SON DAKİKA

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi
reklam
Aydın Göle

DİLİMİZ TÜRKÇE 1

DİLİMİZ TÜRKÇE 1
Bu haber 18 Mayıs 2019 - 11:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HAYATIN TATLARI VE HAYATIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

 Ana dil doğduğumuzda bize söylenenlerle başkalarına söylenenleri duyduğumuz, duyarak, yaşayarak kural baskısı olmadan, kendiliğinden öğrendiğimiz dildir. Daha çok annemizin bizle konuşmaları sonucu hayatla bağ kurduğumuz için konuştuğumuz dile “ana dil” diyoruz. Ülkemizin dili, yani ana dilimiz Türkçe. Dolayısıyla konumuz Türkçe bu yazı dizimizde. Yazarlığa ilk başladığım yıllarda Türkçeyi konu edindiğimi hatırlıyorum. Orda yabancı kelimelerin dilimizi işgalinden söz etmiş, vitrin tabelaları, mağaza isimlerinden yakınmış, dilimize giren yabancı kelimelerin Türkçe karşılıklarını vermiştim. Geçen zamanla bu kelimeler azalacağına arttı. Bugün egemen kültüre bağlı olarak İngilizce kelimeler dilimizi kuşattı. Bundan elli yıl önce daha çok Fransızca kelimler kullanılıyordu. Osmanlılar döneminde başlayan batı hayranlığı, batının kültür ve siyaset dilinin Fransızca olmasıyla birleşince dışişlerinden tutunda edebiyata uzanan yelpazede Fransızca kelimelerin dilimize girmesine neden olmuştu. Buna gene Osmanlının son döneminde Fransızların açtığı Galatasaray Lisesiyle verilen Fransızca eğitimini de eklerseniz sonuç daha iyi anlaşılır.

 

Orta Asya’yı terk eden Türkler uğradığı yerlerin dillerinden kelimeler almıştır. Bunu yaşam kültürü haline getirmeleri İslamiyet’e geçmeleriyle olmuştur. Dillerine Arapça ve farsça kelimeler almakla kalmamış, o dillerin kimi kurallarını da diline yerleştirmiştir. Bu özelliğiyle Orta Asya’dan Balkanlara, oradan Kuzey Afrika’ya kadar yayılmış ve bir dünya dili olmuştur. Cumhuriyet dönemiyle birlikte Türkçe yabancı kelimelerden arındırılmak istenmiştir. Bunun dünya Türkleriyle aynı dili konuşamamaya yol açtığını ileri sürerler. Kocaman coğrafyada birçok ülke ve milletle iç içe yaşayan Türk devletlerinin farklı dil ve lehçede konuşması doğaldır. Ülkemiz Türkçesinin en arı Türkçe olmasıyla onlardan ayrı dil konuştuğu sanılmasın. Kök aynı, fiil aynı, sadece bazı kelimeler ya söyleyiş bakımından ya da etkilendikleri dillerden dolayı farklı. Birde kelime Türkçe olsa da farklı anlamda kullanımı da olabiliyor. Azerbaycan Türkçesini ilk kez radyodan duyduğumda çok şaşırmıştım. O zaman Sovyetler Birliğine bağlı bir cumhuriyet olan Azerbaycan’ı Amerika’nın sesi radyosu propaganda bombardımanına tutuyordu. Radyo yayının bittiğini şöyle anons etmişti: “Yayınımız burada kurtulur.” Modern Folk Üçlüsü grubu paylaşmıştı; Azerbaycan’a konsere giden grup bir otele indiklerinde buz ve bardak istemişler, buz gelmiş, bardağı dışarda aramalarını söylemişler. Gittikleri her yerde aynı sözle karşılanmışlar. Sonradan öğrenmişler ki, Azericede “bardak” “fahişe”ye denirmiş. Radyo yayınında “Yayınımız burada kurtulur” sözü, tahmin ettiğiniz gibi “Yayınımız burada bitiyor” demekti. Kelimeler gördüğünüz gibi Türkçe, ama anlamı farklıydı.

 

Buna bakarak bütün Türk dünyasının aynı Türkçeyi konuşmasını beklemek mümkün değildir. Asgari müşterekte birleşmek elbette gerekli. Hatta ortak bir konuşma dili oluşturulabilir. Bunu ya egemen kültürü yayabilen başarabilir, ya da kavramlar, fiiller, ortak kelime ve kelime ekleriyle yapılabilir.

 

Konumuz ülkemiz Türkçesine etkide bulunan gelişmeleri incelemek olacak. Bu konu milli bağımsızlığımızın ses bayrağı için zorunlu bir gereklilik. Dili bozulanın düşüncesi de bozulur. Başka milletlerin düşündüğü biçimde düşünmek ve konuşmak millet olma bilincini yok eder.

 

Bunun için sosyal medya çok kötü biçimde kullanılmaktadır. Artık kelimelerin yerini semboller, simgeler, kısaltmalar alıyor. Herkesin görür görmez anladığı bu sembol, simge ve kısaltmalar konuşma gereğini bir gün ortadan kaldırırsa şaşırmayın. İşte o zaman yaşayan robotlar olacağız. Duygular değil, istekler anlatılır olacaktır. Herkes emir verip emir alacak sadece. İnsanın bin bir türlü halini kimse anlamayacaktır. O zaman düşünen insanda kalmayacaktır zaten.

 

DEVAM EDECEK

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA