HAYATIN TATLARI VE HAYATIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Bir önceki bölümde Uzman Diyetisyen Özlem Tay’ın balığın faydaları hakkında 10 başlıkta yaptığı açıklamalarını bitirememiş, devamını bu bölüme bırakmıştık. Bakın devamında neler var..

“5. Kemikleri güçlendiriyor

Balık, kemikleri de güçlendirir. Özellikle de kılçığı ile yenilebilen küçük balıklar kalsiyumdan zengin olduğundan, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Bu özelliği ile kemik erimesi sorunu ya-şayanlar, menopoz dönemindeki kadınlar ve yaşlılar bol bol balık tüketmeleri önerilmektedir.

6. Hücreleri onarıyor

Proteinler vücut için çok önemli besin kaynağıdır. Balığın da aralarında yer aldığı bazı besin-ler kaliteli protein yağlarını oluşturur. Protein, hücrelerin onarılması ve yeni dokuların yapımı için önemli göreve sahiptir. Bu yüzden protein bakımından zengin olan balık mutlaka tüketil-melidir.

7. Depresyondan koruyor

Yoğun iş temposu ve günlük yaşamın hareketliliğinde, sorunlar bazen üst üste gelebilir. Özel-likle kişilik itibariyle yatkın olan bireylerde stres yerini depresyona bırakabilir. Yapılan ça-lışmalar, özellikle somon, uskumru ve ton balığı gibi yüksek oranda Omega3 yağ asitlerini barındıran balıkların depresyona karşı büyük fayda sağladığını ortaya koymaktadır.

8. Diyabet riskini azaltıyor

Omega3 gençlerde diyabet riskini önemli ölçüde azaltır. İnsülinin işlevini artırıp, Tip 2 diya-bete karşı koruma sağlar. Bu nedenle diyabet hastalarının ve diyabet riski taşıyanların bol bol balık tüketmesi faydalı olacaktır.

9. Alzheimer riskini düşürüyor

İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte çağın hastalığı olarak gittikçe daha sık görülen Alzhei-mer’a karşı haftada 2 kez balık tüketmek büyük önem taşır. Balık yağının ve Omega3 yağ

asidinin faydalarından biri de Alzheimer riskini düşürmesidir. Alzheimer’ın yol açtığı hafıza kaybını önlemede güçlü bir silah olan balık, özellikle de buğulama ya da ızgara olarak tüke-tilmelidir.

10. Eklem ağrılarına faydalıdır

Omega3 yağ asitleri dokuların hasar görmesine neden olan mekanizmaların geri dönüşümünü sağlayarak anti-inflamatuar etki gösteren en güçlü besin bileşenlerinden biridir. Özellikle ro-matoid artrit hastalarında görülen eklem romatizmasının azaltılması ve mevcut ağrıların gide-rilmesinde balık tüketiminin önemli faydaları bulunur.”

Açıklamalar burada bitiyor. İlk bölümde “Geçenlerde elime bayat balığı allayıp pullayarak taze diye satmaya çalışan balıkçılardan söz eden bir yazı geçti. Şaşırdım mı? Hayır!” demiş, “Bu konuya gene döneriz” diyerek bırakmıştık. Şimdi sıra o konuda. Amaç hilelere kanma-dan, kandırılmadan taze balığa ulaşmaktır.

Yusuf Can Bakırköy pazarlarında balıkçıymış. Onunla, geçenlerde bir konuşma yayınlanmış-tı. “Balığın tazeliği, etinin sertliğinden, kulağından, gözlerinden, parlaklığından belli olur. Bir o kadar da balığın gösterişi zaten belli olur. Balığı elinizle tuttuğunuz zaman balığın kendini salmaması lazım. Parlak olması lazım. Kulaklarının kırmızı olması lazım. Bu tarz balıklarda bir sorun olmaz. Asıl tazelik konusu hamsi ve istavritte. Buzhane mevsimi başladığı zaman çok zorluk olur. Onun için balıkçına güveneceksin gerisi yalan.”

Başka bir balık satıcısı Ahmet Koca “İlk önce balığın gözlerine bakacağız. Balığın gözü net, parlak ve çökmemişse tazedir. İkincisi kulağı. Solungaç kısmı kırmızı olursa tazedir. Üçüncü olarak da balığın rengi. Sırt kısmında bir parlaklık olur. Bu da çok önemli. Sudan çıkınca üs-tünde bir jel olur zaten. Bu koruyucu jel de balığı bakterilere karşı koruyor. Tuzlu sudan çıktı-ğı için balığın o bakterileri kapsamasını önlüyor. O özelliğini kaybetmiş olursa o balık zaten bayattır” diyor.

Balıkların taze görünmesi için solungaçların boyandığını hatırlatan balıkçı Yusuf Can bu ko-nuda başka neler diyor. “Baktığın zaman anlaşılır, boya olduğu bariz belli olur zaten. Bir süre sonra akar. Aynı canlılığı koruyamayabilir. Su vurduğumuz için bir süre sonra boyayı atar.” Buna çözüm gayet açık. Gene Yusuf Can’a kulak verelim. “Balıkçınıza güveneceksiniz, sü-rekli aynı balıkçıdan alışveriş yapılmalı. Tek çare bu. Sürekli 2 veya 1 TL için balıkçınızı de-ğiştirirseniz çok farklı sorunlar yaşayabilirsiniz. Tek gerçek aslında bu.”

SON

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6