BALIK DEYİNCE 4

Balık konusunda daha öncede gördüğümüz gibi çeşitli milletlere ait birçok deyim, atasözü ve özlü sözler vardır. Bir örnek daha:

• Balık baştan kokar.

Alman atasözü olan bu sözle bizim anladığımız şu; balığa benzetilen toplumun bozulması durumunda başı olan yöneticilerinde bozulduğudur. Dolayısıyla başa bakarak bozulma anlaşılır deniyor bu atasözüyle.

• Balık dediğin deniz kokmalı, balık gibi koktuğunda atılmalı.

Yaşadığı ortamdan ayrı olan bozulur demektir bu söz. Bir bakıma gerçeklerden kopuşa olabilecekleri gösteren simgesel bir söz, bana göre.

İnce beden manken ölçülerinden biraz farklı olanlara şu deyimi kullanıyoruz, bilirsiniz.  

• Balık etli.

Bana sorarsanız balık etli olmak aşırıya vardırılmamışsa, sağlık ve güzellik işaretidir. “Bir dirhem et bin ayıbı örter” sözümüzü hatırlayın, balık etli olmanın insana ne kadar güzellik katacağını bulursunuz.

Her şeyi çabuk unutanlara söylenen bir söz şudur:

• Balık hafızalı.

Olmayacak şeyler olursa birde ne olur sorusuna cevap:

• Balık kavağa çıkınca kösenin sakalı biter.

Kokan balıkların kokusunu tuza batırmak bitirir, ya düşünülmeyen olursa ne olur sorusu:

• Balık kokarsa tuzlarlar, ya tuz kokarsa ne ederler?

İnsanı ikna etmenin şartı balıkla gösteriliyor:

• Balık oltayla, insan tatlı dille avlanır.

Balıkçıların balık tutmakla zengin olamayacağını denizin azizliğine uğrayarak hayatlarını kaybedebileceği mecaz anlamda belirten bir söz:

• Balıkçının parası puldur, karısı dul.

Balıkları daha yakından tanımayı “İşitme ve yan organ (Yanal çizgi)” ile sürdürelim.

“Balıklarda dış ve orta kulak yoktur. İşitme organı bir kapsül içinde bulunan iç kulaktan ibaret olup, sudaki ses titreşimlerini idrak eder. Bu işitme organına ‘labirent’ denir. İşitmede etkili olduğu gibi, dengenin sağlanmasında, ağırlık ve yerçekimi tespitinde de önemli rol oynar. İçlerinde kalsiyum karbonattan yapılmış ‘otolit’ adı verilen cisimcikler de bulunur. Bazı ba-lıklarda hava kesesinin ön kısmının her iki yanında iç kulakla ilişkili dörder adet kemikçik bulunur. ‘Weber cihazı’ adını alan bu sistem ses dalgalarını ve basınç değişimini iç kulağa ileterek daha iyi işitmeğe yardım eder. Küçük frekanslı titreşimler, yanal çizgi sistemiyle idrak edilir. Bu, vücudun yanlarında derinin altında uzanan içi mukus dolu bir çift kanaldır. Belirli aralıklarla bu kanalı pulların arasından veya ortasından dışarı bağlayan yollar, bu yolların ucunda içinde sıvı ve sinir hücreleri bulunan bir torba vardır. Sudaki titreşimler bu sıvıya ge-çerek sinir hücreleri tarafından idrak edilir. Mesaj daha sonra sinirler vasıtasıyla beyne iletilir.

Bir başka balığın hareketinin doğurduğu titreşimleri, yanındaki balık bu yolla duyar. Yan or-gan çok alçak frekanslı titreşimleri idrak edip işitmeye yardımcı olduğu gibi, su akıntısının yönünü, sıcaklık ve soğukluk farklarını da tesbit eder. Yan organ işitmede de yardımcı olur. Ses ve basınç dalgalarını tesbit edebilir. Kemikli balıklarda, vücudun her iki yanında solun-gaçlardan kuyruk yüzgecine kadar uzanır.”

DEVAM EDECEK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner6