SON DAKİKA

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi
reklam

BARO YENİ ADLİYE İÇİN BAKANLIĞA RAPOR SUNDU

BARO YENİ ADLİYE İÇİN BAKANLIĞA RAPOR SUNDU
Bu haber 06 Aralık 2018 - 9:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, Adalet Bakanlığına öneri ve taleplerin yer aldığı 16 sayfalık bir rapor sundu. Raporda, Sakarya Adliyesinin  Valilik Kampüsü içinde bulunmasının sakıncalı olduğu belirterek bakanlıktan müstakil bir adliye binası için yer tahsisi talebinde bulunuldu.

BAKAN YARDIMCISI İLE GÖRÜŞME

Sakarya Barosu Başkanı Avukat Abdurrahim Burak, Adalet Bakanı Yardımcısı Yıldız Seferinoğlu’nu ziyaret etti. Görüşmede, Avukatların Sakarya’da karşılaştığı mesleki sorunlar ve yeni adliye binası ihtiyacı gündeme geldi. Başkan Burak, ziyarette Geyve Adliye binasının depremde hasar gördüğünü hatırlatarak yeni bir adliye binası için talepte bulundu.  Başkan Burak, bu konuda Bakan Yardımcısı Seferinoğlu ile fikir birliğine vardıklarını açıkladı.

ADLİYE SARAYI İHTİYACI

Başkan Burak ziyaretin devamında Adalet Bakanlığına öneri ve taleplerin yer aldığı 16 sayfalık bir rapor sundu 16 maddelik raporda, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, adalete erişim ve müstakil adliye sarayları talepleri yer aldı. Raporda, dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in Sakarya’daki bir ziyareti sırasında “Biz adliye saraylarını hükümet konaklarından çıkarıyoruz, Sakarya’da tersini yapıyorsunuz” şeklinde tepkisini dile getirdiği hatırlatıldı ve şu ifadelere yer verildi: “İsabetle belirtildiği gibi, Türkiye’nin hiçbir büyükşehrinde hükümet konağında adliye sarayı yoktur. Hatta hiçbir ilinde bulunmamaktadır. Sakarya’nın da gerek büyükşehir oluşu ve gerekse nüfus ve gelişmişlik yapısı ile bu durumu kaldıramayacağı açıktır.”

YARGI BAĞIMSIZLIĞINA AYKIRI

Raporda şu tespitlere yer verildi: “Valilik kampüsünde adliyenin konuşlanarak bürokrasi ile bir arada bulunulması işleyiş açısından sorunlar ortaya çıkarabileceği gibi, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından da sakıncalıdır. Yargının her türlü etkiden uzak olması açısından bu bir gereklilik olduğu gibi, yargının muhatapları açısından da olumsuz psikolojik sonuçları olacağı muhakkaktır”

FİZİKİ OLARAK YETERSİZ

Sakarya Barosunun raporunun devamında Sakarya Adliyesinin fiziki olarak tükendiği ve hizmet veremez hale geldiğine dikkat çekilerek; “Adliye koridorları bölünerek, mahkeme kalemleri, hakim–cumhuriyet savcısı odaları oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu bakımdan bu sorun öncelikli olarak çözüme kavuşmalı ve yargının saygınlığına yaraşır mekânlarda hizmet vermesi sağlanmalıdır. Adalet Bakanlığımızın kaynakları ile Adliye binasının Büyükşehir Belediyesi tarafından merkezin uygun arsalarında kısa sürede tamamlanarak hizmete sokulacak bir çalışma ile Sakarya’mızın gelişen yüzünü daha öne çıkaracak şekilde planlanması geleceğimiz açısından son derece önemlidir” görüşüne yer verildi.

TİCARET MAHKEMESİ TALEBİ

Sakarya’nın Ticaret Mahkemesi ihtiyacı da raporda yer aldı.  İlgili maddede, “Şehrimizde Ticaret Mahkemesi bir an önce kurularak ticari iş ve davaların uzman mahkemelerce çözüme kavuşması sağlanmalıdır” denildi. Hukuk fakültelerindeki eğitim sorunları ve stajyer Avukat sayılarının çokluğu da gündeme getirilerek, ”  Hukuk fakültelerinin eğitim-öğretim kalitesi artırılmalı, kontenjanları düşürülmelidir. Yeni hukuk fakültesi uzun yıllar açılmamalıdır. Türkiye Barolar Birliğimizin açıkladığı gibi  sayılar, sorunun büyüklüğünü göstermek için yeterlidir. Yaklaşık 120 bin kayıtlı avukat vardır. Stajyer avukat sayımız ortalama 15 bindir. Hukuk fakültelerinde 70 bin civarında öğrenci bulunmaktadır. Beş yıl sonra avukat sayısı 200 bini bulacaktır’’ ifadelerine yer verildi.  /Serhat Saruhanoğlu

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA