SON DAKİKA

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi
reklam
Aydın Göle

BAKÜ DÜNYA FORUMU VE KÜRESELLEŞME 4

BAKÜ DÜNYA FORUMU VE KÜRESELLEŞME 4
Bu haber 14 Nisan 2019 - 12:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

HAYATIN TATLARI VE HAYATIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Bu yeni küresel yapı, nihayetinde bu ülkelerin gelişmesinde kalkınmanın itici güçleri olan gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin kurallarının genişlemesine yol açacak bir işbirliğine ve sinerjiye dayanmalıdır.

 

Ancak, şu ana kadar alınan önlemler sonuç itibariyle yeterli değildir. Gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelerin küreselleşmenin doğrudan etkilerinden kaçınmalarına yardımcı olmak ve sonrasında küreselleşmeye adapte olabilmelerinin yollarını kendilerine göstermek için Gayrisafi yurt içi hâsıla’nın bir bölümünü onlara tahsis etmeyi taahhüt etmişlerdi. Ne yazık ki bu girişimler sözde kaldı, herhangi bir somut uygulama hayata geçirilmedi.

*

İşte gerçek budur. Dilek ve umutlar iyi güzel şey ama nereye kadar? Her ülke kendi çıkarını düşünür. En büyük ülke en fazla kazancı kendisinin elde etmesine bakar. Oynanan oyunu buna göre yönlendirir.

 

Daha sözleri bitmedi Sinyora’nın, görelim bakalım daha neler demiş.

*

İşbirliği ve kriz çözme kültürünü yaygınlaştırmak, çatışma ve savaşları engellemek için birlikte çalışmamız gerekiyor, çünkü sonuçta hepimiz -zengin veya fakir– aynı gemideyiz. Ya birlikte yelken açmaya devam edeceğiz ya da hep beraber batacağız.

 

Küreselleşmenin gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkisini hatırlatmış olduk, ancak merak edilen birkaç mesele var, sözgelimi küreselleşmenin olumsuz etkilerini yenmek ve dünyanın dört bir yanında bulunan insanların yaşam kalitelerini iyileştirmek adına küreselleşmeyi güçlendirmek için ne yapılmalı? Küreselleşmeyi daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir şekle nasıl dönüştürebiliriz? Bu, elbette, liderlerin kendi ülkelerinde bu konudaki kurumsal hükümleri güçlendirme yeteneklerine bağlıdır. Sosyal güvenlik ağlarını iyileştirmeleri ve ekonomik büyümelerinin sürdürülebilirliğini sağlamaları gerekmektedir.

 

Bu bağlamda, gelişmekte olan ülkelerin halklarının, gelişmiş dünya açısından potansiyel tüketici nüfus ve dünyadaki yeni büyümenin itici gücü olduklarını hatırlatmak gerekir.

 

Ekonomiler geliştikçe satın alma gücü de artmaktadır. Bu durumda iç çatışmalar ve bölgesel çatışmalar azalmakta, küresel istikrar daha rahat sağlanabilmektedir.

 

Gelişmiş dünya, bölgesel krizleri en başta Ortadoğu’da olmak üzere, meydana geldikleri her yerde çözmek için çalışmalıdır.

 

Arap-İsrail çatışması, ilgili ülkelerin sosyo-ekonomik kalkınmasını ve ekonomik büyümesini engellemeye devam ediyor ve aynı zamanda radikalizm ve terörizm artırıyor. Bu durum, mevcut Suriye krizinin yanı sıra bu çatışmayı çözmek için samimi ve ciddi çabalar gerektiriyor. Önemli miktarda olumsuz sonuçlar meydana getiren bu çatışmaların kışkırtıcılarını ve faillerini cezalandırmak gerekir.

 

Faaliyetlerini sürdürmeleri zinhar engellenmelidir.

 

Küreselleşme orijinal haliyle iki ucu keskin bir kılıçtır. Zenginlere fayda sağlayan bir nimet olsa da, fakirler üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek için uygun adımlar atılmazsa, son derece girift bu ikilemi çözmek mümkün olmayabilir.

 

Annan, “Küreselleşme yaşamın bir gerçeğidir, ancak bence kırılganlıklarını çok fazla hafife aldık” demişti. Umarım küreselleşmeyi, herkese fayda sağlayan ve hakkaniyetli bir denklem ortaya çıkaran bir fenomen haline getirebiliriz. Bunun için hep birlikte çalışmalıyız.

*

Bütün bunlar birer umut ve bir iyi dilektirler. Gerçeği gelişen teknoloji, değişen ihtiyaç, ve artan talepler belirleyecektir. Ulusları yıkarak, devletleri bölerek ortaya çıkacak küçük topluluklarca küreselleşme sağlanır belki ama bu şekilde uygarlık yaratılamaz. Yazı dizimizin sonunda bunları ortaya koyalım.

 

 

SON

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA