Seville Haritası ile Türkiye’yi Akdeniz’de 41 bin kilometrekarelik bir deniz alanına hapsetme oyunu da bozulmuş oldu.

Dolmabahçe Anlaşmasıyla birlikte Yunanistan ne Kıbrıs Rumlarıyla ne de Mısır’la MEB anlaşması yapamayacak.

Sonunda Mavi Vatan Üzerinde Tam Hâkimiyet!

Mutabakatla birlikte Türkiye, enerji kaynaklarını paylaşma amaçlı kurulan şer ittifaklarına karşı sahada üstünlük kazandı.

Ayrıca enerji jeopolitiğine doğrudan etki ederek deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasında kritik kazanımlar elde etti.

Libya ise Yunanistan’ın gasp ederek hidrokarbon ihaleleri açtığı 39 bin kilometrekarelik bölgede hâkimiyetini ilan etmiş oldu.

Libya bu anlaşmayı Yunanistan ile imzalasaydı neredeyse Kıbrıs adası büyüklüğünde bir bölgedeki haklarından vazgeçmiş olacaktı.

Dolmabahçe’deki mutabakat, Türkiye’nin Akdeniz’de bir kıyıdaş devletle imzaladığı ilk münhasır ekonomik bölge (MEB) anlaşması oldu.

Anlaşmayla Türkiye, Mavi Vatan topraklarının yaklaşık 4’te 1’i büyüklüğünde bir alanda meşrû hâkimiyetini resmen ilan etmiş oldu.

Bugüne kadar donanma gücüyle izlenen Gambot diplomasisiyle bu bölgedeki hak ve menfaatlerini koruyan Ankara, meşrû hakları için hukuki altyapı oluşturdu.

Suriye, Irak sınırlarımızda tam etkin bir koruma kalkanı oluşturan Türkiye, Ak Denizde de oluşturduğu mavi hatla, denizlerdeki meşruiyetimizi de bir kez daha dosta, düşmana ilan etmiş oldu.

Ayrıca cumartesi günü açılışı yapılan TANAP, AB’ne ve Türkiye’ye doğalgaz taşıma boru hattı ülkemize hayırlı uğurlu olsun.

Ülke olarak bu sevinçleri bizlere yaşatan, Sayın Başkan Recep Tayyip Erdoğan beye şükranlarımızı sunarım

Selam ve Dua İle

Ne Zaman İnsan Oluruz

’’İyiye iyi, kötüye kötü diyebildiğimizde!’’

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Aydın 8 ay önce

Sn karataş tebrik ediyorum. Tespitleriniz zihin n dünyamızda bize ışık oluyor

banner5

banner6