HAYATIN TATLARI VE HAYATIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Başlı başına bir dünya şu balık alemi. Okuduğum her satırda şaşkınlığımı gizleyemiyorum. Her özelliği bir bilim dalı. Bugünde balık dünyasının içine girip balıkların türlerine göre başka özelliklerini öğrenecek, balık hakkında bildiğimiz, belki bilip de unuttuğumuz özlü söz, deyim ve atasözlerine bakacağız.

Işık ve parlama organı

Kıyıdan uzakta, açık denizlerde ve derinde yaşayanlarda ışık iki türlü olur. Biyolüminons: Bakteriyel bir ışıktır. Bazı balıkların vücutlarının çeşitli yerlerinde ışık veya parlama bezleri içinde simbiyoz olarak yaşayan ışık bakterileri vardır. Bunlar belli bir açıklıktan dışarı çıkarken biyolüminons ışığı meydana getirirler. Bakteriyel ışık, kaslardaki sinir uçlarıyla kontrol edilir.”

Balığın ışık ve parlama organının dışında ışık veren hücreleri de var. Buna da hayran olacaksınız.

Fotofor

Kendiliğinden ışık veren hücrelerle balıklar fotofor denen ışık hücreleriyle ışık meydana getirir. Bu özelliğe “fosforışı” denir. Bu hücreler bıyıklarda, uzun tentakül uçlarında ve gözlerin altında bulunur. Işık organı bir bez, mercek, pigment ve reflektör olmak üzere dört kısımdan oluşur. Derin karanlık sularda bu balıkları görme şansına sahip olan insanlar, ışık yayılmasını kuvvetli, yeşilimsi fosfor ışığı olarak tarif ederler. Bu balıklar ateş böceği gibi ürettikleri soğuk ışıkla çevrelerini aydınlatırlar. Işık kendi cinslerini tanımada, eş bulmada, avlamada ve korunmada kullanılır.”

Gelelim balık için söylenmiş özlü sözlere...

• Balık tavada, taklacı havada belli olur.

Her özellik o şeyin doğası gereğidir. Her şey özellikleriyle tanınır, bilinir. Bu sözde buna vurgu yapıyor.

• Balık ve konuk üç günde kokar.

Balık uzun süre dayanıklı değildir, sudan çıktıktan sonra çabuk bozulur. Bozulunca da kötü bir koku yayar. Uzun süre kalan misafir bu yanıyla balığa benzeştiriliyor. 

• Battı balık yan gider.

Bozulan bir şeyin ters gideceğini belirten bir deyim. Gerçekten bir şey ters gitmeye görsün, bütün terslikler birbirini izler. Doğal değil mi? Önemli olan ters giden sebebi bulup ortadan kaldırmak. Yoksa ters gidiş devam edecektir.

• Bir adama balık verirseniz bir günlüğüne karnı doyar, ona balık tutmayı öğretirsen her gün karnını doyurursun. (Çin atasözü)

Çok bildiğimiz Çin atasözü. Hazıra alıştırılanın karnının doymayacağını, karnını doyurması istenene iş ve üretim eğitimi verilmesi gerektiğini belirtiyor.

• Büyük balık küçük balığı yutar.

Orman kanunu adıyla bilinen bir deyimi açık ve net açıklayan bir deyim. Biliyorsunuz ormanda güçler dengesi vardır. Denizde de aynı dengenin olduğu muhakkaktır. Çünkü beslenme zinciri böyle tamamlanıyor. İnsanı insan yapan ilişkileri düzenleyen bir hukuk düzeni kurmasıdır. Bu hukuk düzeni ortadan kaldırıldığında insan sadece diğer canlılar arasında değil kendi türü içinde de bu duruma düşer.

• Büyük balık yakalamak için küçüğü gözden çıkarılır. (Belçika atasözü)

Hedefe varmak için küçük hedefler feda edilir. Belçika atasözü bize bunu anlatıyor.

• Denizden babam çıksa yerim.

Deniz ürünlerine düşkün olanı rahatlatacak, teşvik edecek bir söz.

• Erkeklerle balıklar birbirine benzer. İkisi de ağızlarını açtıklarında başlarını belaya sokarlar

Balık yemi almak amacıyla ağzını açtığı için oltaya takılarak başını belaya sokar. Erkeklerde sıralı sırasız fikrini belirterek ağzını açtığı için başları beladan kurtulmaz deniyor.

• İyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir.

Bu sözde “halik” hâlk etkmek, yani yaratmak, yaratıcı anlamınadır. Dinimizdeki adıyla yaratıcımız Allah’tır. Bu duruma göre sözün anlamı şu: Gerisini düşünmeden iyilik yapmak gerek. İyilik yapılan varsın değer bilmesin. Allah bu iyiliği biliyor ya..

DEVAM EDECEK 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6